Обама застеріг Росію проти вторгнення в Україну

Барак Обама Копирайт изображения Reuters

Президент США Барак Обама застеріг Москву, що їй доведеться заплатити високу ціну у разі військового вторгнення в Україну.

Він сказав, що глибоко стурбований повідомленнями про російські військові маневри на українській території.

Виконувач обов'язків президента України Олександр Турчинов звинуватив Росію у розгортанні військ у Криму і спробах спровокувати Київ на "збройний конфлікт".

Водночас посол Росії в ООН запевнив, що будь-яке пересування військ у Криму відповідає чинним домовленостям із Україною.

Барак Обама високо оцінив українську владу за її "стриманість і відданість міжнародним зобов'язанням".

"Будь-яке порушення суверенітету і територіальної цілісності України буде глибоко дестабілізуючим, що не відповідає інтересам ані України, ані Росії, ані Європи", - сказав пан Обама.

"Це означатиме глибоке втручання у справи, які повинен визначати український народ. Це стане явним порушенням зобов'язань Росії поважати незалежність, суверенітет і кордони України, а також міжнародні закони", - наголосив президент США.

"Лише за кілька днів по тому, як весь світ побував у Росії на Олімпійських іграх, це стане приводом для засудження з боку багатьох народів світу. І США дійсно підтримають міжнародну спільноту у твердженні, що за будь-яке військове втручання в Україну доведеться заплатити", - додав він.

"Провокації"

Президент США не уточнив, які наслідки можуть чекати Росію в разі військового втручання, але за словами кореспондента ВВС у Вашингтоні, США можуть заблокувати торгові послаблення, яких прагне Москва.

Крім того, Обама і деякі європейські лідери можуть відмовитися від поїздки на саміт "великої вісімки" в Сочі у червні, додає кореспондент.

У п'ятницю ввечері виконувач обов'язків президента України Олександр Турчинов звернувся до президента Росії Володимира Путіна з вимогою припинити провокації в Криму.

"Я особисто звертаюся до президента Путіна з вимогою негайно припинити провокацію і відкликати військових з Автономної Республіки Крим і працювати виключно в рамках підписаних угод", - заявив він на брифінгу в українському парламенті в п'ятницю ввечері.

Водночас посол Росії в Раді Безпеки ООН Віталій Чуркін заявив, що Росія діє в Україні у рамках підписаної угоди про присутність російського Чорноморського флоту, і визначення "агресія" щодо дій російських військових є неприйнятним.