Естонія: підслухану розмову про снайперів на Майдані перекрутили

Урмас Пает
Image caption Міністр закордонних справ Естонії скликав брифінг, щоби спростувати версію російських ЗМІ

В інтернеті з'явився запис телефонної розмови глави МЗС Естонії Урмаса Паета і верховного представника ЄС із зовнішньої політики Кетрін Ештон, в якій пан Пает переказує версію про снайперів, які під час кривавих зіткнень у Києві стріляли в обидві сторони. Деякі російські ЗМІ вільно розтлумачили це як "доказ" того, що снайперів найняла опозиція.

Міністр закордонних справ Естонії Урмас Пает, підтвердивши достовірність запису, пояснив на брифінгу в середу, що він лише переказував версію, про яку йому говорила 25 лютого в Києві громадський діяч, лікар Ольга Богомолець.

"Я закликаю журналістів дуже уважно поставитися до цього запису: я говорив лише про те, які версії ходили про подію в Україні", - сказав естонський міністр.

"Я не давав оцінок. Я тільки висловив стурбованість, що якщо ці чутки почнуть жити власним життям, це може нашкодити ситуації на Україні", - додав пан Пает.

Ольга Богомолець сказала в середу журналістам, що вона, по-перше, не говорила Паету про вбитих з обох сторін, оскільки не бачила тіл убитих міліціонерів.

По-друге, за словами пані Богомолець, вона не висловлювала припущення, що за снайперами на Майдані стояв хтось із опозиціонерів.

"Я думаю, щось таке можна говорити, тільки спираючись на факти", - сказала Ольга Богомолець британській газеті Daily Telegraph.

Спроба дискредитації

Розмова Паета і Ештон відбулася 26 лютого. Естонський міністр припустив, що запис прослуховування розмістили в інтернеті саме зараз, щоби дискредитувати новий уряд України.

У телефонній розмові з Кетрін Ештон Урмас Пает стисло переказав свою розмову з Ольгою Богомолець, повідомивши, що ті міліціонери і повстанці, які стали жертвами снайперського вогню, були, судячи із "почерку", застрелені одними і тими ж снайперами.

"Вона показала мені деякі фотографії, вона сказала [...], що це один почерк, один тип куль, і вже викликає занепокоєння, що нова коаліція не хоче розслідувати, що саме відбулося, тому все сильніше і сильніше враження, що за снайперами стояв не Янукович, а хтось з цієї нової коаліції ", - сказав Пает і додавши, що якщо ці розмови почнуть жити своїм життям, то це з самого початку дискредитує нову коаліцію.

Ольга Богомолець сказала британському виданню Daily Telegraph, що розслідування, як запевняє новий уряд, іде, але подробиць про його перебіг вона не знає.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Кетрін Ештон вшанувала загиблих у Києві

Запис розмови Паета і Ештон розмістив у середу в YouTube користувач "Expertise Centre of the Russian Federation".

Ролик супроводжується підписом, з якого випливає, ніби Урмас Пает "розкриває шокуючу інформацію, яка підтверджує чутки про те, що снайпери були найняті лідерами Майдану".

Ролик тут же був виявлений російським державним телеканалом Russia Today, який повідомив у заголовку новини про те, що "Ештон доповідали, що Янукович не був причетний до вбивств людей на Майдані".

Голова комітету російської Думи з міжнародних справ Олексій Пушков написав у Twitter, що Пает "сказав, що за снайперами, які стріляли по протестувальниках, стояла опозиція".

Потім ще кілька російських засобів масової інформації повідомили вже в повністю стверджувальній формі, ніби Пает говорив про наявні докази того, що снайперів найняв хтось з лідерів опозиції.

Версія про "третю сторону", в тому числі і про снайперів, які стріляли в обидві сторони на Майдані 18-20 лютого, циркулювала в Києві від початку сутичок із застосування бойової вогнепальної зброї.