Обама: інтервенції НАТО в Україні не буде

Обама Копирайт изображения Getty

Президент Сполучених Штатів Барак Обама заявив, що НАТО не відповідатиме воєнними діями на політику Росії стосовно України, однак вчергове підтримав українців у їхньому прагненні самостійно визначати своє майбутнє.

Виступаючи у Брюсселі за підсумками саміту США-Євросоюз, пан Обама нагадав, що Україна не є членом Північноатлантичного альянсу.

Проте НАТО активізувало свою діяльність у країнах Балтики і в Польщі, зазначив президент США.

"З часом Росія зрозуміє, що не зможе досягти безпеки і процвітання за допомогою грубої сили", - підкреслив Барак Обама.

У понеділок він заявив, що Москві загрожують нові санкції, якщо та продовжуватиме замахи на український суверенітет. За його словами, США та їхні європейські партнери готові вжити заходів, які завдадуть шкоди цілим секторам російської економіки, навіть якщо зашкодять тим самим собі.

США і ЄС наразі обговорюють можливість ухвалення більш глибоких санкцій стосовно Росії у тому випадку, якщо її агресивні дії проти України продовжуватимуться.

Раніше Барак Обама, виступаючи у Брюсселі, заявив, що центральною темою обговорень були питання енергетики. Він визнав, що плановані заходи можуть мати негативний вплив на усю світову економіку.

На спільній прес-конференції виступили президент Обама, президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу і голова Європейської ради Херман Ван Ромпей.

Головною темою зустрічі, яка відбулася у Брюсселі, за їх словами, стали "особливі відносини" між США та ЄС.

"Світ безпечніший і справедливіший, коли Європа і Америка стоять як один", - сказав з цього приводу Барак Обама.

"Ганьба у ХХІ столітті"

Американський лідер також схвально відгукнувся стосовно кроків проти Росії, до яких ЄС вдався разом із США. Ідеться, зокрема, про візові санкції та заморожування активів посадовців, яких визнали причетними до анексії Криму.

Він наголосив, що до таких дій довелося вдатися після того, як російські війська увійшли до Криму, і тепер слід розглянути "потенціал для додаткових, глибших санкцій" щодо Москви, якщо та спробує повторити свої дії в інших частинах України.

"Ми визнаємо, що для того, аби Росія відчула вплив цих санкцій, відбудеться певний вплив на світову економіку, а також на всі країни, представлені тут сьогодні", - сказав пан Обама.

Визнаючи, що деякі країни ЄС більше за інших залежать від Росії у питанні енергетики, він сказав: "всі ці події вказали на потребу Європі розглянути, як вона може продовжувати диверсифікувати свої джерела енергії".

Президент США також сказав, що НАТО має зберігати "регулярну присутність" у тих країнах Східної Європи, які зараз почуваються вразливими до можливої російської інтервенції. Окрім того, він висловив стурбованість у зв'язку зі скороченням оборонних бюджетів деяких країн.

Пан Ван Ромпей назвав дії Росії у Криму "ганьбою у ХХІ столітті", і сказав, що "ми не визнаємо їх".

Президент Обама прибув до Брюсселя у вівторок з Гааги, де відбувся саміт "Великої сімки" з проблем ядерної безпеки. Його візит відбувається за посилених заходів безпеки, які коштують Бельгії 10 мільйонів євро.

Пан Обама також має намір зустрітися із генеральним секретарем НАТО Андерсом Фог Расмуссеном.

Програма візиту президента США до Європи завершиться його прибуттям до Риму, де запланована зустріч з папою римським Франциском.