Парламент Криму ухвалив Декларацію про незалежність

Парламент Криму
Image caption Парламент Криму вкотре ухвалив важливі рішення без присутності преси

Верховна Рада Автономної Республіки Крим та Севастопольська міська рада на закритому засіданні у вівторок ухвалили Декларацію про незалежність АРК та Севастополя.

Положення документу передбачають, що у разі, якщо на референдумі 16 березня буде ухвалено рішення про входження Криму до складу Росії, "демократична, світська і багатонаціональна держава" Республіка Крим звернеться до Російської Федерації з відповідною пропозицією.

Крім того, парламент Криму на своєму засіданні ухвалив постанову, яка гарантує кримським татарам права та привілеї при ухваленні нової Конституції АРК, а також заборонив діяльність партії "Свобода" та "Правого сектору" на території автономії.

Чинна українська влада називає рішення Верховної Ради Криму про проведення референдуму 16 березня нелегітимним.

Виконувач обов’язків президента України Олександр Турчинов у вівторок повідомив про початок процедури розпуску Верховної Ради Криму та дав добу на скасування неконституційних рішень.

"Незалежна і суверенна"

У вівторок парламент Криму та Севастопольська міська рада ухвалили Декларацію про незалежність, у котрій заявляється, що "одностороннє проголошення незалежності частиною держави не порушує жодних норм міжнародного права".

При цьому кримські депутати послалися на прецедент з проголошенням незалежності Косово.

Представників преси на засідання Верховної Ради Криму не допустили. Повідомляється, що за декларацію проголосували 78 депутатів.

Згідно з положеннями документу, у разі, якщо внаслідок референдуму, запланованого на 16 березня, буде ухвалено рішення про приєднання до Росії, Крим "буде оголошено незалежною та суверенною державою з республіканською формою правління".

"Республіка Крим як незалежна і суверенна держава у разі відповідних результатів референдуму звернеться до Російської Федерації з пропозицією про прийняття Республіки Крим на основі відповідного міждержавного договору до складу Російської Федерації як новий суб’єкт Російської Федерації", - йдеться у декларації.

Україна та західні держави називають референдум, запланований на 16 березня, нелегітимним.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що "негативно" оцінює ухвалення декларації.

"Ухвалення подібних документів до принципового вирішення кризи не сприяє пошуку її вирішення. Такі рішення лише ускладнюють становище різних сторін", - сказав він.

Позиція незмінна

На цьому ж засіданні у вівторок парламент Криму ухвалив постанову "Про гарантії відновлення прав кримськотатарського народу та його інтеграції в кримське співтовариство".

Повідомляється, що за постанову проголосував 81 депутат.

Постанова гарантує, що при затверджені нової Конституції Республіки Крим кримськотатарська мова нарівні з російською та українською буде визнана офіційною.

Кримським татарам нададуть 20% квоту у парламенті та в органах виконавчої влади, гарантоване представництво у місцевих радах Криму.

Постанова також гарантує офіційне визнання Курултаю (національного з’їзду) та органів, що ним формуються. Кримським татарам обіцяють фінансове забезпечення процесу облаштування та вирішення земельного питання, забезпечення культурних, релігійних та освітніх прав, сприяння розвитку національних ЗМІ та у паралельному використанні історичних та сучасних топонімів.

"Нічого подібного кримськотатарський народ ніколи не отримував ні від керівництва Радянського Союзу, ні від влади незалежної України. Це те, за що народ боровся багато десятиліть. І це те, що дозволить кримчанам всіх національностей успішно розвиватися і відчувати себе безпечно і комфортно на нашій кримській землі", - заявив спікер кримського парламенту Володимир Константинов після ухвалення рішення.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров після ухвалення цієї постанови заявив, що "у сьогоднішній ситуації Верховна Рада Криму усвідомлює необхідність відновлення прав кримськотатарського народу".

"Виходжу з того, що цей сигнал буде почутий усіма сторонами – і в Києві, і в Москві, і в Вашингтоні, і в Брюсселі, і багатьма міжнародними організаціями. Дуже сподіваюсь, що нам вдасться, спираючись на такі сигнали, приступити до вирішення питань, які хвилюють все кримське суспільство і, перш за все, питання відводу військ на свої початкові позиції", - заявив пан Чубаров.

Разом з тим голова Меджлісу заявив, що ухвалення цієї постанови не змінило ставлення цього органу до запланованого на 16 березня референдуму.

"Наша позиція стосовно референдуму залишається такою самою: ми проти його проведення і бойкотуватимемо його", – заявив він, додавши, що представники Меджлісу не братимуть участі у формуванні уряду Криму, "створеному всупереч чинному законодавству".

"Ми виходимо з того, що найближчим часом повинні бути знайдені шляхи вирішення кримської кризи за участю всіх сторін міжнародного співтовариства", - додав Рефат Чубаров.

"Свобода" заборонена

Іншим рішенням Верховна Рада Криму постановила заборонити в регіоні діяльність партії "Свобода" і об'єднання "Правий сектор", а також організації "Братство" Дмитра Корчинського.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Парламент Криму заборонив діяльність парламентської партії "Свобода" на території півострова

"Заборонити діяльність на території Автономної Республіки Крим політичних партій і громадських організацій профашистського й неонацистського спрямування, у тому числі: ВО "Свобода", організації "Правий сектор" і вхідних у нього структурних утворень - ВО "Тризуб" ім. Степана Бандери, УНА-УНСО, СНУ "Патріот України", "Карпатська Січ", а також "Братство" Корчинського й інших - як такі, що несуть загрозу для життя й безпеки кримчан", - цитують "Українські новини" повідомлення прес-служби кримського парламенту.

Верховна Рада Криму доручила підконтрольній владі регіону Службі безпеки АРК виявляти й притягати до кримінальної відповідальності винних у розпаленні міжнаціональної ворожнечі й закликах до насильства.

Міністерству юстиції Криму доручено не реєструвати кримські відділення партій і громадських організацій профашистського й неонацистського спрямування.

Початок процедури розпуску

Влада у Києві заявляє про незаконність рішень, які ухвалює кримський парламент протягом останніх днів.

6 березня виконувач обов’язків президента Олександр Турчинов заявив про наміри Верховної Ради України розпустити парламент Криму, який "повністю контролюється військовими Російської Федерації".

11 березня на засіданні парламенту України він заявив, що у Верховної Ради Криму є доба на скасування неконституційних рішень.

"За Конституцією ми можемо припинити повноваження Верховної Ради Криму після висновку Конституційного суду. Ми вже направили документи до КС і сподіваємося, що затягувати вони не будуть і ми ухвалимо рішення цього тижня", – сказав пан Турчинов.