США і Росія проведуть ключові переговори щодо Криму

Керрі Копирайт изображения AFP
Image caption Зустріч Керрі з Лавровим розглядають як останню потугу для зниження напруги у Криму

Держсекретар США Джон Керрі і його російський колега Сергій Лавров готуються до ключових перемовин щодо розв'язання кризи у Криму, де з наближенням суперечливого референдуму зростає напруга.

Зустріч американського і російського урядовців відбудеться у Лондоні. Як очікують, пан Керрі попередить пана Лаврова, що проведення референдуму та російська збройна інтервенція до українського півострова можуть призвести до запровадження узгоджених між США та ЄС санкцій.

Раніше Америка вже попереджала Росію про "дуже серйозні кроки" проти неї у випадку анексії Криму.

Росія, зі свого боку, стверджує, що "не хоче війни" з Україною. Про це в ході екстреного засідання Радбезу ООН заявив російський посол до організації Віталій Чуркін.

За його словами, переважно заселений етнічними росіянами Крим має право вирішувати, хоче він приєднатися до Російської Федерації, чи ні.

Поле бою - Лондон

За словами кореспондента ВВС з дипломатичних питань Джеймса Роббінса, напруга у Лондоні може сягнути рівня часів Холодної війни.

Лавров і Керрі зустрінуться у резиденції американського посла у центральній частині британської столиці, аби обговорити бачення подій у Криму, яке в двох сторін разюче відрізняється.

Держсекретар США спробує переконати голову російського МЗС, що Росії доведеться дорого заплатити у разі, якщо Сполучені Штати і Євросоюз будуть вимушені вдатися до економічних та політичних санкцій через референдум про статус Криму.

"Якщо жодних ознак того, що є змога рухатися далі і вирішити цю справу, не буде, у понеділок в Європі і тут (У Вашингтоні. - Ред.) вдадуться до низки дуже серйозних кроків, віддаючи належне доступним для нас варіантам", - сказав Джон Керрі перед відбуттям до Лондона.

За словами кореспондент ВВС, хоча, як виглядає, голова американської дипломатії допускає саме волевиявлення кримчан, ключовим є те, що робитиме Росія після голосування - і територіальна цілісність України не повинна бути порушеною, наполягають на Заході.

Переговори у Лондоні є останньою можливістю для діалогу "віч-на-віч" на такому високому рівні перед тим, як у Криму до скриньок понесуть бюлетені, і стане зрозуміло, чи уникне Україна подальшого занурення у серйозну кризу.

За словами Джона Керрі, готуючись до переговорів він майже щодня контактував зі своїм російським колегою. Він натякнув, що можливим компромісом для виходу з кризи може стати згода українського парламенту на проведення референдуму щодо самовизначення жителів Криму, але це має відбуватися у рамках конституційного процесу в Україні.

Втім кореспонденти кажуть, що є мало ознак, які вказують на успіх майбутніх перемовин, оскільки впродовж останніх тижнів дипломатам так і не вдалося схилити Росію до пропозицій США.

"Правовий вакуум"

У ході свого виступу на засіданні Ради безпеки ООН пан Чуркін заявив, що не Москва, а Київ "розколює свою країну на дві частини".

Він сказав, що референдум у Криму назрів через "правовий вакуум" в Україні і запитав, чому кримчанам не слід "надати можливість" визначати своє майбутнє.

Копирайт изображения Reuters
Image caption З наближенням референдуму ситуація напружується у Криму і загалом в Україні

Український прем'єр Арсеній Яценюк, своєю чергою, заявив, що Україна стала жертвою військової агресії з боку Росії, і показав присутнім Статут ООН, щоб наголосити на тому, що Москва своїми діями порушує двосторонні та міжнародні договори.

За словами кореспондента ВВС у Нью-Йорку Ніка Браєнта, Сполучені Штати узгоджують резолюцію про невизнання результатів кримського референдуму, який запланований на неділю.

США усвідомлюють, що Росія у такому випадку вдасться до свого права на вето в ході голосування Радбезу, однак сподіваються, що резолюцію не блокуватиме Китай, тим самим підкреслюючи дипломатичну ізоляцію Росії, додав Нік Браєнт.