Яценюк про Крим: "По Заходу в нас питань немає"

Крим Копирайт изображения Reuters
Image caption Український уряд вважає, що конфлікт в Криму може підірвати основи стабільності в цілій Європі

Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк називає дії російських військових в Криму "актом невмотивованої агресії" та порушенням базових принципів ООН.

Він заявляє про те, що кризу потрібно вирішувати політичними та дипломатичними методами.

За його словами, зараз український уряд працює над планом дій щодо ситуації в Криму, частиною якого буде призначення нового уряду замість нинішнього, який є "нелегітимним".

У той же час він каже, що західні партнери України під час розв’язання нинішньої кризи "проявили характер".

"Лінійна реакція"

За словами Арсенія Яценюка, після того, як російська Рада Федерації ухвалила рішення дозволити президентові Володимиру Путіну застосовувати війська в Україні, Росія очікувала від Києва "лінійної реакції" у вигляді введення воєнного стану та розгортання повномасштабного воєнного конфлікту з Росією.

"Найважливіше – не зробити помилку, бо один постріл, один загиблий солдат, будь-яка військова агресія – і їх потім неможливо зупинити. Тому з нашого боку як з боку української держави не було допущено жодних агресивних кроків", – заявив пан Яценюк на зустрічі з Європейською бізнес-асоціацією в понеділок.

Прем’єр заявив, що був і залишається прихильником "політичного і дипломатичного врегулювання цієї кризи".

"Військовий конфлікт у центрі Європи не просто зашкодить безпеці, а фактично підірве основи економічної, політичної і військової стабільності в Європі в цілому", – сказав він.

Криза минула?

На думку глави уряду, "найбільш кризова фаза у стосунках між Україною та Росією" вже минула.

"Сподіваюсь на те, що ті слова, які говорив мені російський прем’єр Медведєв, що рішення про введення військ на територію України не прийнято, відповідають дійсності… Переконаний в тому, що на територію східних областей російські війська пропущені не будуть", – заявив Арсеній Яценюк.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Зустрівшись з главою МЗС Великої Британії Вільямом Хейґом, Арсеній Яценюк заявив, що західні партнери України "проявили характер"

За його словами, зараз українське влада готує окреме рішення стосовно розвитку ситуації в Криму.

Однією з його складових має стати призначення нового уряду автономії, оскільки нинішній Кабмін Криму пан Яценюк називає "нелегітимним".

Крім того, буде складено детальний план стосовно тих повноважень, які хоче отримати автономія, і які з них центральна влада згодна їй віддати.

"Третє – це недоторканість власності", – заявив Арсеній Яценюк, згадавши, що "самопроголошений і незаконний уряд на території АРК зараз чинить спроби щодо фактичної крадіжки національної власності України".

Він уточнив, що йдеться про компанію "Чорноморнафтогаз" та інші об’єкти державної власності".

Іноземна агентура

За словами пана Яценюка, до вирішення ситуації в Криму залучено низку міжнародних організацій, а він особисто провів велику кількість телефонних переговорів з чільними західними політиками стосовно їхньої участі у подоланні кризи.

Він позитивно оцінив зусилля Заходу у мирному врегулюванні ситуації в Криму.

"Наші західні партнери проявили характер… По Заходу в нас питань немає. Захід діє в межах тих домовленостей і тих міжнародних актів, які були підписані ними", – сказав прем’єр-міністр.

У той же час, глава уряду заявив, що протягом останніх років влада вела "цілеспрямовану політику з підриву обороноздатності країни".

"Введена іноземна агентура до Міністерства оборони, Служби безпеки України, Головного управління розвідки, Служби зовнішньої розвідки. Все, що відбувалося протягом останніх чотирьох років, – це злочин проти держави. І те, що ми побачили три дні тому, – це вже тільки результат і наслідок", – сказав Арсеній Яценюк.