Прикордонники за добу не пустили до України понад 300 росіян

Донецьк Копирайт изображения Reuters
Image caption Проросійські акції у неділю пройшли у багатьох містах Сходу, зокрема - в Донецьку

Прикордонна служба повідомила, що не пустила до України росіян, які "могли брати участь у дестабілізації ситуації".

Міністерство закордонних справ Росії у повідомленні, опублікованому на сайті відомства, пише, що обурене діями "бойовиків" з так званого "Правого сектору" на сході України, а також заявляє, що Україна поставила перепону прикордонній співпраці.

Попри це про випадки затримання журналістів та напади на протестувальників повідомляють з Криму, який контролюють російські військові.

На півострові готуються до проведення референдуму, який не визнає українська влада, але результати якого готова виконувати Росія.

Посилена охорона кордонів

Державна прикордонна служба повідомляє, що за минулу добу не пустила до України 342 громадян Росії, які "могли брати участь у заходах з дестабілізації обстановки та напруження протистояння в Україні (перевозили символіку провокативного характеру та предмети, які можуть використовуватися для нанесення тілесних ушкоджень)".

За даними ДПС, це відбулося в рамках спільної операції МВС та СБУ під назвою "Кордон".

Служба повідомляє, що попри "намагання зруйнувати систему охорони кордону та блокування підрозділів Держприкордонслужби у Криму", відомство посилено охороняє кордони.

"У тому числі виставлені контрольні пости на автошляхах, які ведуть з півострова Крим на материкову частину України", - заявляє ДПС і додає, що з цих постів повідомляють про зменшення інтенсивності руху транспорту.

У ДПС також кажуть, що побільшало біженців з Криму: "За минулу добу із Криму прослідувало 265 осіб, переважна більшість із них є представниками кримськотатарського народу".

МЗС Росії, своєю чергою, у понеділок зранку заявило, що до України не пускають російських громадян, порушуючи чинні двосторонні угоди.

"Українська влада в порушення усіх чинних двосторонніх домовленостей не пропускає на територію України громадян Російської Федерації, фактично поставивши перепону прикордонній співпраці", - сказано в повідомленні російського МЗС.

Росія: "так звана" нова влада

МЗС Росії у своєму повідомленні також наголошує, що безлади, влаштовані "бойовиками" у Східній Україні, відбувається за невтручання "нової влади, як вони себе називають".

Як докази МЗС наводить стрілянину в Харкові 8 березня, а також затримання сімох російських журналістів у Дніпропетровську. Заступник голови Дніпропетровської облдержадміністрації зі взаємодії з правоохоронними органами Святослав Олійник повідомив, що затримані 8 березня громадяни Росії представлялися журналістами, але не були ними. За словами пана Олійника, виявилося, що вони не представляють ані російські, ані українські ЗМІ.

Щодо стрілянини в Харкові, то офіційного підтвердження про неї немає, є згадки про неї у соцмережах.

ОБСЄ: цензура та тиск в Криму

8 березня про утиски журналістів заявила представник ОБСЄ зі свободи слова Дуня Міятович, щоправда стосувалися ці заяви Криму, де зараз перебувають російські військові.

"Надзвичайна цензура, закриття ЗМІ та прес-центрів, напади та утиски журналістів мають бути негайно припинені", - заявила пані Міятович і наголосила на тому, що в період кризи люди повинні мати безперешкодний доступ до різних джерел інформації, інакше вони можуть стати жертвами "пропаганди у найгіршому вигляді".

Крім того, вихідними учасників мітингу з нагоди 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка побили проросійські активісти у Севастополі.

Там проросійські активісти та козаки напали на ходу під національними прапорами, повідомляє кореспондент ВВС.

Кореспондент ВВС Бен Браун, який перебував на місці подій, каже, що серед учасників заходу було чимало жінок. За його словами, проти мирних демонстрантів, що тримали в руках національні прапори застосовувалися нагайки. Нападники побили кілька автомобілів.

Ввечері 9 березня також стало відомо про затримання журналістки "Українського тижня" Олени Максименко невідомими у військовій формі на контрольно-пропускному пункті біля Армянська на в'їзді до Криму.