Підприємець Кіска обраний президентом Словаччини

Андрей Кіска Копирайт изображения Reuters
Image caption Андрей Кіска переміг владного кандидата Роберта Фіцо

У другому турі президентських виборів у Словаччині зі значною перевагою голосів перемогу здобув 51-річний підприємець і меценат, незалежний кандидат Андрей Кіска.

За офіційними даними, Кіска здобув 59,4% голосів, a його суперник, чинний прем’єр, голова соціально-демократичної партії при владі SMER ("Напрям) Роберт Фіцо здобув 40,6% голосів.

У виборах взяли участь 50,5% виборців із понад 4 мільйонів словаків з правом голосу.

Найактивнішими були виборці в столиці Словаччини Братиславі, де понад 70% проголосували за Кіску.

За словами кореспондента ВВС, перемога донедавна невідомого широкому загалу Андрея Кіски усуває можливість партійної монополії соціал-демократів у владі. Партія має більшість у парламенті. Саме перспектива того, що соціал-демократи здобудуть ще й посаду президента, мобілізувала опонентів прем'єр-міністра Фіцо.

Наприкінці своєї агітаційної кампанії Роберт Фіцо намагався схилити виборців на свою підтримку розповідями про його традиційне католицьке виховання. Більшість словаків сповідують католицизм.

Фіцо намагався змалювати Кіску як саєнтолога, однак підприємець відкидав такі твердження.

Роберт Фіцо перебував при владі в Словаччині від виборів 2012 року, коли соціал-демократи - вперше з часу незалежності - здобули абсолютну більшість місць у парламенті.

Нове покоління

Президентські вибори розглядалися як референдум про довіру до політики прем'єр-міністра, каже кореспондент ВВС.

"Це незвідане відчуття - голосувати за самого себе", - сказав Андрей Кіска, коли вкидав свій бюлетень на виборчій дільниці в місті Попрад на півночі Словаччини.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Виборчі дільниці працювали від 07:00 до 22:00 за місцевим часом

Президент Франції Франсуа Олланд і президент Європейського парламенту Мартін Щульц підтримували на словацьких виборах кандидатуру прем'єра Фіцо.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Активність виборців у другому турі виявилася високою - голосували і в Татрах

Переможець виборів Андрей Кіска скористався своєю репутацією політичного новачка, репутація якого не заплямована звинуваченнями в корупційних діях.

Він не був членом комуністичної партії. Має репутацію вправного бізнесмена, каже, що прагне подолати в країні корупцію і створити ефективніший уряд.

Новообраний четвертий президент Словаччини складе присягу 15 червня, коли закінчуються повноваження нинішнього словацького президента Івана Гашпаровіча.

Новини на цю ж тему