США висунули звинувачення Фірташу

Фірташ Копирайт изображения Reuters
Image caption Дмитро Фірташ

США звинувачують українського бізнесмена Дмитра Фірташа в організації міжнародної корупційної схеми, пов'язаної з укладанням контракту у сфері титановидобування.

Про це ідеться в обвинувальному висновку федеральних прокурорів США, оприлюдненому у середу.

У холдингу Group DF, який належить пану Фірташу, назвали ці звинувачення необґрунтованими.

"Зовсім не випадково те, що США вимагають екстрадиції голови ради групи саме в той час, коли Дмитро Фірташ так потрібен в Україні для участі в економічній і політичній перебудові", - заявив заступник пана Фірташа в групі Роберт Шетлер-Джонс.

За його словами, підкреслив, що це не що інше як зловживання австрійським правосуддям з прихованих політичних мотивів.

Міжнародна схема

Усього в цій справі проходять шестеро осіб, зокрема член індійського парламенту, а також угорський, індійський та шріланкійській підприємці.

Прокурори стверджують, що підозрювані брали участь у схемі підкупу індійських чиновників, метою якої було отримати дозвіл на розробку гірничодобувної шахти в індійському штаті Андхра-Прадеш.

Обсяги хабарів у цій оборудці, за даними правоохоронців, сягнули 18 мільйонів доларів. Прибуток від проекту очікувався на рівні 500 мільйонів доларів щорічно.

За даними слідства, Фірташ вів переговори з індійськими чиновниками і давав розпорядження про виділення їм коштів в обмін на преференції у наданні дозвільних документів.

Також за його вказівкою, як стверджується, підробляли документи на передачу цих грошей з метою маскування незаконних виплат під звичайні комерційні платежі.

Американські слідчі кажуть, що цей випадок підпадає під їхню юрисдикцію, бо підозрювані використовували фінансові установи США для переведення коштів, призначених для хабарів, та планували продавати титанові продукти неназваній чиказькій компанії.

"Боротьба з глобальною корупцією - це важлива частина діяльності Міністерства юстиції", - заявив в. о. голови кримінального департаменту американського міністерства Девід О'Ніл.

Розслідування було проведене силами підрозділу ФБР у Чикаго, справу розглядає суд північного округу штату Іллінойс.

48-річного пана Фірташа заарештували минулого місяця в Відні на прохання американських правоохоронців. Згодом його відпустили під заставу у розмірі 125 мільйонів євро і зобов'язання не виїжджати з Австрії.

Раніше бізнесмен заявляв, що його затримали необґрунтовано, і причини цього є "виключно політичними".

Українські експерти, опитані BBC Україна, схильні розглядати арешт Дмитра Фірташа як елемент геополітичної гри, яку Вашингтон нині веде з Москвою.