Керрі та Лаврову не вдалося домовитися щодо Криму

Керрі та Лавров Копирайт изображения Reuters

Росії та Заходу не вдалося подолати розбіжності у кримській кризі, заявив міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров після лондонської зустрічі з держсекретарем США Джоном Керрі.

Пан Лавров заявив, що Росія не мала і не має планів щодо вторгнення в східні області України.

Термінові переговори сприймалися як остання спроба запобігти повномасштабній політичній кризі у зв'язку з запланованим на неділю референдумом про незалежність Криму .

Раніше Джон Керрі не раз говорив про серйозні кроки, на які може піти Захід у разі анексії Криму .

"У нас немає спільного бачення ситуації", - заявив пан Лавров. Однак він оцінив тривалу розмову в Лондоні як корисну . "Ми будемо поважати волевиявлення кримського народу на референдумі 16 березня", - сказав голова МЗС Росії.

"Крим для Росії значить набагато більше , ніж Комори для Франції чи Фолкленди для Великобританії", - заявив Сергій Лавров

На питання про можливі санкції з боку Заходу Лавров відповів, що "це буде їхнє рішення ", але утримався від заяв про те, що ці санкції можуть завдати збитків усім сторонам.

Пан Лавров підкреслив необхідність конституційної реформи в Україні і сказав, що Київ повинен вести переговори з Москвою напряму.

На думку кореспондента BBC, у Вашингтоні та європейських столицях спостерігається сильна заклопотаність заходами щодо мобілізації російських збройних сил у прикордонних з Україною районах, а також протистояннями на сході України.

Перепалка в Радбезі ООН

"Росіяни не хочуть війни в Криму, як і українці " , - заявив у четвер постійний представник Росії в ООН Віталій Чуркін на засіданні Ради Безпеки, відповідаючи на запитання прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка.

У четвер Яценюк виступив на екстреному засіданні Ради безпеки ООН в Нью -Йорку, присвяченому кризової ситуації між Росією та Україною Він заявив, що його країна стала жертвою військової агресії з боку Росії, і показав присутнім Хартію ООН, щоб підкреслити думку про те, що Москва своїми діями порушує міжнародні договори.

Така агресивна політика неприйнятна в XXI столітті, підкреслив український прем'єр, додавши при цьому, що Київ не втрачає надії на мирне вирішення конфлікту. Він закликав Москву вивести війська з Криму і почати прямі переговори з вирішення конфлікту, який , за його словами, виходить далеко за межі України.

"Український уряд відкритий до діалогу. Ми хочемо переговорів, а не військової агресії", - заявив Арсеній Яценюк, який виступав англійською мовою.

Потім він російською звернувся до російської делегації з питанням: "Чи хочуть росіяни війни?"

"Росіяни не хочуть війни в Криму, як і українці ", - відповів Віталій Чуркін, додавши, що Росія не хоче і подальшої ескалації ситуації.

Проте представник Росії не відповів на заклик пана Яценюка розпочати мирні переговори і звинуватив владу в Києві в тому, що це вони розколюють Україну на дві частини.

В очікуванні катастрофи

Виступ Арсенія Яценюка в Раді Безпеки ООН був присвячений ситуації в Криму. Він підкреслив, що українська влада не визнає результати кримського референдуму в разі його проведення 16 березня.

"Крим є, буде і залишиться невід'ємною частиною України ", - сказав Яценюк.

Тим часом західні дипломати активізують зусилля, спрямовані на те, щоб уникнути ескалації конфлікту.

У четвер пан Керрі, британський міністр закордонних справ Вільям Хейг і канцлер Німеччини Ангела Меркель знову зробили заяви у зв'язку із загостренням відносин між Росією і Україною і попередили російську владу про санкції.

Ангела Меркель зауважила, "якщо Росія продовжить діяти так само, як в останні тижні, це буде катастрофою не тільки для України " .

Очікується , що в понеділок на зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів ЄС у Брюсселі буде розглянуто питання про введення ембарго на експорт зброї до Росії і заморожування активів російських чиновників на Заході.

Тим часом Організація з безпеки і співробітництва в Європі оголосила , що російська влада позитивно сприйняли пропозицію про присутність місії спостерігачів ОБСЄ в Криму.

Однак, як передає з Відня кореспондент BBC Бетані Белл, остаточної згоди з цього питання ще не досягнуто - сторони поки опрацьовують деталі.