Порошенко: наступний президент - не самогубець

Петро Порошенко
Image caption У першому турі виборів за Порошенка готовий голосувати кожен четвертий, свідчать дані СОЦИС

Новий уряд не є "урядом камікадзе" і має унікальні можливості, який перед Україною відкриває весь світ, каже потенційний кандидат у президенти Петро Порошенко.

ВВС Україна: Сьогодні оприлюднили результати соціологічного опитування, згідно з якими ви лідируєте в президентському рейтингу з величезним відривом. Що для вас означають ці цифри?

Петро Порошенко: По-перше, я дуже вдячний людям за довіру, яку вони мені надають.

По-друге, це велика відповідальність перед українським народом, і це не порожні слова.

По-третє, дуже важливо, щоб президентські вибори продовжили той шлях унікальної єдності, яку демонстрували український народ і українські політики, коли було бажання подолати кримінальну владу і здійснити антикримінальну революцію.

І я впевнений, що це не має зачаровувати. Це має спонукати до більш ефективної роботи. І все.

На сьогоднішній день ми приїхали (до Лондона - Ред.) разом з Віталієм (Кличком - Ред.). Я думаю, що це вперше в українській історії, коли два кандидати в президенти, які мають найбільший рівень підтримки, демонструють, що вони готові координувати свої дії, разом працювати на Україну, відповідально ставитися до долі України в майбутньому.

ВВС Україна: Тобто ви обоє будете балотуватися в президенти?

Петро Порошенко: Це питання буде вирішено через два-три дні, коли відбудуться з’їзди партій. Але, в будь-якому разі, я сподіваюсь, що ми будемо дуже тісно координувати нашу кампанію і нашу роботу.

ВВС Україна: Тобто можливо, що хтось один із вас підтримає кандидатуру іншого?

Петро Порошенко: Я цього не сказав, але я зроблю все, щоб ми продемонстрували єдність.

ВВС Україна: Ви зараз багато подорожуєте європейськими столицями. Чи задоволені ви реакцією Заходу на те, що відбувається в Україні, і на дії Росії щодо України?

Петро Порошенко: Реакція Заходу – це не щось від Бога. Це плід дуже кропіткої роботи, якою в тому числі займаємося ми. Бо проти України сьогодні ведеться інформаційна війна, і в тому числі наше інтерв’ю є протидією цій війні, для того, щоб глядачі та слухачі ВВС по всьому світу мали можливість чути правду.

Друга позиція – дуже ефективні кроки проти інформаційної війни – це те, що ми запрошуємо всіх кореспондентів, дипломатів, журналістів в Україну, щоб вони на власні очі переконалися, яка ситуація зараз по всіх регіонах, в Криму, де на сьогодні дуже небезпечно бути, і доносили це всьому світові. І, врешті-решт, світ продемонструє Росії, що інформаційна війна, розв’язана проти нею, зазнала краху.

І я дуже щасливий тому, що Росії це доводять результати голосування на Раді Безпеки ООН – вона залишилася в тотальній міжнародній ізоляції. Єдиним, хто скористався правом вето і проголосував проти, була сама Росія. Весь світ визнав і підтримав Україну, і це плід нашої спільної роботи.

ВВС Україна: Ви говорите про інформаційну війну, але відбувається фактично анексія території України. Чи вважаєте ви, що Захід у цьому випадку робить достатньо? Чи достатньо нинішніх санкцій, чи Захід мусить зробити більше?

Петро Порошенко: Я вважаю, що Захід може зробити більше, але ми повинні в першу чергу (діяти - Ред.) самі. Я вважаю, що зараз найефективнішою формою протидії є не "боєзіткнення".

Я впевнений, що якщо агресор перейде кордон Криму, українська армія має відкривати вогонь. Ми не можемо далі миритися або демонструвати м’які дії.

Але вже в Криму, всередині, не треба давати людям надію, що завтра Крим буде швидко звільнений. Крим окупований. Окупований внаслідок агресії. Це дуже важка і складна ситуація для України, і ми маємо застосовувати всі заходи.

Це, з одного боку, санкції, які роблять наші міжнародні партнери. З іншого боку - твердість позиції українців. З третього – це економічна позиція. Коли мешканець України продемонструє, що він живе набагато щасливіше, ніж мешканець Криму, я впевнений, що кримчани також розчаруються.

І тільки комбінація всіх цих заходів дозволить нам виконати те, про що сьогодні заявляють і народ, і політики – Крим завжди буде українським. Світ ніколи не визнає анексії Криму. Ми маємо бути дуже ефективними і дуже професійними для того, щоб добитися цієї мети.

ВВС Україна: Арсеній Яценюк сказав, що новий український уряд можна назвати "урядом камікадзе". Як би ви назвали наступного президента України, ким він буде?

Петро Порошенко: Не є цей уряд "урядом камікадзе", якщо він ефективно працює. І наступний президент також не є самогубцем. На сьогодні є унікальна можливість, яку весь світ розкриває перед Україною.

Треба бути компетентним, ефективним і дієвим для того, щоб ці можливості використати. Бо на сьогодні ми маємо розуміти, що після посткримінальної революції Україна сьогодні інша. Сьогодні Україна має інший народ, іншу державу, і ми маємо зробити все, щоб політики, керівництво, влада відповідали народу і державі, яку змінила революція.

Це не означає, що має бути якась помста. Навпаки, сьогодні має бути забезпечена соборність, цілісність нашої держави, має бути відповідальна позиція, коли буде щасливим кожен українець, якою б мовою він не спілкувався, до якої церкви він би не ходив, де б він не працював, якого б віку не був. І наше завдання відповідальне – забезпечити це українцям.

ВВС Україна: А як ви взагалі прокоментуєте вплив праворадикальних організацій, таких як "Правий сектор", на політичне життя України?

Петро Порошенко: Єдиний вплив – це підтримка людей. Якщо ми побачимо, що політична сила внаслідок своїх ефективних дій залучила велику підтримку людей, вона може шляхом демократичних виборів прийти до влади. Жодних інших механізмів впливу ми не допустимо.

ВВС Україна: Що далі робитиметься з Росією, що повинен робити новий президент?

Петро Порошенко: Наша позиція абсолютно проста і чітка: ми готові до будь-яких компромісів, якщо буде повернутий Крим.

Якщо ця позиція не буде досягнута, то наша першочергова мета - звільнення Криму. Все інше потім.