ВР призначила вибори мера у низці міст, зокрема Одесі

Копирайт изображения www.bsmu.edu.ua
Image caption Чернівці живуть без мера вже майже три роки

27 лютого Верховна Рада призначила позачергові вибори мерів у Чернівцях, Херсоні, Миколаєві, Одесі та низці інших міст.

Місцеві вибори пропонують провести 25 травня 2014 року - разом із президентськими.

Депутати обійшли увагою Черкаси, хоча тут також уже тривалий час немає мера.

25 лютого парламент також призначив дострокові вибори мера в Києві.

В Україні зараз чверть обласних центрів не мають міських голів. Головна причина цього - те, що попередня парламентська більшість, яку контролювала Партія регіонів, відмовлялася призначати позачергові вибори, коли мери йшли у відставку чи помирали.

"Ситуація з відсутністю обраних голів міст була вигідна тим, хто мав доступ до адмінресурсу, адже секретаря ради призначають без виборів", - розповіла BBC Україна Ольга Айвазовська, керівник мережі спостереження за виборами "ОПОРА".

Конституційний суд 30 травня 2013 року постановив, що всі чергові вибори місцевих органів влади в країні мають відбутися в один день восени 2015 року.

Чверть облцентрів - без голови

У травні міського голову обиратимуть собі Миколаїв, Чернівці, Херсон, Одеса, Охтирка, Ніжин, Саки, Фастів, Феодосія, Нетішин, Лисичанськ, Ровеньки, Канів та інші міста.

Найдовше немає мера у Чернівцях. У жовтні 2010 року тут учергове переобрали незмінного голову міста Миколу Федорука. За нього проголосували понад 60% виборців, але невдовзі у мера виник конфлікт із депутатами міськради.

У березні 2011 року вони висловили Федоруку недовіру і відправили у відставку.

Згідно з законом про місцеве самоврядування, у разі відставки мера секретар міськради за 15 днів надсилає до Верховної Ради звернення щодо призначення позачергових виборів. Проте парламент кілька разів провалив ухвалення цього рішення - адже пан Федорук мав велику підтримку виборців і міг легко виграти позачергові вибори.

2 березня виповниться рік відтоді, як помер мер Миколаєва Володимир Чайка, який керував містом з 2000 року. Він тричі обирався як позапартійний, а в 2010 році виграв під прапором Партії регіонів. Перевиборів у місті до зміни влади не призначали.

Мер Одеси Олексій Костусєв подав у відставку 31 жовтня 2013 року, його обов'язки виконує секретар міської ради від Партії регіонів.

Аналітики пов'язали цей крок із арештом депутата парламенту Ігоря Маркова, якого вважали соратником екс-мера. Маркову інкримінували побиття протестувальників у 2007 році, але справу відкрили лише після того, як він пішов на конфлікт із Партією регіонів через її євроінтеграційний курс.

Після відставки Костусєва, колишній мер Одеси, а зараз депутат парламенту від УДАРу Едуард Гурвіц оголосив, що претендуватиме на це крісло знову. Пан Гурвіц керував містом протягом кількох скликань, а у 2010 році був основним конкурентом Костусєва на виборах.