Кремлівські варіанти Януковича

Янукович і Путін Копирайт изображения Reuters

Новина про те, що Віктор Янукович з'явився в Росії, видається дуже значущою.

Російські можновладці не лише, очевидно, надали йому притулок, а ще й дозволили оприлюднити заяву від його імені на російському телебаченні і розповсюдити у головних новинних агенціях країни, в якій він офіційно заявляє, що залишається чинним президентом України і називає новий уряд в Києві "екстремістським", а парламент - нелегітимним.

Не зовсім зрозуміло, чому російський уряд запропонував йому захист, чи вирішив надати йому публічну платформу для оголошення прямого виклику новому керівництву України.

До цього моменту навіть багато хто з колишніх прибічників пана Януковича в Україні і багато російських парламентарів у Москві називали саме провал його керівництва головною причиною проблем в Україні.

Видається малоймовірним, що російський уряд захоче продовжувати асоціювати себе з Януковичем. Один з високопосадовців російського парламенту навіть публічно заявив в середу, що дуже малоймовірно, що Росія надасть йому притулок, наголосивши важливість підтримання стосунків з Україною.

То чи підтримає Кремль заяву пана Януковича чи відмежується від неї?

Кремль також критикував новий уряд в Києві, сумніваючись у його легітимності, і попереджав про загрози інтересам Росії в Україні. Вранці четверга російське МЗС оприлюднило нове попередження, що буде "сильно і безкомпромісно" захищати права своїх співвітчизників, якщо їх порушуватиме іноземна влада.

Це може бути ще одним прикладом - поряд із реактивними винищувачами, що знаходяться у стані бойової готовності, патрулюючи кордон Росії з Україною - розпалювання військової істерії, ще одним способом збільшення тиску на нову владу в Києві з метою підкреслення неоднозначної позиції Росії.

Більше занепокоєння викличе, якщо це буде частиною добре організованої кампанії, певним чином пов'язаної з діями проросійських озброєних груп щодо захоплення кримського парламенту у будівлі уряду напередодні.

Немає свідчень того, що Москва знала про ці дії або ж санкціонувала їх, але те, що це сталось одразу після віднайдення пана Януковича, і виклик, кинутий Києву з Москви, викликають занепокоєння.