Російські та українські інтелігенти проведуть конгрес проти "анексії Криму"

кампанія проти Путіна Копирайт изображения AP

Дев'яносто російських правозахисників, діячів культури та журналістів підтримали проведення "конгресу інтелігенції", щоб обговорити події в Криму.

Про це йдеться у зверненні ініціативної групи, опублікованому на сайті "Нової газети".

"Думку інтелігенції, яка не згодна з політикою влади в ситуації, що склалася, потрібно висловити чіткіше та голосніше", - йдеться у зверненні.

На конгрес, про час і місце проведення якого поки що не повідомляється, планується запросити представників інтелігенції України.

"Ми хочемо провести його (конгрес – Ред.) наступного тижня - якщо вийде, щоб максимально вплинути на ті процеси, які відбуваються зараз в Росії", - сказав Російській службі Бі-бі-сі один з авторів цієї ідеї, правозахисник Лев Пономарьов.

Раніше на сайті "Нової газети" з'явилася ще одна антивоєнна заява російської інтелігенції. Під нею підписалися 156 діячів, у тому числі десять активістів висловилися за проведення конгресу.

Водночас відкритий лист із підтримкою позиції президента Росії Володимира Путіна щодо України та Криму підписали вже 390 діячів культури.

"Припинити істерію"

За словами ініціаторів проведення конгресу, мета - не тільки висловити позицію незгодних з паном Путіним, а й спробувати знайти виходи з ситуації, яка, на їхню думку, позбавляє Росію "перспектив більш-менш гідного життя в осяжному майбутньому".

Серед 90 осіб, які підписали це звернення, - правозахисниця Людмила Алексєєва, аніматор Гаррі Бардін, письменники Андрій Бітов та Людмила Улицька, актори Михайло Єфремов та Олександр Філіппенко, актриса Лія Ахеджакова, музикант Андрій Макаревич, а також режисер Ельдар Рязанов.

"Росія стрімко скочується до нової холодної війни з Заходом, найважчі наслідки якої неможливо передбачити. Усі державні ЗМІ Росії виплескують нестримні потоки брехні та дезінформації", - йдеться у зверненні.

Незгода з анексією Криму і вимога припинити "пропагандистську істерію" мають стати одними з підсумків конгресу, вважають його ініціатори.

"Усі незгодні поголовно шельмуються, називаються "п'ятою колоною" і "фашистами". А незгодних чимало. Достатньо почитати непідцензурні ЗМІ або численні обговорення в соціальних мережах, щоб побачити, що політологи, економісти, люди, які професійно займаються зовнішньою політикою, та й просто люди, хоч якоюсь мірою наділені громадською чуйністю, попереджають, що на Росію насувається справжня катастрофа - економічна, політична, гуманітарна", - продовжують автори звернення.

Референдум тут ні до чого

За словами Льва Пономарьова, автори звернення готові брати участь в діалозі з владою Росії, частково визнаною владою Криму і новим урядом України в Києві.

Хто саме з українських інтелігентів приїде до Росії для участі в антивоєнному конгресі - наразі невідомо. Як пояснив пан Пономарьов, захід поки що тільки задумали, і його деталі ще не опрацьовані.

Те, що до моменту проведення конгресу в Криму вже відбудеться референдум про приєднання до Росії, не робить цей захід неактуальним, вважає він.

"Ми вже заявили, що референдум під дулами автоматів не є можливим. Але буває так у житті: в Чечні був такий референдум під дулами автоматів (2003 року – Ред.). Ми навіть вже результат знаємо, але це не означає, що Росія має включати Крим до свого складу", - зазначає пан Пономарьов.

16 березня жителі Криму мають обрати між двома варіантами: "Ви за возз'єднання Криму з Росією на правах суб'єкта Російської Федерації?" і "Ви за відновлення дії Конституції Республіки Крим 1992 року і за статус Криму як частини України?".

Уряд у Києві, а також західні країни заявили, що референдум нелегітимний і вони не визнають його результат. Західні спостерігачі висловлюють занепокоєння, що підготовка до референдуму відбувається на тлі фактичного введення російських військ до Криму, чого Кремль офіційно не визнає.

"Не прогинатися"

Друге антивоєнне звернення, що з'явилося на сайті "Нової газети", має назву "Не прогинатися. Не піддаватися брехні". Його автори виступають проти вторгнення Росії на територію іншої держави, війни з Україною і ворожнечі зі світовим співтовариством.

"Не вперше у російській історії людей, не згодних з агресивною імперською політикою держави, оголошують пораженцями і ворогами народу. Не вперше вірнопідданість цінується вище за громадянську позицію, - йдеться у зверненні. - Але тим ганебніше мовчати і пасивно стояти осторонь".

Серед 156 підписантів під цим текстом - письменник Григорій Чхартішвілі (псевдонім - Борис Акунін ), музиканти Борис Гребенщиков і Юрій Шевчук, режисери Андрій Звягінцев, Дмитро Кримов та Віталій Манський, а також багато діячів науки та журналісти.

Раніше з антивоєнними заявами виступали письменники Російського ПЕН-центру, представники Союзу кінематографістів Росії та інші.

Війна відкритих листів

Звернення на підтримку позиції Путіна з 86 підписами з’явилося на сайті міністерства культури Росії в середу. Пізніше до них додалися нові, і зараз кількість підписантів становить 390.

"У дні, коли вирішується доля Криму і наших співвітчизників, діячі культури Росії не можуть бути байдужими спостерігачами з холодним серцем… Ми хочемо, щоб спільність наших народів і наших культур мала міцне майбутнє. Ось чому ми твердо заявляємо про підтримку позиції президента Російської Федерації щодо України та Криму", - йдеться в документі.

Серед підписантів - актори Олексій Баталов, Олег Табаков, Василь Лановий, Михайло Боярський, Сергій Безруков, музиканти Володимир Співаков, Юрій Башмет, Валерій Гергієв, артист балету Микола Цискарідзе, а також керівники деяких навчальних закладів культури і мистецтва Росії.

Більшість опитаних журналістами діячів культури підтвердили, що дійсно підписали документ.