Коваль замість Тенюха: перша заміна в "уряді камікадзе"

Михайло Коваль
Image caption Михайло Коваль з парламентської трибуни подякував попередникові за те, що той "достойно виконав завдання, які на нього покладалися"

Уряд Арсенія Яценюка не пропрацював і місяця, як у ньому відбулася перша кадрова ротація.

Про відставку заявив один з ключових, особливо зараз, членів Кабміну, виконувач обов’язків міністра оборони Ігор Тенюх.

Парламент задовольнив його заяву і тут же призначив нового очільника міноборони – ним став генерал-полковник Михайло Коваль.

До призначення він працював першим заступником голови Держприкордонслужби, а на початку березня мав змогу безпосередньо ознайомитися зі складною ситуацією українських військових в Криму: біля Ялти пана Коваля викрали невідомі.

Відставка з другої спроби

Джерела в оточенні тепер вже колишнього міністра оборони Ігоря Тенюха розповідають ВВС Україна, що останньою краплею для нього стало засідання Ради національної безпеки та оборони, яке відбулося напередодні і закінчилося пізно увечері.

Співрозмовник ВВС Україна повідомив, що на ньому роботу пана Тенюха вкотре розкритикували, а його аргументи на власний захист вкотре були не почуті.

Саме після цього зібрання очільник міноборони вирішив, що у вівторок на засіданні парламенту оголосить про свою відставку.

За словами керівника фракції "Батьківщина" Сергія Соболєва, о 9:30 заява про відставку пана Тенюха надійшла до парламенту.

"У даній ситуації, якщо у керівництва є інше бачення розвитку подій і є інші кандидатури, я не заперечую", – заявив Ігор Тенюх після того, як відзвітував про свої останні дії та рішення на посаді.

З першого разу задовольнити його заяву про відставку не вдалося: за це не проголосувала фракція УДАР.

"З цього приводу не було проведено жодних консультацій. Ми голосуватимемо, тільки коли розумітимемо, хто буде наступним міністром, бо інакше навіщо міняти шило на мило?" – аргументував ВВС Україна позицію своєї фракції депутат від УДАРу Володимир Куренной.

В парламенті оголосили перерву, під час якої всі охочі змогли познайомитися з новим потенційним міністром, генерал-полковником Михайлом Ковалем.

Після цього парламент хиткою більшістю у 228 голосів таки звільнив Ігоря Тенюха та 251 голосом "за" призначив очільником міністерства оборони Михайла Коваля.

За і проти Тенюха

Останнім часом діяльність в.о. міністра оборони критикували чи не найчастіше з усіх членів уряду – причому діставалося пану Тенюхові і від журналістів, і від політиків, і від користувачів соцмереж.

Список претензій до нього досить довгий: нерішучість українських військових під час кримських подій, занадто пізнє відведення військ з півострова, втрата залишеної в Криму техніки та озброєнь, затримка з виділенням матеріальної підтримки українським солдатам, проблеми з комунікацією Києва з військами у захопленому Криму, політична заангажованість міністра і – найпопулярніше звинувачення – відсутність чітких наказів, скерованих до військовослужбовців з боку їхнього центрального командування.

З трибуни парламенту позафракційний депутат Ігор Палиця вимагав створити слідчу комісію, яка б розслідувала діяльність пана Тенюха, яка, на його думку, призвела до втрати Криму Україною. Олег Ляшко пропонував обміняти його на захопленого в полон російськими військовими командира української військової частини в Бельбеку Юлія Мамчура.

Однак в кулуарах Ради діяльність пана Тенюха оцінювали без надмірного радикалізму.

"Сьогодні претензії є до всіх… Міністр оборони на ходу підхопив керівництво міністерством, і я не належу до числа людей, які виносять рішучі вердикти. Він зробив все, що міг", – відповів на прохання ВВС Україна озвучити ключові претензії до пана Тенюха голова парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони Володимир Литвин.

А члени партії "Свобода" прямо захищали пана Тенюха.

"Це що, Тенюх винен, що армія не отримала гроші? Це питання до міністерства фінансів… А якби ми вивели війська раніше, то всі б сказали, що ми залишили Крим напризволяще", – каже ВВС Україна депутат від "Свободи", член комітету з питань національної безпеки та оборони Юрій Сиротюк.

У тому, що українські військові в Криму масово відмовилися від присяги на вірність Україні, теж мало вини пана Тенюха, продовжує пан Сиротюк.

"Так сталося тому, що армія сформована за територіальним принципом. 80% військовослужбовців-контрактників і їхніх родин живуть там, в Криму. Вони постійно були під зомбуванням московської пропаганди", – каже він.

"Це Росія сформувала негативне інформаційне тло (навколо Тенюха), що це поганий міністр… Насправді його "валять" за те, що він виганяє з міністерства російську агентуру. Росіяни тримають на нього зуб, ще відколи він командував ВМС України (з 2006 по 2010 рік)", – заявляє Юрій Сиротюк.

Симпатії "Свободи" до пана Тенюха в кулуарах парламенту пояснюють тісними стосунками колишнього міністра з цією партією. До призначення в Кабмін він посідав пост міністра оборони у "тіньовому" "уряді національної альтернативи", сформованому "Свободою".

У "Свободі" не заперечують, що відставлений міністр є націоналістом за переконаннями, однак наполягають, що до уряду він потрапив не за їхньою квотою. За даними ВВС Україна, під час останніх парламентських виборів пану Тенюхові, який у якості самовисуванця балотувався в одному з мажоритарних округів на Львівщині, надавала неформальну підтримку місцева організація "Батьківщини".

Зрештою, від огульної критики на адресу пана Тенюха застерігали не лише у "Свободі".

"Все, що від Тенюха залежало, - він зробив. Він не допустив кровопролиття в Криму – і це дуже важливо. (Поведінка українських військ в Криму) дала змогу відтягнути найпотужніші сили Російської Федерації на себе. За рахунок стійкості наших військових ми виграли час для розгортання основних сил наших військ", – заявив колишній міністр оборони, член депутатської групи "Економічний розвиток", Олександр Кузьмук.

Утім, попри всі реверанси на адресу колишнього міністра, що лунали в кулуарах, практично всі співрозмовники ВВС Україна визнавали: новий очільник міноборони є мало не ідеальною кандидатурою на цю посаду в нинішніх умовах.

Новий міністр

Останньою посадою 58-річного генерал-полковника Михайла Коваля було крісло першого заступника голови Державної прикордонної служби.

Однак це зовсім не означає, що керувати Збройними Силами буде "фаховий прикордонник". Олександр Кузьмук, даючи характеристику пану Ковалю в кулуарах парламенту особливо наголошував, що новопризначений очільник міноборони є саме армійським генералом, якого "відрядили у прикордонні війська для їхнього посилення".

"Коваль командував аеромобільною бригадою, і вона стала найкращою в Україні. Він командував танковою дивізією, і вона стала найкращою в Україні. Він був начальником штабу армійського корпусу, і він став найкращим в Україні… Для мене буде особистою трагедією, якщо він не справиться", – заявив пан Кузьмук з парламентської трибуни.

В УДАРі своєрідним "лобістом" кандидатури пана Коваля виступив Віктор Чумак, який, як виявилося, служив з ним у прикордонній службі і відгукується про нього як про "хорошого, фахового військового".

Позитивно про нього відгукується і Володимир Литвин, знайомий з паном Ковалем ще з того часу, як він очолював танкову дивізію у Новограді-Волинському на Житомирщині.

"Це людина рішуча, з величезним досвідом, має запас ходу… Це – та людина, яка потрібна в цей момент", – оцінив він призначення в коментарі ВВС Україна.

Втім, чи не головним "плюсом" Михайла Коваля співрозмовники ВВС Україна називали його абсолютну політичну незаангажованість, якою не міг похвалитися його попередник.

"Коваль – це не пропозиція жодної політичної групи, жодної фракції… Жодних квотних принципів тут не може бути", – заявив у кулуарах парламенту Сергій Соболєв.

Нарешті, безумовно на користь пана Коваля в очах парламентарів зіграла його безпосередня причетність до кримських подій. На початку березня його викрали та захопили в полон невідомі біля Ялти. Генерала-прикордонника вдалося звільнити у той же день, однак враження про загрози, з якими йому доведеться стикнутися на новій посаді, у нього, очевидно, встигло сформуватися.

Попри аванси, які видавали пану Ковалеві парламентарі, ніхто не наважується прогнозувати, як складеться його кар’єра міністра: і через непередбачуваність дій Росії щодо України, і через складну політичну конфігурацію нинішньої київської влади.

"(Нинішній уряд - це) уряд смертників, уряд непростих і непопулярних рішень. Ніхто у ньому слави не наживе. Якщо ми всі – і парламент, і суспільство – не допомагатиме новому міністрові, його чекатиме така сама доля, як і Тенюха", – каже ВВС Україна Юрій Сиротюк.