Запекла "дружба": чи розпадеться коаліція до виборів?

Турчинов і Кличко Копирайт изображения UNIAN
Image caption Віталій Кличко та Олександр Турчинов з'ясовували стосунки навіть у сесійній залі парламенту

В останні дні посилилися суперечки всередині парламентської коаліції. Публічні сварки в.о. президента Олександра Турчинова та лідера фракції УДАРу Віталія Кличка можуть бути лише верхівкою айсберга поганих стосунків між соратниками.

З наближенням президентських виборів вони можуть лише псуватися, проте до розпаду коаліції навряд чи дійде, вважають експерти.

Двічі за два дні

Понеділок. Засідання погоджувальної ради парламенту.

Віталій Кличко заявляє, що ситуація в Криму вимагає термінового скликання засідання Ради нацбезпеки і оборони, у якому мають взяти участь також лідери парламентських фракцій, екс-президенти Леонід Кравчук та Леонід Кучма, а також екс-голова РНБО Володимир Горбулін.

Спікер Олександр Турчинов, який головує на засіданні, відповідає: РНБО вже збиралася з кримського питання. А якщо треба буде зібратися ще раз, у розширеному складі – скличуть Радбез ще раз.

Кличко продовжує наполягати: необхідно провести розширене засідання РНБО.

Турчинов перериває його: "Віталій Володимирович, потрібно сприймати інформацію з першого разу".

На знак протесту Кличко виходить із зали, де проходить засідання погоджувальної ради.

Зрештою, в понеділок увечері Олександр Турчинов таки скликає РНБО. Саме за його підсумками з’являється президентський указ про виведення військ з Криму.

Вівторок. Засідання парламенту. На трибуні Віталій Кличко. Знову заводить мову про Крим.

"Засідання РНБО в розширеному форматі мають бути правилом і відбуватися не після публічних дискусій, як учора, а за необхідності і регулярно. Якщо потрібно, це може бути щодня", – звертається він до зали, однак натяк на недавню перепалку з Турчиновим прозоро читається.

"Якщо так далі буде продовжуватися, ми можемо ставити питання про обрання нового голови Верховної Ради", – заявляє Кличко, і його фракція супроводжує ці слова аплодисментами.

Здавалося б, конфлікт вичерпано. Парламент продовжує працювати, депутати звільняють керівника Міноборони та призначають нового в.о.міністра. Аж тут слово бере Олександр Турчинов.

"Мене лякають внесенням питання щодо відставки (з посади) голови Верховної Ради… Мене не треба ані лякати, ані шантажувати. Я хочу поставити на голосування питання щодо відставки голови Верховної Ради", – каже він.

До спікера щось кричать з місця Віталій Кличко та Віктор Пинзеник. Вони ж підходять до президії, аби зупинити цей експромт пана Турчинова. Однак він незворушно ставить питання про свою відставку на голосування. Спантеличений зал дає за це два голоси.

Легітимність Турчинова підтверджена, на обличчях депутатів від "Батьківщини" посмішки. В кулуарах парламенту депутати від УДАРу стверджують, що "спектакль у виконанні Турчинова" був абсолютно непотрібним. Ніхто, мовляв, не збирався відправляти спікера у відставку, йому лише давали зрозуміти, що треба чути партнерів по коаліції.

"Просто супер"

На диктофон члени більшості стверджують, що перепалки між Олександром Турчиновим та Віталієм Кличком зовсім не свідчать про якесь напруження між партнерами по коаліції, йдеться виключно про людський фактор.

"Стосунки між нашими силами – просто супер. Індивідуальні відносини між Турчиновим і Кличком не відбиваються на наших партнерських стосунках", – каже ВВС Україна заступник голови партії "Батьківщина" Дмитро Шлемко. Він додає: часи зараз складні, всі важко працюють, тому не дивно, що люди зриваються.

"Нормальні у нас стосунки. Треба тільки, щоб всередині коаліції були стосунки як у справжній коаліції, а не мав місце диктат однієї політичної сили", – нарікає Валерій Карпунцов з УДАРу і каже, що основні принципи взаємовідносин всередині більшості обговорюються між коаліціантами в робочому порядку.

Втім, уже в середу непрості стосунки в коаліції отримали ще одне підтвердження.

Напередодні про свою відставку з поста представника президента в Криму заявив Сергій Куніцин з УДАРу. В кулуарах парламенту він нарікав, що півострів можна було втримати у складі України, якби вище керівництво держави ухвалювало рішення швидше.

Прізвищ при цьому не називав, але стверджував, що ситуація могла б розвиватися інакше, навіть якби його відправили до Сімферополя бодай на кілька днів раніше.

У середу на заяви пана Куніцина своїм указом відреагував Олександр Турчинов. Він прийняв його відставку, однак якщо зазвичай у подібних документах вживається формулювання "згідно з поданою заявою", то у цьому випадку в.о. президента вказав у якості причини звільнення "неналежне виконання службових обов’язків".

В оточенні Кличка це формулювання сприйняли як черговий ляпас їхній політичній силі.

Хто нервує?

Частина співрозмовників ВВС Україна пов’язує тертя між "Батьківщиною" та УДАРом наближенням президентських виборів.

Раніше про участь у кампанії заявили обоє лідерів цих партій – Юлія Тимошенко та Віталій Кличко. А отже з соратників по коаліції вони перетворяться на конкурентів.

"Зараз в українській політиці домінуватиме викривлена логіка виборчої кампанії, всі будуть дружити один проти одного, і ми станемо свідками ще багатьох технологічних ходів", – каже Володимир Литвин, який входить до складу більшості, проте в президентських виборах участі не братиме.

Копирайт изображения Getty
Image caption Політолог Вадим Карасьов каже, що вихід з коаліції будь-кого з її учасників розглядатиметься зараз як зрада Майдану

Джерело ВВС Україна у фракції УДАР припускає, що "Батьківщина" вдається до "провокацій" на адресу Віталія Кличка через усвідомлення можливого програшу Юлії Тимошенко на виборах.

Останніми днями в кулуарах парламенту дедалі частіше говорять про формування передвиборчого альянсу між Віталієм Кличком та Петром Порошенком. З огляду на останні соціологічні дані, висуванець цього тандему матиме сильні позиції у президентських перегонах.

"У "Батьківщини" в цій ситуації просто не витримують нерви і вони провокують Кличка", – каже ВВС Україна один з парламентарів від УДАРу.

А от політолог Вадим Карасьов впевнений, що нервується у нинішній ситуації якраз Віталій Кличко.

"Кличко почав нервуватися, коли Юлія Тимошенко повернулася до активної політики з серйозними намірами, з планами балотуватися в президенти. Після повернення Тимошенко і після Майдану перспективи Кличка стали більш туманними", – каже він.

"Це примушує Кличка поспішати, нервуватися і, відповідно, припускатися помилок", - підсумовує політолог.

Що буде з коаліцією?

Співрозмовники ВВС Україна не виключають, що з наближенням виборів стосунки між "Батьківщиною" і УДАРом будуть дедалі напруженішими.

Представники цих партій божаться, що не використовуватимуть проти опонентів "чорного" піару та інших нечесних методів політичної боротьби, але водночас припускають, що їхні візаві "чисто" проти них не гратимуть.

Партнери УДАРу та "Батьківщини" по коаліції відмовляються коментувати нинішні стосунки між ними, і все ще сподіваються, що розпаду коаліції не дійде.

"У нинішньому парламенті може бути тільки дві коаліції більшості: або ця, або "широка коаліція" (за участі Партії регіонів). Тобто на зміну поганій коаліції може прийти тільки дуже погана коаліція. Зараз розвал коаліції означатиме розвал держави", – каже ВВС Україна Юрій Сиротюк зі "Свободи".

Він не заперечує: тертя всередині більшості існують, і не лише по лінії "Батьківщина"–УДАР, але у нинішній ситуації потрібно будь-що дожити до президентських виборів без більших конфліктів. А вже після парламентських виборів можна буде сформувати стійкішу більшість.

Політолог Вадим Карасьов впевнений, що зараз коаліція розпастися не може: з більшості нині може вийти хіба що самогубець.

"Нинішня коаліція – це коаліція революції і війни чи "антивійни" з Росією. Тому будь-який подібний хід (вихід з коаліції котрогось з її учасників) зараз розглядатиметься як втеча від відповідальності, зрада Майдану і інтересів країни в умовах воєнного часу", – переконаний політолог.