Янукович наполягає, що він і далі - президент

Віктор Янукович Копирайт изображения AFP
Image caption Віктор Янукович не може зрозуміти, чому мовчить Путін

Усунутий президент України Віктор Янукович заявив на прес-конференції в російському Ростові-на-Дону, що він - як і раніше - президент, просто поки не може повернутися до Києва з міркувань безпеки. Про рух російських військ у Криму у Януковича "немає інформації".

"Ніхто мене не скинув. Я був змушений залишити Україну під безпосередньою загрозою життю", - сказав Янукович у п'ятницю журналістам у залі ростовського виставкового центру.

На думку Януковича, владу в Києві захопили "націоналісти, профашистські молодчики", а депутати з фракції колишньої пропрезидентської Партії регіонів голосують у Верховній Раді разом із колишньою опозицією під загрозою розправи.

"Київ був заповнений озброєними людьми, які громили будинки, культові споруди, храми, людей на вулиці просто грабували і били, і це продовжується і зараз", - така, на думку президента, який втік, зараз картина в українській столиці.

"Важко сьогодні підібрати слова для тих, хто сьогодні приходить до влади - (Дмитро) Ярош, (Андрій) Парубій, (Олег) Тягнибок - це люди, які пропагують насильство. Це люди, імена яких відомі всьому світу, а в Ізраїлі вони викликають жах", - продовжив Янукович, нагадуючи таким чином про звинувачення в антисемітизмі на адресу цих політиків.

Янукович вважає, що недавня опозиція повинна повернутися до виконання угоди, яку він і три лідера парламентської опозиції підписали минулого тижня, до його втечі зі столиці.

"Бандитський переворот"

Янукович зник із Києва в кінці минулого тижня. З тих пір з'являлися повідомлення, що він був у Харкові, Донецьку та Криму.

Сам він у п'ятницю сказав, що в Харків минулої суботи приїхав із (колишнім) спікером Верховної Ради Володимиром Рибаком і колишнім главою Радбезу України Андрієм Клюєвим "на зустріч з партійним активом", після чого попросив Рибака та Клюєва поїхати в Донецьк, а сам вирушив до Луганська.

У Ростові ж він опинився "завдяки патріотично налаштованим офіцерам, які виконали свій обов'язок і допомогли мені зберегти життя".

За словами Януковича, в Ростов-на-Дону він приїхав, бо недалеко від цього міста живе його "старий друг", у якого він вирішив зупинитися, поки в Києві йому не гарантована безпека.

На питання про ставлення до подій в Криму Янукович спочатку відповів так, ніби не бачив ніяких повідомлень про пересування, як припускають, російських військ поза місцями їх базування: він назвав кримські події природною реакцією кримчан "на той бандитський переворот, який стався в Києві".

Потім журналісти уточнили, що ж Янукович думає про дії російських військових. "Я дуже багато чув різної інформації, і раніше теж спецназом російським лякали всіх, в тому числі і мене... У мене такої інформації, офіційної, і тоді не було, і зараз немає", - відповів Янукович.

"Крим повинен залишатися у складі української держави, зберігаючи широку автономію", - заявив при цьому Янукович, запевнивши, що він - за єдину Україну, проти військового втручання в її справи і не збирається звертатися до Росії за військовою підтримкою.

Чому мовчить Путін?

Водночас усунутий президент вважає, що Росія повинна взяти активну участь в українських справах.

"Росія не може бути байдужою, стояти осторонь, до долі такого великого партнера, як Україна, сусіда і так далі. І Росія повинна використовувати всі можливості, щоб запобігти того хаосу, терору, який запанував у Києві", - заявив він.

Янукович сказав, що він, знаючи характер Путіна, дивується, чому той досі "так стримано мовчить". Це виглядало як заочний заклик до Путіна: за словами Януковича, в ці останні дні вони з російським президентом не зустрічалися, а тільки розмовляли телефоном.

Усунутий президент України звинуватив США і Євросоюз в прямій підтримці його супротивників.

"Захід повинен взяти відповідальність на себе, невиконання цієї угоди повністю лежить на вині Заходу [...] Напевно, цей сценарій писався не в Україні", - сказав Янукович.

Янукович, який втік у сусідній з Україною російський Ростов-на-Дону і офіційно позбавлений влади парламентом, все ще вважає, що цю угоду треба виконувати, що питання про владу і державний устрій України треба вирішити на референдумі, а український народ не прийме нову владу.

"Схаменіться і припиніть ці безчинства. Підіть і не допускайте ще більшого беззаконня. Народ України не погодиться з вами жити в такій країні" - сказав наостанок Янукович, звертаючись до тих, хто нині керує Україною і більше не вважає його президентом.

Він їх, втім, теж партнерами навіть по гіпотетичному діалогу, судячи з фразеології , не вважає. "Я буду до кінця з народом України - не з покидьками цими, бандерівцями, а з народом!" - закінчив свою прес-конференцію усунутий президент.

Новини на цю ж тему