Магера: за 10 днів провести референдум в Криму неможливо

Магера Копирайт изображения UNIAN
Image caption Андрій Магера сподівається, що кримчани голосуватимуть на президентських виборах

Заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера розповів BBC Україна про незаконність референдуму в Криму, який в четвер призначили на 16 березня, та про перебіг дострокових президентських виборів.

За словами пана Магери, в ЦВК все ще сподіваються на дипломатичне врегулювання ситуації на півострові, проте вже готуються до президентських виборів у Криму за придністровським сценарієм.

BBC Україна: Як впливає конфлікт в Криму на підготовку до проведення президентських виборів на півострові?

Андрій Магера: Підготовка до президентських виборів фактично зараз відбувається в стінах ЦВК. Ще не утворюються окружні та дільничні виборчі комісії. Поки що йде висування та реєстрація кандидатів.

Хотів би, щоб проблему голосування громадян, які проживають в Криму, вирішували мірою наближення дати. Але це не значить, що ми не готуємось. Ситуація досить серйозна, ми очікуємо на розв’язання проблеми дипломатичним шляхом.

Проте є багато країн світу, які також були в таких ситуаціях і вирішували проблему. Це республіка Молдова і її громадяни, які проживають у Придністровській молдавській республіці, це Грузія і її громадяни, які проживають в Абхазькій автономній області і субрегіоні Цхінвалі.

Думаю, найкорисніше з того, що вони застосовували, нам варто вивчити. Сподіваюсь, що цей досвід все ж таки не доведеться застосовувати.

BBC Україна: Про який саме досвід ідеться, організація для громадян дільниць на кордонах з невизнаними республіками?

Андрій Магера: Стосовно громадян Молдови, які проживають у Придністров’ї, було ухвалене рішення про їхнє голосування у найближчих населених пунктах біля Придністров’я. Але наголошу, хочеться цього уникнути.

BBC Україна: На вашу думку, самопроголошеній владі Криму вдасться за дев’ять днів організувати та провести референдум 16 березня?

Андрій Магера: За 8-10 днів провести референдум в Криму неможливо. Цей процес можна назвати імітацією референдуму. Постановою Верховної Ради Криму визначено, що це буде своєрідний загальнокримський референдум. Але фахівці розуміють, що такий процес організувати за таку мізерну кількість днів неможливо. Можемо тільки уявити, які у них будуть списки виборців.

Очевидно, що там буде відсутній будь-який контроль під час голосування та так званого процесу. Висловлюсь різко – навіщо соромитись та гратися, напишіть результати референдуму вже зараз, для чого дурити людей та займатися імітацією процесу, якого немає.

BBC Україна: Де влада Криму може взяти списки виборців, якщо ЦВК закрила доступ до реєстру виборців? Візьмуть дані попередніх виборів?

Андрій Магера: В архівах зберігаються документи, там можуть бути списки з виборів 2012 року. Але списки з парламентських виборів навряд чи можна перенести на процес, який вони іменують референдумом. Щонайменше за два місяці дані щодо виборців змінилися. Там є багато нюансів, без порушень їм не обійтись.

BBC Україна: Місцевий референдум в Україні взагалі можливий?

Андрій Магера: Ні, немає необхідного законодавства. Кілька місяців тому ми мали ситуацію, коли мешканці Українки Київської області ініціювали місцевий референдум. ЦВК скасувала рішення виборчої комісії міста та вказала на неприпустимість організації референдуму без необхідного закону.

Про проблеми дострокових виборів

BBC Україна: 25 травня мають відбутися вибори мерів в багатьох містах України. Чи є проблеми з організацією цих виборів?

Андрій Магера: Там виборчий процес розпочинається за 50 днів до голосування, часу ще достатньо. Оскільки це вибори позачергові, то нові комісії утворюватися не будуть. Але ми маємо дві великі проблеми.

Перша: через суміщення місцевих та президентських виборів виникає колізія, адже членам дільничних комісій заборонено одночасно бути у складі комісії на обох виборах. Якщо не змінити закон, то доведеться утворювати по дві комісії на дільниці, а це дурниця, при чому не дешева.

Друге питання стосується великих міст з районним поділом, де районні ради не обиралися, зокрема в Києві. Якщо не змінити закон, то київська міська комісія буде займатися організацією виборів на понад тисячі дільниць.

Раніше це питання вирішували за допомогою районних комісій. Навіть 12 апостолів не зможуть фізично провести такі вибори, уявіть - в київську комісію з документами одночасно приїдуть здавати бюлетені кілька сотень дільничних комісій. Тому треба передбачити районні комісії навіть за відсутністю районних рад.

BBC Україна: Вартість президентських виборів може скласти близько 2 мільярдів гривень. Якщо б якийсь кандидат переміг вже в першому турі, яку суму можна було б зекономити?

Андрій Магера: Не дуже багато – близько 200 мільйонів гривень із загальної суми в майже 2 мільярди.

Насправді, економія буде вже, адже за пропозицією ЦВК Верховна Рада змінила закон про вибори та скоротила строк повноважень окружних виборчих комісій. Вони будуть утворені за 40 днів до дня голосування й ми зекономимо на оплаті праці. Те ж стосуватиметься дільничних виборчих комісій.

Крім того, ми запропонували парламенту скоротити представництво кандидатів у комісіях з двох до однієї особи. Загалом такі дії можуть скоротити видатки до 1,1 мільярда гривень, якщо будемо економити всюди кожну копійку й парламент врахує наші пропозиції.

BBC Україна: Звідки Крим візьме гроші на референдум?

Андрій Магера: Вони утворили комісію з проведення загальнокримського референдуму. Уряд Криму має виділити кошти зі свого бюджету. Про суму сказати не можу.

BBC Україна: У більшості членів ЦВК строк повноважень закінчиться 1 червня, а другий тур має бути 15 червня. Як виходити з цієї ситуації?

Андрій Магера: В парламенті є проект змін, яким пропонується вилучити із закону про ЦВК норму, яка забороняє члену комісії брати участь у засіданні ЦВК після спливу строку, на який їх призначили. Тобто, вони змогли б працювати далі й робота комісії не була б підвішена. Парламент має визначитись.

З Андрієм Магерою розмовляв Віталій Червоненко.