Референдум в Криму: Москва вітає, Турчинов зупиняє

Верховна Рада Криму
Image caption В Москві рішення кримського парлдаменут підтримали

В.о. президента Олександр Турчинов підписав указ, який припиняє дію постанови Верховної Ради Криму про проведення референдуму. В Держдумі ідею референдуму підтримали.

Указ Олександра Турчинова від 7 березня опублікований на сайті в.о. президента. В ньому перелічено порушення, допущені під час ухвалення постанови про референдум кримським парламентом.

Делегація Верховної Ради Криму вирушила за підтримкою до Москви, де стали відомі деякі деталі прийняття резонансного рішення про приєднання півострова до Росії.

Під загрозою арешту

Голова Верховної Ради Криму Володимир Константинов в Москві заявив, що рішення про проведення референдуму щодо входження автономії до складу Росії довелося ухвалювали терміново вночі через загрозу арешту.

"Це рішення, я вважаю, історичне, ми ухвалили позавчора вночі (в ніч з 5 на 6 березня - Ред.), ми зрозуміли, що якщо ми його не приймемо саме зараз у нас може не вийти взагалі. Нас заарештують. Вийшла постанова про затримання", - сказав Володимир Константинов під час зустрічі з керівництвом Держдуми Росії у Москві.

Запевнивши, що референдум пройде "чисто і прозоро", пан Константинов сказав, що спостерігачі на ньому будуть "найперше" з Росії.

"Ми довіряємо вашим людям, вони компетентні, вони нехай запрошують своїх колег. А кому не довіряють - їх і запрошувати не треба: щоб ми не зробили, все одно буде погано", - цитує пана Константинова агенція "Інтерфакс".

Зустріли оплесками

У Москві делегацію депутатів Верховної Ради Криму зустріли оплесками. Депутатів запевнили у цілковитій підтримці рішення про приєднання до Росії і проведення референдуму з цього питання.

"У разі, якщо народ Криму на референдумі прийме таке рішення про входження до складу Росії, ми, як верхня палата, безумовно, підтримаємо таке рішення", - цитує спікера Ради Федерації Валентину Матвієнко "РИА Новости".

Спікер Держдуми Сергій Наришкін теж запевнив, що парламент підтримає "вільний і демократичний вибір населення Криму".

Лідери всіх чотирьох фракцій Держдуми з натхненням підтримали спікера кримського парламенту, а також повідомили, що найближчим часом російська влада підготує поправки до бюджету, що передбачають фінансову підтримку Криму.

У четвер, 6 березня, Верховна рада Криму ухвалила низку резонансних рішень.

Депутати перенесли на 16 березня референдум, на який буде винесено 2 питання: 1) Ви за возз'єднання Криму з Росією на правах суб'єкта Російської Федерації? 2) Ви за відновлення дії Конституції Республіки Крим 1992 року і за статус Криму як частини України?

Також кримський парламент ухвалив рішення про входження Криму до складу Російської Федерації як суб'єкта РФ.

Цим же рішенням кримський парламент звернувся до президента Росії Володимира Путіна і парламенту РФ з пропозицією про початок процедури входження до складу Росії як суб'єкту РФ.

Незаконним рішення про референдум назвав міністр юстиції Павло Петренко. За словами міністра, питання про зміну статусу Криму не підлягають розгляду на місцевих референдумах - це питання загальнонаціонального референдуму.

Прем'єр Арсеній Яценюк на рішення кримського парламенту відреагував жорстко: "Цей так званий референдум не має жодних правових підстав".

В.о. президента України Олександр Турчинов у п'ятницю, 7 березня, підписав указ про припинення постанови парламенту Криму "як такої, що не відповідає Конституції та законам України".