Пікет проти "Свободи" у Львові: масової акції не вийшло

Свобода
Image caption Масової акції у Львові не вийшло: на акцію в будній день під зливою прийшло близько двох десятків протестувальників

Після інциденту в НТКУ львів’яни протестували проти поведінки представників партії "Свобода".

Напередодні активісти вирішили пікетувати обласну раду та облдержадміністрацію, що їх очолюють представники цієї політичної сили.

Однак масової акції не вийшло. До стін будівлі облради вийшло тільки близько двох десятків активістів. Заклик зібратися з цього приводу на місцевому Євромайдані мешканці Львова так само проігнорували.

Злива біля облради

У призначений час, близько полудня, біля будівлі обласної ради зібралося зо два десятки активістів. Журналістів, котрі прийшли висвітлювати пікет, було більше.

Одна з учасниць акції, Марія, розповіла ВВС Україна, що вона прийшла протестувати проти дій депутатів від "Свободи", які у некоректній формі вимагали відставки голови НТКУ, бо вважає, що після Майдану так поводитися не можна.

Не стримало пані Марію навіть те, що на минулих парламентських виборах вона, як і чимало інших львів’ян, голосувала саме за цю партію.

"Я вже давно в них розчарувалася, але після перемоги Майдану такий публічний вияв неосвіченості, тупої сили мене дуже обурив. У соцмережі "Фейсбук" я висловила свою думку про такі дії представників "Свободи", до мене приєдналися друзі, і ми вирішили сьогодні прийти сюди", – сказала вона.

З самого початку стало зрозуміло, що пікетувати доведеться в екстремальних умовах: у Львові якраз йшла злива, і змокнути до нитки можна було за кілька хвилин. Однак мокнути активістам довго не довелося: з будинку вийшов увічливий молодий чоловік та від імені голови ОДА Ірини Сех запросив усіх учасників до однієї із конференц-зал.

Там пікетувальники розклали біля мікрофонів кілька плакатів, що їх вони принесли з собою, – портрети причетних до інциденту в НТКУ депутатів від "Свободи" Ігоря Мірошниченка, Андрія Іллєнка та Богдана Бенюка з написами "Герой?".

Були й транспаранти, написані від руки: "Свобода", зупиніть провокації!", "Свобода", працюйте на Україну, а не на російську пропаганду!", "Львів’янам соромно за таку "Свободу" та інші.

Помилка чи провокація?

Після недовгого очікування до активістів прийшла Ірина Сех.

За її словами, інцидент у НТКУ виник через емоційне перенапруження, в якому перебувають впродовж останніх місяців як українські політики, так і прості громадяни.

"Розумію, чим ті емоції викликані: події в Криму, події в Україні, гинуть люди, десь Перший канал висвітлював це зовсім по-інакшому", – сказала пані Сех.

Але керуватися емоціями, зауважила вона, влада не може: у нинішніх обставинах потрібно діяти по-іншому.

"Ми мусимо керуватися холодним розумом", - заявила губернатор.

Разом з тим, пані Сех закликала журналістів "не перегравати і не роздмухувати ситуацію", адже йдеться у даному разі про "звичайну помилку". Зрештою, нагадала вона, її однопартієць Ігор Мірошниченко заявив, що готовий відповідати за свої дії перед законом.

Image caption Замість пікету під стінами облради активісти взяли участь у діалозі з головою ОДА

Після короткого вступного слова голова ОДА закликала задавати їй питання.

Присутніх цікавило не лише ставлення пані Сех до подій в НТКУ, а, наприклад, те, чи збирається вона на виконання норм Конституції здати депутатський мандат.

Чіткої відповіді на це питання вона не дала, згадавши тільки, що закон дає їй на ухвалення цього рішення ще кілька днів.

Зрештою, за якийсь час пані губернатор нагадала, що має величезну кількість справ: від розміщення на Львівщині кримчан, які прибувають сюди з буремного півострова, до розробки плану реформ у регіоні. Тому хвилин за двадцять залишила зустріч з активістами, пообіцявши їм продовжити спілкування уже найближчим часом.

Річ у тому, що вже на четвер запланована зустріч голови ОДА з громадською радою області. На ній планується обговорити поточну ситуацію в регіоні.

Тож пані Сех запросила усіх присутніх активістів та журналістів на цей захід, адже на ньому, судячи з усього, можна бути поспілкуватися без зайвого поспіху.

Складно сказати, чи учасники пікету перед початком акції розраховували на те, що зможуть отримати відповіді на свої питання від голови облдержадміністрації.

З іншого боку, відвернути підозри у тому, що інцидент в НТКУ був не випадковим спалахом емоцій депутатів-націоналістів, пані Сех теж не вдалося.

Андрій Мисик, голова місцевої громадської організації "Громадський контроль" сказав ВВС Україна, що вважає події в офісі керівника телекомпанії спланованою провокацією з боку "Свободи" і спрямований на дискредитацію України перед західним світом.

"Фюле робить заяву про можливість приєднання України до ЄС як повноправного члена союзу, за кілька годин іде заява МЗС Росії про те, що в Україні праворадикали при владі, і за півгодини українські праворадикали показують себе у всій красі. Абсолютно висмоктаний із пальця інцидент, який розходиться на всю країну. Тому я говорю про сплановану чітку акцію партії "Свобода" для дискредитації України на загальносвітовому рівні", - наголосив він.