ЄС та Росія по-різному оцінюють ситуацію в Україні

Майдан Копирайт изображения Reuters

ЄС збирається розглянути санкції проти представників України в четвер, а Росія покладає всю відповідальність за загострення у Києві на "екстремістів".

Ситуація в Україні обговорюється на засіданні Комітету ЄС з питань політики та безпеки, що у середу проходить у Брюсселі.

Згідно з інформацією, розміщеною на мікроблозі Постійного представництва Польщі в ЄС, у четвер це саме питання розглядатиметься на надзвичайному засіданні Ради міністрів закордонних справ ЄС, що його скликала Кетрін Ештон.

Одразу кілька учасників цього засідання зазначають, що у його порядку денному значитиметься питання санкцій стосовно представників України.

Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт поклав цілковиту відповідальність за події в Україні на Віктора Януковича. "На його руках кров", – написав він у своєму Twitter.

У той же час, речник президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Росія рішуче засуджує дії радикалів у Києві і трактує їх як спробу державного перевороту.

"На думку президента, вся відповідальність за те, що зараз відбувається в Україні, лежить саме на екстремістах", – сказав він.

Санкції в порядку денному

Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Кетрін Ештон заявила, що на засіданні профільного комітету ЄС будуть розглянуті всі можливі варіанти реагування на ситуацію.

"Зокрема, обмежувальні заходи стосовно осіб, відповідальних за репресії та порушення прав людини", – йдеться у розповсюдженій у середу заяві заяві представника пані Ештон.

Міністр закордонних справ Франції Лоран Фабіус припускає, що Рада міністрів закордонних справ ЄС ухвалить рішення про санкції щодо представників України.

"Перспектива санкцій на рівні ЄС негайно спадає на думку, ми ухвалимо спільне рішення", – написав він у своєму мікроблозі.

Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр закликав сторони конфлікту у Києві припинити насильство.

"Це стосується не лише сил безпеки, а й радикальних елементів серед демонстрантів", – написав він у мікроблозі.

"Україна платить високу ціну за тактику зволікання Януковича", – додав він.

До припинення насильства закликала і Кетрін Ештон.

"Вона наполегливо закликає владу і всі політичні сили взяти на себе відповідальність і шукати швидкі шляхи деескалації ситуації, відновлення справжнього політичного процесу", – йдеться у заяві її представника.

Винні "екстремісти"

Тим часом Росія покладає всю відповідальність за загострення ситуації у Києві на "екстремістів".

За словами речника Володимира Путіна Дмитра Пєскова, радикальні елементи, котрі скористалися умовами про амністію раніше затриманих, "одразу приступили до насильницьких дій".

"Їхні дії можуть трактуватися і трактуються в Москві виключно як спроба державного перевороту", – цитує пана Пєскова Інтерфакс.

Він підтвердив журналістам факт нічної телефонної розмови Володимира Путіна з Віктором Януковичем, спростувавши, однак, повідомлення про те, що розмова стосувалася порад Путіна президентові України стосовно його подальших дій.

"Позиція керівництва Росії і президента РФ стосовно подій в Україні полягає в тому, щоб дочекатися якнайшвидшого врегулювання цієї ситуації… А як, яким чином і за рахунок чого буде досягнуто це врегулювання, з точки зору президента РФ, є виключною прерогативою легітимної влади", – сказав пан Пєсков.

При цьому питання врегулювання ситуації в Україні є пріоритетним стосовно теми надання Росією кредиту Києву, відзначив речник Володимира Путіна.

"Очевидним є одне: в ситуації, коли екстремістські елементи влаштовують те, що зараз відбувається в Україні, саме врегулювання цієї ситуації є пріоритетним питанням", – заявив пан Пєсков, відповідаючи на питання, про те, чи продовжить Росія надавати Україні кредит, чи зачекає.