Чи підштовхне Україну в НАТО агресія Росії

НАТО Копирайт изображения Reuters
Image caption НАТО обіцяє допомогти Україні у вирішенні конфлікту з Росією

Екс-глава МЗС Борис Тарасюк запропонував виключити із законодавства положення про позаблоковий статус України, що може відкрити шлях до вступу в НАТО на фоні військової агресії Росії в Криму.

Не всі експерти та політики погоджуються, що саме зараз варто ухвалювати таке рішення, адже це може посилити ескалацію кризи в Криму.

Норма про прагнення України до вступу в НАТО була в законодавстві до 2010 року.

Відмінити поправки Януковича

"В проекті закону немає нічого нового у порівнянні з тим, що було записано в законодавстві до 1 липня 2010 року, коли режим Віктора Януковича скасував законодавчу базу, яка передбачала вступ України до НАТО", - заявив BBC Україна Борис Тарасюк, який входить до фракції "Батьківщина".

Він нагадує, що пріоритет на євроатлантичну інтеграцію був закріплений в законі про основи зовнішньої та внутрішньої політики з 2003 до 2010 року. А співпраця й виконання щорічних планів дій з НАТО відбувалося й під час правління Віктора Януковича.

Депутат вказав, що цю ініціативу він не обговорював з керівництвом фракції та парламенту, проте через цинічну агресію Росії в Криму впевнений, що Верховна Рада проголосує за цей закон.

"Оскільки Росія як один з гарантів безпеки України за Будапештським меморандумом здійснює агресію стосовно України, єдиним гарантом нашої безпеки може бути тільки приєднання до НАТО", - заявив пан Тарасюк BBC Україна.

Хоча одностайності у Верховній Раді з цього приводу поки немає. Зокрема, колишній міністр оборони Олександр Кузьмук, який до недавнього часу був у фракції Партії регіонів, вважає цей закон передчасним.

"Сьогодні передчасно переглядати основи внутрішньої та зовнішньої політики України й позаблоковий статус. Це може стати поштовхом для ескалації напруження. Треба спочатку нейтралізувати ситуацію, яка склалась в Криму. Нам ще треба оцінити реальну допомогу ЄС та НАТО, а потім приймати виваженні рішення для довгострокової перспективи", - повідомив пан Кузьмук BBC Україна.

Посилювати співпрацю з НАТО

Проте колишній міністр оборони Анатолій Гриценко, який обирався в парламент за списком "Батьківщини", підтримує негайне скасування позаблокового статусу.

"Коли в 2010 році запровадили так званий позаблоковий статус, я назвав це дурницею. Агресія проти України показала, що без союзників ми не можемо гарантувати свою безпеку. Тому скасувати позаблоковий статус треба негайно", - заявив BBC Україна Анатолій Гриценко.

Він переконує, що зараз жодна країна не спроможна самостійно впоратися із загрозами національній безпеці.

Заступник директора центру Разумкова з міжнародних питань Валерій Чалий нагадує, що зміни 2010 року ухвалювали поспіхом без серйозного аналізу. Проте дуже поспішати змінювати закон зараз також не варто.

Хоча посилення співпраці з НАТО вже зараз, за його словами – один з найважливіших пріоритетів.

"Треба негайно підсилити взаємодію з НАТО, використовуючи всі двосторонні угоди. Необхідно скоріше говорити не про зміну законодавства, а про реальне поглиблення взаємодії з НАТО", - заявив пан Чалий BBC Україна.

Росія остерігається України в НАТО

Як заявив агенції "Інтерфакс" заступник міністра закордонних справ Росії Василь Небензя, він вірить, що Україна не вступить до НАТО.

"В будь-якому випадку, не думаю, що це станеться. Це неможливо", - повідомив дипломат.

За словами кореспондента російської служби Бі-бі-сі Юрія Маловер'яна, місцеві експерти вважають, що дії Росії таки підштовхують Україну до вступу в альянс.

"Занадто жорстка політика Росії щодо нової української влади тільки відштовхує Україну від РФ та задає вектор жорсткої інтеграції до Західної Європи", - вважає професор Олена Галкіна.

"Скоріше, дії Росії призведуть до консолідації українського суспільства для протистояння зовнішній загрозі", - вважає колишній міністр економіки Росії Андрій Нечаєв.

Проте головний редактор журналу "Національна оборона" Ігор Коротченко вказує, що якби Росія не втрутилась в ситуацію, то Україна б швидко вступила в НАТО.

"Очевидно, що коли б Росія не втрутилась в ситуацію, то на травневих виборах в Україні переміг би прозахідний кандидат, а в 2015 році Україна була б прийнята до НАТО", - застерігає росіян пан Коротченко.