Донецьк: як арештували "народного губернатора" Губарєва

Губарєв Копирайт изображения AP

1 березня учасники проросійської акції в Донецьку зажадали відставки місцевої влади і підняли російський прапор біля будівлі держадміністрації. Лідера проросійських активістів у Донецьку Павла Губарєва 6 березня затримали співробітники Служби безпеки України.

Ми приїхали до Донецька 6 березня. Час був непевний, йшла революція, і ніхто з чиновників не наважувався дати нам інтерв'ю. Довелося їхати до того, хто був готовий говорити з журналістами.

Павло Губарєв, який оголосив себе "народним губернатором" першого березня, до того часу вже двічі встиг захопити будівлю обласної адміністрації і, мабуть, почувався на коні.

А поцілувати?..

Щось на кшталт його штабу було розташоване у приватній квартирі в центрі міста. До пана Губарєва вишикувалася невеличка черга. Нарешті, справа дійшла до нас, але тут з'ясувалося, що Павло втомився, і нас попросили ще почекати.

Ми присіли на диванчик. Поруч зі мною сів один з представників Губарєва, який несподівано голосно оголосив:

- Ви мені дуже подобаєтесь. Можна, я вас поцілую?

- Ні, не можна, - відповіла я, трохи сторопівши.

- У нас так прийнято, - пояснив він. - Хоча б у щічку.

Де ж це так прийнято? - задумалася я. - Не в Росії і не в Україні, це точно. Може, у майбутній автономній Донецькій області? Треба порадити їм поставити це питання на референдум.

Грек Гриша

Тим часом у штаб на наше прохання під'їхав один з прихильників Губарєва, який погодився дати інтерв'ю. Гриша, міцний чоловік віком за 50 років, розповів, що останні п'ять днів брав участь у мітингах і штурмах адміністрації і боровся за справедливість.

Гриша - уродженець Донецька, шахтар-пенсіонер, грек за національністю і російськомовний громадянин України. Його затримали українські силовики разом з товаришами рано вранці у будівлі обласної адміністрації. Їм заламали руки, поклали обличчям на мокрий асфальт, потім посадили до автозаку і повезли у сусіднє місто Авдіївка.

Гриша докладно описав зловживання співробітників міліції і численні порушення законодавства. Було ясно, що цей немолодий уже чоловік зазнав щонайменше серйозного стресу за свої переконання.

- Кого ж ви тепер вважаєте губернатором Донецької області?

- Того, кого вибрав народ, - обережно відповів Гриша.

- Хто губернатор зараз?

Мовчання. Гриша дивився мені прямо в очі.

-... бррр... чов, - прозвучало нарешті, після паузи.

Тут настала моя черга замовкнути в подиві.

- Губарєв! - підказали активісти, що сиділи поруч.

- Губарєв! - радісно підхопив Гриша. - Звичайно, Губарєв. Я хвилююся, правильно не висловився. Народ його обрав.

- Як порушують ваші права як російськомовного громадянина України?

- Утискають.

- Як?

- Гірше западенців людей нема, з ними навіть розмовляти не можна. Ще під час війни...

- Як порушують ваші права зараз?

- Та які тут права? Олігархи своїми грошима тиснуть народ...

- Так як же утискають ваші права як російськомовного?

- Мене як грека завжди відшивали, на роботу ніколи не брали. А я не тільки українською, я англійською розмовляю зі словником. І есперанто свого часу вчив.

- Saluton! - зраділа я. Я як раз теж розмовляю на есперанто.

- Ні, це в мене раніше було, вже пішло, - зніяковіло пояснив Гриша.

Розмова сама собою закруглялась. Ми все ще чекали на інтерв'ю з Губарєвим, але раптово пролунав шум, і в квартиру увірвалися приблизно десять бійців української служби безпеки в камуфляжних формах і чорних масках. Керував ними страшно наляканий заступник начальника слідчого відділу управління СБУ Донецької області. Він пред'явив всім посвідчення і ордер на арешт.

Спецоперація

У невеликій квартирці піднявся ґвалт.

- У нас будуть проводитися слідчі дії! - голос слідчого зривався від хвилювання. - Дзвонити забороняється! Опір забороняється! Не перешкоджайте проведенню слідчих дій!

- Ідіть! - страшним хрипким басом волав Гриша. - Ви не маєте права!

- Адвокати їдуть! Нікуди не везти Губарєва! - підключився ще один активіст.

- Хто ви такі? Вийшли! Це все обман! - Гришин бас легко перекривав всі інші голоси.

Співробітники СБУ тим часом акуратно виводили з сусідньої кімнати Губарєва зі скрученими за спиною руками і надягали на нього наручники.

У цей момент нас попросили залишити приміщення. Співробітник слідчого відділу, який вийшов за нами, пояснив нам, що "народного губернатора" звинувачують у сепаратизмі, діях з насильницького повалення влади і захопленні адміністративних будівель.

Так після декількох днів смути донецька влада взяли кермо правління у тремтячі від хвилювання руки.

Новини на цю ж тему