У Гаазі обговорюють Крим і ядерну безпеку

Саміт відкрився без Путіна Копирайт изображения AFP
Image caption Саміт з ядерної безпеки в Гаазі відкрився без лідера Росії, а російську делегацію очолює міністр закордонних справ

Світові лідери - за винятком одного - зібралися в Гаазі на останній із цілої низки самітів, покликаних підвищити безпеку ядерних арсеналів у різних частинах світу.

Російського президента не запросили, а країну на саміті представляє міністр закордонних справ. Та й самі ядерні переговори виявилися затьмарені надзвичайним засіданням лідерів "Великої сімки", присвяченим Україні та анексії Криму.

Перед відкриттям саміту з ядерної безпеки президент США Барак Обама наголосив на тому, що його країна і ЄС одностайні в осуді анексії Криму Росією і готові запровадити нові санкції, якщо росіяни не припинять агресію і поширять свою анексію на східні та південні райони України.

Ядерна безпека

Дипломатичний оглядач ВВС Джеймс Роббінс пише, що внаслідок нинішнього протистояння між Заходом і Росією довкола України питання ядерної безпеки можуть виявитися відсунутими на другий план.

На світанку 28 липня 2012 року на ядерний об'єкт США в Оук-Риджі, штат Теннессі, увірвалися невідомі.

Вони зуміли подолати три рівні загорож, активізували сигналізацію і почали гримати в стіну будівлі, яка містила достатню кількість збагаченого урану для виробництва тисяч ядерних бомб. Лише після цього їх виявив єдиний охоронець об'єкту.

Це були учасники антиядерного протесту, але що було б, якби на їхньому місці виявилися терористи?

Копирайт изображения Getty
Image caption Барак Обама окремо візьме участь у надзвичайному засіданні Великої Сімки щодо анексії Криму

'Прикрість'

Згодом розслідування виявило "недбальство" в охороні об'єкта з боку приватних контрактників, а також численні системні порушення техніки безпеки, включно з несправними камерами спостереження, які чомусь не були полагоджені.

Для адміністрації президента Обами висновки розслідування стали великою прикрістю. У 2010 році він організував перший із циклу самітів з ядерної безпеки, кульмінацією яких став нинішній саміт світових лідерів у Гаазі.

Одна з його великих ідей - налагодити міжнародну співпрацю, щоби зменшити ризик потрапляння високорадіоактивних матеріалів до рук терористів.

Саме на першому такому саміті у квітні 2010 у Вашингтон тодішній український президент Віктор Янукович забезпечив собі увагу ЗМІ односторонньою ініціативою вивезти з України залишки високозбагаченого урану, який використовувався в лабораторних дослідженнях.

За словами експертів, регулярне залучення голів держав і урядів до питання ядерної безпеки забезпечило більшу увагу до загроз сучасності.

Будь-яка крадіжка чи потрапляння в руки зловмисників високозбагаченого урану, плутонію чи іншого радіоактивного матеріалу може мати серйозні наслідки для світової безпеки.

Чіткі домовленості

У 2013 році до Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) надійшли повідомлення про 140 випадків втрати чи нецільового використання ядерних і радіоактивних матеріалів.

За словами експертів-ядерників, у справі ядерної безпеки досягнуто реального поступу, а кількості речовин, які зникли минулого року, надто незначні.

Господар саміту - уряд Нідерландів - прагне відобразити в підсумковій заяві "чіткі домовленості" про запобігання ядерному тероризму шляхом скорочення запасів небезпечних ядерних речовин, посилення безпеки наявних матеріалів і зміцнення міжнародної співпраці.

Копирайт изображения Getty
Image caption Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк не приїхав до Гааги через потребу провести переговори з МВФ у Києві

Уже зараз понад 120 країн здійснюють обмін інформацією про всі випадки крадіжок чи потрапляння сторонніх на об'єкти, де зберігаються радіоактивні матеріали, і про нелегальний обмін такими речовинами.

Найбільше таких випадків зафіксовано саме в Росії. І там же стався найбільш серйозний ядерний інцидент, повідомляє "Hague Security Delta", найбільша мережа спеціалізованих установ та урядових служб Європи.

Тому будь-який ризик, що події в Криму відвернуть увагу світу від глобальних зусиль зміцнити ядерну безпеку, за словами кореспондента ВВС на саміті в Гаазі, буде для зібрання світових лідерів дуже небажаним.