Мінськ готовий працювати з новою владою України

Лукашенко Копирайт изображения Reuters

Президент Білорусі Олександр Лукашенко підтвердив, що визнання цілісності України залишається принциповою позицією офіційного Мінська. Він висловив готовність надати гуманітарну підтримку сусідній країні.

На нараді з членами Ради безпеки в Мінську президент Олександр Лукашенко повторив, що позиція білоруської влади щодо подій в Україні залишається незмінною: Білорусь виступає за територіальну цілісність України.

Про це білоруський президент заявив ще 23 лютого, в День захисників Вітчизни, спілкуючись з мінчанами на площі Перемоги.

"Україна має бути цілісною. Ніхто не повинен роздеребанити цю велику країну, вона нам не чужа", - сказав тоді пан Лукашенко.

Нині в Мінську він підтвердив цю позицію, відкидаючи підозри критиків, що білоруська влада, пов'язана союзницькими відносинами з Росією, відмовчується під тиском Кремля.

"На мене ніхто не тисне, ніякі "кремлі" та інше на мене ніколи не тиснули", - заявив у середу Лукашенко, зазначивши, що при визначенні позиції Білорусі щодо ситуації в Україні Мінськ виходить з національних інтересів країни.

Білорусь, підкреслив Лукашенко, продовжує співпрацю з Україною, в тому числі в економічній сфері, і готова надати Україні гуманітарну підтримку.

"Ми поставляли і поставляємо туди стільки енергоресурсів, скільки потрібно для України, продукти харчування та інші речі. Ми відкриті для того, щоб підтримувати український народ у цю важку хвилину, в тому числі за гуманітарною складовою", - заявив Олександр Лукашенко.

Мінськ готовий співпрацювати з новим Києвом

Президент Білорусі порадив новій українській владі більше приділяти уваги вирішенню внутрішніх проблем у країні, а не переговорам з західними партнерами.

"У сухому залишку - треба просто працювати, треба менше бігати по закордонах, а треба займатися власною країною і добробутом власного народу, - зауважив Олександр Лукашенко. - Як це зробити, якщо треба, ми підкажемо і допоможемо", - додав він, не втримавшись від рекомендації у властивому йому стилі:

"Ви не напружуйтеся - просто потрібно працювати. А якщо ви не знаєте, що робити, довірте нам цю країну, і до кінця року ми забезпечимо там стабільність, єдність народу і цілісність держави".

Олександр Лукашенко раніше, в розпал подій на Майдані, заявляв, що легко знаходив спільну мову з лідерами попередніх українських "революцій" і висловлював готовність працювати з будь-яким легітимним урядом у Києві.

За обсягами товарообігу Україна є третім, після Росії та ЄС, вигідним партнером Білорусі.

У 2013 році товарообіг між Білоруссю і Україною перевищив 6 млрд доларів (в порівнянні з 2012 роком це менше на 20%), торгове сальдо значною мірою склалося на користь Мінська.

На думку аналітиків, Мінськ вже втрачає економічні вигоди через події в Україні, але розраховує компенсувати свої втрати і зміцнити позиції на українському ринку продовольства, машинобудівної продукції, продуктів нафтопереробки при зміцненні курсу української гривні за допомогою фінансової підтримки Заходу.

Неприйнятний Майдан

"Я вкотре хочу сказати, у Мінську "майдану" не буде, тут немає місця для "майдану", - заявив Лукашенко в середу на засіданні Ради безпеки за попередніми підсумками першого етапу перевірки боєготовності Збройних сил країни.

"У нас немає фундаментальних, концептуальних причин для подібних революцій, - зазначив він. - А головну причину ми всі знаємо - це страшний розвал економіки, це корупція, яка призвела до розвалу влади (в Україні - Ред.)"

"Ми цього не допустили, і це найбільше наше завоювання, вибачте за нескромність", - зауважив Лукашенко.

День тому, радячись з керівниками сфери освіти, білоруський президент пообіцяв нещадно боротися з корупцією, пов'язавши традиційну для його 20-річного правління тему такої боротьби з українськими подіями.

"Тільки ідіот після подій в Україні не зробить відповідних висновків", - вирвалося у Олександра Лукашенка.

Аналітики в Мінську відзначають, втім, що російське телебачення, яке панує в Білорусі, полегшило завдання Лукашенка "уберегтися від Майдану".

Поки офіційна білоруська преса, слідом за білоруським президентом, уникала оцінок того, що відбувається в Україні, російські телеканали перетворили білоруського обивателя в "окопника".

"Наші обивателі, дійсно, готові окопи рити, щоб пересидіти і "бандерівців", і "Беркут", і російську наступальність - "аби не було війни!", ось головне гасло", - зазначає медіаексперт Галина Перепьолкіна.

Політичний аналітик Олександр Класковський зауважує, що "жахи про Майдан", розтиражовані російськими ЗМІ, "значно ускладнили роботу білоруської опозиції з оформлення протестів населення".

Кремлівські загрози

Лукашенко лукавить, стверджуючи, що не відчуває тиску Кремля щодо українського питання, впевнені аналітики в Мінську. За визнанням білоруського президента, він перебуває "на постійному зв'язку" з російським керівництвом. І Кремль, на переконання експертів, має право вимагати від союзника підтримки своїх дій.

Втім, у білоруського лідера є практика опору кремлівському тиску: Москва так і не домоглася від пана Лукашенка визнання самопроголошених після російсько-грузинського конфлікту республік Абхазія і Південна Осетія.

В умовах нинішнього російсько-українського конфлікту експерти звертають увагу на небезпечну для Мінська залежність від союзника в рамках тісної військової інтеграції.

"У нас з росіянами по суті справи єдина армія. У нас з Росією існує єдина регіональна система ППО, до якої входять і білоруські, і російські підрозділи, а також є єдине командування. Правда, зараз нею формально командує білоруський генерал, але командувач призначається на підставі ротації, і завтра там виявиться російський генерал. Є єдине угруповання сухопутних військ, до якої входять сухопутні війська Білорусі та Росії", - пояснює військовий оглядач "Білоруських новин" Олександр Алесін.

Російські війська на території Білорусі не мають статусу іноземних, а "білоруський балкон" стратегічно вигідний Росії у військовому відношенні.

Олександр Лукашенко, на думку експертів в Мінську, прагне уникнути використання цього "балкона" в російсько-українському конфлікті, але не завжди може чинити опір "союзним" зобов'язаннями.

На нараді в середу Лукашенко повідомив, наприклад, що Білорусь розмістить додатково 15 російських літаків у зв'язку активністю НАТО біля західних союзних кордонів.