"Правий сектор": права росіян у Криму обмежувати не будемо

Правий сектор

Забезпечивши перемогу Майдану в Києві, українські праворадикали не сидять склавши руки. Зараз центр протистояння перемістився в південно-східні області України, а головним місцем зіткнення інтересів нової влади і колишніх прихильників президента Віктора Януковича стає Крим.

Російська служба Бі-Бі-Сі відшукала в Криму представників угрупування "Правий сектор".

Координатор групи, який назвав себе Марком, заявив, що його прихильники вже починають працювати в силових структурах Кримської автономії. Він стверджує, що націоналісти не прагнуть обмежувати права російськомовного більшості Криму і не бачать нічого суперечливого в оперті на кримських татар.

Бі-Бі-Сі: Які ваші завдання тут, у Криму?

Марк: Наразі завдання ідентичні і по всій Україні, і в Криму. До сьогодні головною метою була боротьба з корупційним режимом Януковича. Тепер режим упав, і, по-перше, необхідно провести ретельне розслідування його дій, потім провести люстрацію - тобто повну перевірку всіх чиновників. Також перевірять всю державну власність, злочинно відібрану у людей.

Бі-Бі-Сі: І в Криму теж?

Марк: Це відбудеться по всій Україні, і я не бачу різниці між Львівською, Тернопільською областями і Кримом. Схема роботи цієї влади була однаковою по всій Україні.

Бі-Бі-Сі: Але якщо на великій частині України населення вам симпатизує, то про Крим цього сказати не можна. Значна частина населення налаштована до "Правого сектору" вороже.

Марк: Це пов'язано з тим, що населення півдня України, і Криму зокрема, оцінює нашу діяльність з позицій якихось історичних міфів. Про війну, про бандерівців тощо. Насправді основна наша задача - боротьба зі злочинним режимом, тобто боротьба за права народу, за свободи, за демократичні цінності. Наше завдання в цьому зв'язку - донести справжні цілі "Правого сектора" до населення, зокрема Криму. Для нас пріоритетом є соціальна і національна справедливість.

Бі-Бі-Сі: Але це спирається на підтримку населення, як ми могли це бачити в Києві. Ви не можете похвалитися такою підтримкою тут. Говорячи грубо - хто вас сюди кликав?

Марк: Підтримка населення можлива лише в тому випадку, якщо воно знатиме справжні цілі, які ми перед собою ставимо. Якщо в Криму нас уявляють у спотвореному вигляді, то основне наше завдання - донести свої справжні цілі. А коли донесемо - нехай люди визначаються, підтримують вони нас чи ні.

"Бандерівці"

Бі-Бі-Сі: Ну ось простий і найбільш дошкульний ярлик - "бандерівці". Вас він, мабуть, не ображає...

Марк: Треба йти в історію і дивитися, хто такий Бандера. Взяти простий приклад - коли наполеонівська армія прийшла в Росію, виник масовий партизанський рух. Бандерівці боролися проти окупантів, які прийшли на їхні землі. Населення згуртувалося і гнало ворога зі своєї території. Спочатку прийшли поляки, потім прийшли Совєти, потім прийшли німці, які почали порядкувати.

Бі-Бі-Сі: Але в Криму була інша ситуація.

Марк: У Криму була інша ситуація. Але щоб ви розуміли, хто такі бандерівці: до того моменту, як війська СРСР увійшли на територію Західної України, минуло шість чи дев'ять років з часів Голодомору, коли радянська влада знищила близько семи мільйонів українців. А Німеччина на той момент не вбила жодного українця. Це була країна, яка на тоді не заподіяла Україні жодної шкоди. І не можна говорити про те, що Бандера когось зрадив. Чому ви повинні воювати за тих, хто вбив мільйони ваших людей? Хочу повторити, в 1941 році про злочини нацистів ще не було відомо.

Бі-Бі-Сі: І ось такі люди, як ви, з таким ставленням до Бандери, приходьте до Криму, де війна сприймається зовсім по-іншому - і виправдано. Як тут бути?

Марк: Ми в жодному разі не засуджуємо людей, які думають по-іншому. Це їхня думка, так склалося. Наше завдання - не відкидати його з пустою головою. Ми готові до діалогу, показувати факти і знаходити в дискусії консенсус.

Бі-Бі-Сі: Ви готові в ході цього консенсусу також піти на поступки?

Марк: Звичайно. Ми відкриті для діалогу і готові обговорювати будь-яке суперечливе питання, і якщо у них є доводи - нехай дають свої. Нехай третя сторона розсудить, хто з нас об'єктивний. Це діалог. Ми створюємо майданчик, на якому кожна сторона зможе висловлювати свою думку, а не клеїти ярлики - мовляв, це так, і це не можна заперечувати.

Кримські татари

Бі-Бі-Сі: Багатьох здивувало, що підтримати Євромайдан, підтримати нову владу України вийшли татари. Здається, тут або татари недалекоглядні, або українські націоналісти - не такі вже й вузькопрофільні націоналісти. Поясніть, з якого дива кримські татари повинні підтримувати українських націоналістів?

Марк: Кримські татари за той час, відколи вони повернулися до Криму на початку 90-х років, навіть враховуючи, що при владі були аж ніяк не демократичні режими, не відчували великих проблем зі своїми національними і культурними запитами. Вони переконалися, що, перебуваючи у складі України, вони можуть гарантувати розвиток свого народу і планувати спільне з українцями життя.

Щодо татар у нас абсолютно чітка позиція: це братський нам народ, і ми маємо багато в чому спільні історичні корені і готові будувати спільну державу, враховуючи їхні культурні та національні традиції. Якоїсь дискримінації через те, що вони татари, не буде.

Бі-Бі-Сі: А як щодо росіян?

Марк: Щодо будь-якої національності - росіяни, татарів, греків. Наша головна позиція - громадянин України поважає і шанує закони країни, виконує вимоги конституції і живе повноцінним життям. Для нас національність - це вторинне. Ми виступаємо проти сепаратистських і екстремістських проявів за національною чи релігійною ознакою.

Бі-Бі-Сі: Найчастіше, що ми тут чуємо, - це те, що націоналісти, прийшовши до влади, обмежать у правах, зокрема і в мовних правах, російськомовне населення.

Марк: На сьогодні Крим є найбільш російськомовним регіоном, і я хочу наголосити, що це питання для нас не є ключовим. Для початку ми хочемо пропорційно представити ті групи населення, які проживають в Криму.

Тут відсотків 60 - етнічних росіян, відсотків 20 - татари і українці. Кожна ця група за Конституцією має право вчитися у своїх школах, мати свої культурні заклади, театри. Ми за те, щоб коли вони звертаються до влади з вимогою відкрити татарську або грецьку школу, і у них є необхідний мінімум підписів, влада мала піти на поступки і таку школу відкрити. А не так, як було в Криму, коли зі скрипом відкривали одну-єдину українську школу. Для нас головне - це забезпечити і створити громадянське суспільство. Якщо в державі немає цього суспільства, воно тримається на диктатурі одного правителя.

Революційна ситуація

Бі-Бі-Сі: Це чудові слова, але чому всі чують зі сцени гасла часів Другої Світової війни - "Слава Україні, героям слава!", і значно менше чути заяв про етнічну рівноправність?

Марк: Розумієте, мирне життя - це одне. А коли в країні революційна ситуація, то на сцену виходять воїни і патріоти країни. Тому і гасла відповідні. У будь-якій війні, в будь-якому конфлікті є воїни і герої, і нічого ганебного в тому, щоб їх славити, я не бачу.

Бі-Бі-Сі: Але далеко від Києва ці гасла трактуються абсолютно однозначно: нам загрожують, вважає тутешнє російськомовне населення. Враховуючи, що це не ваше "домашнє поле", що ви повинні зробити для того, щоб переконати людей у тому, що ви - не загроза?

Марк: Я хочу ще раз наголосити, що для нас основне - це створення громадянського суспільства, свобода зборів, свобода преси. Громадяни самі повинні вирішувати: якщо вони чогось хочуть, то мають право це робити в рамках конституції і закону. І другий момент - соціально-економічна складова. Ми повинні повернути вкрадені землі і підприємства. Адже до революції при владі були бандити і торгаші, бариги!

Бі-Бі-Сі: Які у вас стосунки із чинною владою Криму?

Марк: Висувати в їхній бік якісь звинувачення чи загрози ми не збираємося. Наразі представники нашої організації увійшли і займатимуть посади в силових структурах - МВС, СБУ, Раді національної безпеки.

Бі-Бі-Сі: Це відбувається вже зараз? Ваші люди заходять в силові міністерства?

Марк: Так. Раніше силовиками були торгаші, які продавали закони. Тому був безлад. Ми - націоналісти, для нас головне - порядок, захист інтересів держави. І після того, як ми зайдемо в ці силові міністерства, ми будемо перевіряти всіх чиновників, зокрема і кримських, і всі факти. Якщо буде знайдено факти їхніх злочинів, ми дамо їм законну правову оцінку.

Жодних силових дій

Бі-Бі-Сі: Як ви оцінюєте протистояння біля кримського парламенту в середу?

Марк: Події були прогнозовані. Ми не сумнівалися, що кримські татари і Меджліс татарського народу як єдиний злагоджений механізм стане на захист своїх прав і прав інших громадян України, які живуть у Криму. ... Я не буду говорити, фінансуються вони з-за кордону чи ні, але ми знаємо, хто збирає тут різні сепаратистські організації. Вони намагалися розгойдати ситуацію і послабити нову владу, яка робитиме акцент на економіці та соціальній політиці. А вони хочуть розгойдати національне і мовне питання.

Бі-Бі-Сі: Їм вдалося розгойдати?

Марк: Думаю, навпаки - вони переконалися, що в Криму є сили, які не допустять згубних ситуацій. Мені як координатору постійно надходять дзвінки від багатьох жителів Криму, з різних його районів. Люди готові діяти і вступати в наші ряди. Ми, звісно, могли сьогодні (у середу. - Ред.) більше людей привести, але щоб не нагнітати обстановку, вирішили цього не робити. Кримські татари дали цілком достатню відповідь на ці питання.

Бі-Бі-Сі: Ви кажете - групка лідерів і сепаратистські організації. Але ми бачили цілком щирих людей і цілком щиру заклопотаність.

Марк: Я згоден, ми спостерігали переважно літніх людей, жінок пенсійного віку. Так, були і молоді люди. Але організаторами та ідейними натхненниками виступають лідери кількох угруповань і партій місцевого значення. Вони працюють начебто в законному полі, але в серцевині - це відчайдушні сепаратисти, які ненавидять нашу державу і роблять все для її розколу. Ми знаємо, як насправді вони організовують ці акції.

Бі-Бі-Сі: Наскільки реальні сепаратистські сценарії? Ми чуємо одну версію за іншою...

Марк: Один із найбільш часто згадуваних сценаріїв - за типом Абхазії і Південної Осетії - ми вивчали. Ми знаємо, що в Росії є закон, який дозволяє вводити її сили на територію країни, де, на її думку, існує загроза громадянам Росії, які там проживають. А багато хто, зокрема в Севастополі, мають другий паспорт. Через це сепаратистські організації, які тут діють, можуть спровокувати конфлікт.

Єдине, чого їм бракує, - невеликі силові ексцеси. Їм треба показати картинку: приїхали українські націоналісти, когось побили. Тому ми заявляємо, що з нашого боку ніхто їхати не буде і нікого бити не буде. Ми на це ніколи не підемо, але, можливо, вони самі спровокують це, привезуть переодягнених і кричатимуть наші гасла. Це можливо, але, повторю, з нашого боку ніхто не буде чинити силових дій.

З представником "Правого сектору" розмовляв Олег Болдирєв.