Чи вторгнеться Росія в Україну?

Історичні  паралелі Копирайт изображения AP
Image caption Останні події в Криму багато кому нагадали підготовку до вторгнення Росії в 2008 році

Чи могла б Росія задля захисту своїх стратегічних інтересів вдатися до військового втручання в Криму? Або, перефразовуючи це саме запитання, чи російська інтервенція вже почалася?

Ніхто досі не знає ідентичності озброєних людей, які захопили контроль над аеропортом Сімферополя.

Однак їхнє озброєння, техніка і їхня поведінка свідчать про те, що це добре вишколений військовий підрозділ, а не нашвидкоруч зібрана група проросійських симпатиків.

"Ці люди виглядають як добре підготований і високо організований військовий підрозділ. Вони справляють враження дисциплінованих, упевнених у собі, однаково вдягнутих і озброєних, - каже бригадний генерал Бен Ларрі, експерт із сухопутних бойових дій у лондонському Міжнародному інституті стратегічних досліджень. - Нерегулярні війська, ополченці можуть придбати офіційне спорядження, але однакового не виглядатимуть як регулярна армія".

Єдине, що відомо достеменно, це те, що в столиці автономії Сімферополі, як виглядає, військовий підрозділ зайняв головний аеророрт.

Це відбувається на тлі поглиблення напруженості, коли росіяни працюють за знайомим сценарієм погроз і залякувань, спрямованих на адресу нової тимчасової влади в Україні.

Бойові літаки в районах, що прилягають до території України, приведено в стан підвищеної готовності. Для демонстрації боєготовності російських військ проведено блискавичні військові навчання.

Хибні порівняння

Останніми днями лунають також економічні погрози, наприклад, збільшити митні збори на кордоні, на додачу до вже поширених залякувань загрозами російським меншинам, православним храмам і так далі.

Досі розвиток подій дуже нагадує підготовку до російського наступу на Грузію в 2008 році.

Тоді, звісно, грузинські військові допомогли росіянам, коли першими увійшли до сепаратистського анклаву - Південної Осетії, чим спровокували сердиту російську відсіч.

Однак порівняння можуть виявитися хибними.

Грузія була маленькою країною, яка глибоко дошкуляла Москві і яка не мала чим відповісти на переважну військову міць Росії.

Багато експертів вважають, що подібне повномасштабне російське вторгнення в Україні малоймовірне.

Копирайт изображения AP
Image caption Досі невідомо, хто ці озброєні люди

Беручи до уваги розміри України і поділи всередині країни, це могло би обтяжити Росію втручанням, яке швидко могло би перетворитися на запеклу громадянську війну.

Зараз тиск з боку Росії слугує досягненню інших завдань.

Україна наближається до банкрутства. Їй потрібне зовнішнє фінансування. Москва знає, що західним фінансовим інституціям доведеться відігравати певну роль.

Росіяни намагаються підкреслити - і якнайчіткіше, що будь-який майбутній уряд України має схилятися до Росії не меншою мірою, ніж до ЄС.

Єдине, на що Росія ніколи не погодиться, це аби Київ пішов на зближення з НАТО.

Однак Крим - це зовсім інша справа. Для початку, російським військам зовсім не потрібно туди вторгатися - вони вже там, орендують об'єкти в української влади.

Кістяк російського Чорноморського флоту базується в Криму у Севастополі.

Копирайт изображения BBC World Service

Російські моряки їздять до Севастополя без жодних перешкод і почуваються там, немов у російському місті. Російський флот домінує в тому місті.

Крім моряків, ЧФ Росії охоплює також контингент морської піхоти, а за деякими повідомленнями, в минулі кілька днів російські сили у Севастополі і його околицях суттєво зросли.

Крим має велике проросійське населення, можливо, навіть більшість жителів півострова.

Багато російських моряків оселяються тут після виходу на пенсію. Крім того, він фізично і політично далекий від Києва.

Російський тиск у Криму слугує ще й ширшим цілям Москви - нагадати новим українським керівниками, що за будь-яких майбутніх економічних і дипломатичних сценаріїв з інтересами Москви треба буде рахуватися.