Україна звернулася до держав-гарантів її безпеки

Копирайт изображения Reuters
Image caption Україна закликає держави-гаранти вимагати негайних дій від ООН

Через напруженість у Криму Верховна Рада звернулася до держав, які гарантували Україні безпеку відповідно до Будапештського меморандуму 1994 року.

Парламент ухвалив відповідну постанову у п'ятницю.

"Верховна Рада України висловлює занепокоєння останніми подіями в Автономній Республіці Крим, у тому числі інформацією про можливе зовнішнє втручання", - ідеться у документі.

Також ВР пропонує Радбезу ООН скликати засідання щодо України.

Що таке Будапештський меморандум?

На початку 1990-х років Україна добровільно відмовилася від ядерної зброї, успадкованої від СРСР, і знищила понад 2000 стратегічних ядерних боєзарядів.

Крім того, країна приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

За це Україна у 1994 році отримала з боку Росії, США та Британії гарантії безпеки, зафіксовані у так званому Будапештському меморандумі.

Згідно з ним, ці держави зобов'язалися поважати незалежність, суверенітет та кордони України.

Також вони підтвердили, що їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України та зобов'язалися утримуватися від економічного тиску, спрямованого на підкорення собі суверенних прав країни.

ВР вимагає від держав-гарантів дій

Верховна Рада стурбована тим, що 27 лютого приміщення кримського парламенту захопило "збройне терористичне угрупування" під прапором Росії, а РФ проводить масштабні військові навчання та передислокацію військ у прикордонних з Україною регіонах.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Озброєні люди в аеропорту Сімферополя, яких у партії "Руська єдність" називають "народними дружинами самооборони".

"Також протягом останнього часу мали місце непоодинокі випадки пересування бойової техніки Чорноморського флоту РФ територією України, які не узгоджувалися з українською стороною", - ідеться в постанові парламенту.

У зв'язку з цим Рада вимагає від Росії припинити "кроки, які мають ознаки зазіхань на державний суверенітет і територіальну цілісність України". Зокрема - відмовитися від підтримки сепаратизму в Україні у будь-якій формі.

Від держав-гарантів парламент вимагає практичними діями підтвердити свої зобов'язання, а також провести негайні консультації з Україною.

Крім того, Рада зажадала, щоб держави-гаранти домагалися негайних дій з боку Ради Безпеки ООН, якщо ситуація і далі буде загострюватись.

Україна також пропонує скликати засідання Ради Безпеки ООН і запрошує до Криму та інших регіонів України спеціальні місії під егідою ОБСЄ та Ради Європи.

Верховна Рада наголошує, що всі права росіян, гарантовані Конституцією, повністю дотримуються і будуть дотримуватись.

Коли у 2008 році Росія почала війну з Грузією, то пояснювала це необхідністю захистити своїх громадян.