Дипломати Вишеградської четвірки: слова Януковича - нісенітниця

Любомир Заоралек Копирайт изображения AFP
Image caption Міністр закордонних справ Чехії Любомир Заоралек

Зустріч керівників Донецької області та Донецька з міністрами іноземних справ Угорщини, Чехії, Словаччини та головою представництва ЄС в Україні проходила паралельно з прес-конференцією усунутого президента Віктора Януковича.

Помічники час від часу передавали дипломатам новини з цитатами Віктора Януковича.

Його заяву про те, що відповідальність за жертви лежить на "безвідповідальній політиці Заходу" міністр закордонних справ Чехії Любомир Заоралек прокоментував так: "Для мене це повна нісенітниця".

"З нашого боку немає жодного інтересу посилювати дестабілізацію в Україні чи накопичувати негативну ситуацію", - додав дипломат.

Європейські візитери розповіли, що приїхали до Донецька, аби краще зрозуміти, що відбувається в цій частині України. Голова обласної державної адміністрації Андрій Шишацький запевнив гостей у тому, що виступає за цілісну та неподільну державу.

Водночас донецькі чиновники одностайно заговорили про збільшення економічної самостійності регіонів, перерозподіл бюджету на користь області і про перегляд закону про мови. І дорікнули: мовляв, дипломати далі Євромайдану не їздили і мають "дещо однобічні уявлення".

"Брязкають зброєю"

Міський голова Олександр Лук’янченко попросив європейців виступити посередниками в діалозі регіону з Києвом:

"Хочу звернутися до вашого авторитету, щоб ви допомогли Україні сьогодні роззброїти тих, хто брякає зброєю. Приходять до органів місцевого самоврядування в Західній Україні, ставлять автомат на стіл і починають встановлювати демократію. Це не демократія, а щось інше".

"Ваш голос повинне почути нове керівництво країни", - висловив переконаність міський голова.

Міністр закордонних справ Угорщини Янош Мартоньї заперечив:

"Мета нашого візиту – не в тому, щоб втручатися у внутрішні справи в Україні. Це, зокрема, рівень децентралізації чи як повинні бути розподілені повноваження між центром і регіональною владою. Ми підтримуємо національну спільність, територіальну цілісність, верховенство права, закон і порядок".

Дипломат додав, що для досягнення цих цілей Вишеградська четвірка готова надати гуманітарну допомогу, поділитися досвідом чи вжити дипломатичних заходів.

Відповідаючи на закиди щодо гарантування виконання угоди між усунутим президентом Віктором Януковичем та опозицією, глава представництва ЄС в Україні Ян Томбінський зазначив:

"Вони (європейські дипломати – Авт.) могли виступати лише свідками. Гарантом може виступати український народ".

Після цих слів зустріч різко завершилася. Європейські гості вийшли із зали, не взявши покладені перед ними фотоальбоми і буклети про Донеччину, а господарі відмовилися вручати традиційні пам’ятні подарунки.