Рада одностайно підтримала Конституцію-2004 і звільнення Тимошенко

підписання угоди про врегулювання кризи Копирайт изображения AFP
Image caption Після підписання угоди про врегулювання кризи підписанти дивляться у різні боки

У п'ятницю в Україні підписали угоду про врегулювання кризи, яка передбачає дострокові вибори президента.

Верховна Рада також проголосувала за повернення до Конституції 2004 року, звільнення Юлії Тимошенко та допомогу постраждалим майданівцям.

Угода про мир

Вдень президент Янукович, лідери української опозиції та міністри закордонних справ Франції, Німеччини і Польщі про врегулювання кризи в Україні.

Представник Росії документ не підписав.

Угода передбачає повернення до Конституції 2004 року, за що Рада вже проголосувала, формування уряду національної єдності і проведення президентських виборів не пізніше грудня.

Там також йдеться про необхідність розслідувати насильницькі дії під контролем влади, опозиції і Ради Європи.

Реакція - міжнародна і внутрішня

Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики Кетрін Ештон привітала підписання угоди про врегулювання кризи в Україні, але попередила, що головне - імплементація угоди - ще попереду.

"Думаю, що підписавши угоду президент Янукович поставив себе у певні рамки, і ми маємо підтримати (правильну - Ред.) імплементацію плану разом із організаціями на кшталт Ради Європи, які можуть дуже допомогти у виконанні кожного пункту. Я сподіваюся, ми побачимо, як це втілюється", - заявила Кетрін Ештон.

Вона також сказала, що питання про санкції проти українських посадовців, причетних до насильства, розглядатиметься після доповіді міністрів закордонних справ, які побували у Києві.

Привітали підписання угоди про врегулювання кризи в Україні і США.

У заяві Білого Дому сказано, що США будуть стежити за розвитком подій в Україні і виконанням умов досягнутої угоди.

Водночас рух "Правий сектор", що представляє радикальне крило активістів Майдану, написав у Twitter: "Увага!!! Опозиція планує створити коаліцію з убивцями! Кожен вирішує за себе що робити далі".

Рух "Автомайдан" також заявив, що не сприймає жодних домовленостей із владою і її поступок, крім відставки Віктора Януковича з посади президента.

Самооборона Майдану вустами свого представника заявила зі сцени, що дає президентові Януковичу час до 10:00 суботи, щоб піти у відставку. В іншому випадку обіцяють штурм.

Рада почала голосувати

Копирайт изображения AP
Image caption Опозиція привітала голосування щодо Юлії Тимошенко

По тому, як на найвищому рівні за присутності міжнародних представників було досягнуто угоду про врегулювання кризи, парламентарі заходилися одностайно ухвалювати закони, про які йдеться в угоді.

Спочатку 386 голосами Верховна Рада проголосувала за повернення до Конституції 2004 року.

Далі Рада ухвалила переважною більшістю голосів закон про звільнення від відповідальності всіх учасників протестів.

Автор законопроекту Юрій Дерев'янко повідомив, що цим законом також скасовуються штрафи щодо всіх учасників Автомайдану та вилучення у них прав.

Крім того, Верховна Рада ухвалила постанову про звільнення від виконання обов'язків глави МВС Віталія Захарченка. "За" проголосували 332 депутати.

Парламент абсолютною більшістю голосів ухвалив і постанову про матеріальну допомогу постраждалим учасникам акцій протесту та сім'ям загиблих.

Останнім із ухвалених Верховною Радою рішень стало голосування про внесення змін до законодавства, які дозволяють звільнити Юлію Тимошенко. Втім, її захисник Сергій Власенко заявив, що рішення про звільнення пані Тимошенко ще має ухвалити суд на підставі щойно ухваленого закону.

Крім того, оглядачі нагадують: аби всі ці закони набули чинності, їх ще має підписати президент.

Масовий вихід регіоналів із фракції

Паралельно із прийняттям законів у Верховній Раді відбувався масовий вихід депутатів із фракції Партії регіонів.

Як заявив віце-спікер Руслан Кошулинський, із фракції Партії регіонів вийшли Володимир Пилипенко, Олександр Герега, Віталій Хомутинник, Антон Яценко, Володимир Зубик і Станіслав Берестін.

Фракцію Партію регіонів покинули також Ігор Шаров, Василь Хмельницький, Микола Баграєв і Олександр Онищенко, Андрій Деркач, Володимир Продівус, Євген Сігал, Григорій Смітюх і Антон Яценко.

Заяви регіоналів про вихід із фракції зачитували з трибуни, а тому точну кількість "втрат" фракції назвати важко.

Проте журналісти підрахували, що Партія регіонів зменшилася щонайменше на 40 депутатів.

На Майдані - жалоба за загиблими

Копирайт изображения Reuters
Image caption На Майдані прощаються із жертвами сутичок вчорашнього дня

Тим часом на вщерть заповненому Майдані ввечері 21 лютого відспівували загиблих.

"Зі сцени співають священики. Час від часу кличуть лікарів. Людям стає погано. Багато хто плаче. Люди схилили голови і стоять мовчки. Місця на плитах, де запеклася кров, обнесли жовто-блакитними стрічками і поклали шматки бруківки, обмотані чорними стрічками. Під сценою стоять кілька домовин. Лунають залпи феєрверків. Перелічують імена загиблих і називають їх героями", - повідомила з Майдану кореспондент ВВС.

Увесь Майдан скандував "Героям слава!", "Зеку смерть!", "Банду геть!".

22 та 23 лютого президент оголосив днями національної жалоби. Таке ж рішення ухвалила і Верховна Рада.

Новини на цю ж тему