Хто на мера: сім обласних центрів оберуть голів

Київрада
Image caption Після закінчення повноважень Київради опозиція блокувала її засідання

Разом з президентом українці 25 травня оберуть одразу сімох мерів обласних центрів. Мова йде про Київ, Черкаси, Чернівці, Одесу, Херсон, Миколаїв Суми та десятки дрібніших містечок.

У часи президентства Віктора Януковича дострокові вибори в обласних центрах блокувалися, а містами керували підконтрольні владі секретарі міських рад.

Хоча офіційне висування кандидатів на посади міських голів розпочнеться 22 квітня (за 34 дні до дня голосування), вже зараз можна говорити про головних претендентів на посади мерів обласних центрів.

Київ: Кличко проти колишніх опозиціонерів

Чернівці: кого висуне "Батьківщина"

Черкаси: фаворит колишній мер Одарич

Одеса: чи повернеться Гурвіц

Херсон: шанси нової влади

Миколаїв: трійка лідерів

Суми: хто замість Мінаєва

Київ: Кличко проти колишніх опозиціонерів

Київ живе без мера з червня 2012 року, а без легітимної міськради - з 1 червня 2013 року. Наразі посади мера міста та керівника виконавчої вертикалі – глави київської міської державної адміністрації - розділені.

Донедавна можливими претендентами на посаду мера Києва вважалися кілька політиків та громадських активістів, зокрема екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, депутати від "Батьківщини" Леся Оробець та Микола Катеринчук, громадський активіст Ігор Луценко та депутат В'ячеслав Кириленко.

Проте домовленість Петра Порошенка та Віталія Кличка про співпрацю на президентських виборах змінила розклад сил у столиці. Віталій Кличко заявив про балотування у Києві, а Петро Порошенко закликав Юрія Луценка підтримати його кандидатуру.

Пан Луценко, який донедавна був одним з найсерйозніших претендентів на цю посаду, за даними джерел BBC Україна, може дослухатися до слів пана Порошенка й відмовитися від виборів.

Леся Оробець вже заявила про вихід з партії "Батьківщина" й намір балотуватися від громадського сектору. Вона розгорнула кампанію збору коштів на мерську гонку та набір волонтерів до власної команди.

У партії "Свобода" раніше заявляли про можливу участь у мерській гонці депутата мажоритарника Андрія Іллєнка й він від цих планів публічно не відмовлявся.

Чернівці: кого висуне "Батьківщина"

На виборах у жовтні 2010 року в столиці Буковини переміг незмінний мер міста Микола Федорук, який отримав понад 60% голосів виборців. Проте 31 березня 2011 року міська рада висловила йому недовіру та відправила у відставку. Партія регіонів отримала контроль над радою міста та залишила на посаді секретаря свого представника Віталія Михайшлішина.

На парламентських виборах 2012 року в 201-му окрузі Чернівців Микола Федорук переміг представника Партії регіонів Віталія Михайлішина, набравши 52% голосів.

У коментарі BBC Україна пан Федорук заявив, що ще немає рішення про формат його участі у виборах. "21 квітня буде висунення, збережемо інтригу – чи буду виборцем, чи довіреною особою, чи ще у якійсь якості", - заявив він BBC Україна, відмовившись підтвердити чи спростувати своє балотування.

Проте у місті схильні вважати, що депутат не повертатиметься на посаду мера.

"Від політичної сили пана Федорука скоріше за все буде балотуватися Олексій Каспрук, керівник фракції "Батьківщина" й депутат міської ради", - розповів BBC Україна заступник обласного відділення Комітету виборців Ігор Бабюк.

За словами пана Бабюка, від партії "Удар" у Чернівцях обговорюються дві кандидатури: депутат парламенту Оксана Продан та Галина Марараш – кандидат від партії ще з 2010 року.

"Від колишньої влади може піти не член партії, а якийсь більш нейтральний кандидат. Той же Віталій Михайлішин має шанси набрати певний відсоток, у нього збережена команда, а зараз є можливість балотуватися від партії "Рідне місто", - додав пан Бабюк.

Черкаси: фаворит колишній мер Одарич

Навесні 2013 року черкаська міськрада зі скандалом звільнила мера Сергія Одарича, який на попередніх виборах отримав 36% голосів і в рази випередив конкурентів. Після Євромайдану сама міськрада ухвалила рішення про саморозпуск, тому у місті одночасно обиратимуть і її.

Хоча Одарича відставляли голосами практично всіх політичних сил міста, зараз він знову претендує на перемогу.

"Я буду балотуватись на посаду мера Черкас. Соціологія не показує, що в мене є серйозні опоненти", - запевнив BBC Україна Сергій Одарич.

Він йтиме від своєї партії "Вільні демократи", яку раніше очолював відомий бізнесмен Михайло Бродський.

"Мені не відома позиція "Удару" на мерських виборах, з ними перемовин не вели. Що стосується підтримки Петра Порошенка, то у нас є домовленість й ми будемо взаємно підтримувати один одного", - запевнив Сергій Одарич.

Голова черкаського відділення КВУ Максим Михлик розповів BBC Україна, що Одарич дійсно є фаворитом перегонів, але конкуренцію йому може скласти кандидат від "Батьківщини".

"Одарича можна вважати фаворитом перегонів. Але свого слова не сказала "Батьківщина", яка популярна у місті. Раніше оголошували, що "Свобода", "Удар" і "Батьківщина" висуватимуть єдиного кандидата. Не відомо, чи це відбудеться, але конкуренцію Одаричу такий кандидат міг би скласти", - вважає пан Михлик.

Від цієї партії буде балотуватись керівник обласної парторганізації Анатолій Бондаренко, який вже заявив про участь у перегонах.

Про намір йти на вибори заявив і Микола Булатецький, який обирався в Черкасах до парламенту по мажоритарному округу від "Батьківщині", проте після програшу пішов з партії.

Одеса: чи повернеться Гурвіц

31 жовтня після низки конфліктів з керівництвом держави мер Одеси від Партії регіонів Олексій Костусєв подав у відставку. Його обов’язки виконував секретар міської ради від ПР Олег Бриндак.

Про свій намір балотуватися на виборах 25 травня BBC Україна заявив колишній мер Одеси, а зараз депутат парламенту від "УДАРу" Едуард Гурвіц, який керував містом кілька каденцій. У 2010 році він програв пану Костусєву, проте нарікав на фальсифікації.

Про участь у виборах вже заявив депутат-мажоритарник Геннадій Труханов, який вийшов з фракції Партії регіонів та вступив до групи "Економічний розвиток" і є членом чинної коаліції.

Відомий одесит, ректор Одеської юракадемії й депутат від ПР Сергій Ківалов у коментарі BBC Україна не зміг розповісти про формат участі у виборах.

Одеський політик Олексій Гончаренко також ще не вирішив, чи братиме участь у виборах, проте у коментарі BBC Україна допустив, що пан Гурвіц буде одним з фаворитів перегонів. Щодо можливого балотування свого батька Олексія Костусєва пан Гончаренко також висловив сумнів. "Він так швидко тікав з Одеси... я сумніваюсь", - заявив політик.

Керівник одеського відділення комітету виборців Анатолій Бойко в коментарі BBC Україна спрогнозував, що серед людей, які заявили про намір балотуватися, найкращі шанси у Едуарда Гурвіца та депутата Геннадія Труханова.

Херсон: шанси нової влади

На виборах до парламенту 2012 року в 182 окрузі Херсона перемогу отримав чинний тоді мер Володимир Сальдо, а містом лишилася керувати секретар міськради Зоя Бережна.

Після Євромайдану ситуація в місті змінилася й зараз в.о. мера працює голова місцевої організації "Батьківщини" Володимир Миколаєнко.

Нещодавно Володимир Сальдо вийшов з фракції Партії регіонів та перейшов до групи "Економічний розвиток". В коментарі BBC Україна він не виключив, що може балотуватися на посаду мера.

"Можливість балотування існує. Закон не забороняє, він дає людині право на участь у виборах", - заявив пан Сальдо, пообіцявши дати точну відповідь ближче до 22 квітня.

Як розповів BBC Україна керівник Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень Олександр Мошнягов, після подій Євромайдану в Херсоні та області більшість людей підтримують нову владу.

Тому, за його даними, у разі висунення єдиного кандидата від колишньої опозиції, то він легко переможе будь-кого із Партії регіонів.

"У місті очікують висунення Володимира Сальдо, який може переломити цю ситуацію. Також від колишньої влади може балотуватись депутат облради і колишній заступник пана Сальда В'ячеслав Яременко і Зоя Бережна", - розповів BBC Україна Олександр Мошнягов.

Від нової влади головним претендентом на посаду мера, за словами експерта, є в.о. міського голови Володимир Миколаєнко.

"Якщо його підтримають всі партії з нової влади, то він матиме найкращі шанси на перемогу", - вважає пан Мошнягов.

Проте, за його словами, балотуватись може також Андрій Гордєєв – депутат міськради й помічник депутата парламенту від "Удару" Андрія Путілова. Також, можливо, на вибори піде Олексій Урсуленко, який у 2012 році від імені "Батьківщини" змагався із Володимиром Сальдом та програв всього на 900 голосів. Зараз пан Урсуленко працює у штабі кандидата в президента Петра Порошенка.

Експерт також прогнозує можливу участь у виборах колишнього народного депутата від КПУ Катерини Самойлик.

Миколаїв: трійка лідерів

Містом із 2000 року незмінно керував Володимир Чайка, який тричі обирався як позапартійний, а в 2010 році виграв під прапором Партії регіонів.

Проте 2 березня 2013 року 65-літній пан Чайка помер. Містом з того часу керує секретар міськради Юрій Гранатуров.

Після смерті Володимира Чайки Сергій Ісаков, який на попередніх виборах відстав від переможця на кілька відсотків, заявляв про готовність балотуватись.

Місцевий політолог Тимур Михайловський в коментарі BBC Україна спрогнозував, що основна боротьба за посаду мера розгорнеться між трьома кандидатами.

"Очікую, що буде кілька десятків кандидатів, проте основних буде троє. Юрій Антощенко, гендиректор ВАТ "Миколаївобленерго" та депутат міськради від Партії регіонів, в.о. мера Юрій Гранатуров, який нещодавно вийшов з Партії регіонів, та керівник заводу "Лиман" Сергій Ісаков. Він два рази програвав мерські вибори Володимиру Чайці, проте відрив був зовсім несуттєвим", - вважає пан Михайловський.

За його словами, у нової влади поки що немає кандидатури, яка б могла скласти їм серйозну конкуренцію.

"Пан Ісаков певний час міг розглядатися такою людиною, проте він має певні непорозуміння з представниками колишньої опозиції", - додав Тимур Михайловський.

У прес-службі миколаївської організації "Батьківщини" BBC Україна сказали, що партія ще не ухвалила рішення про формат участі у виборах мера міста, а тому жодних коментарів з цього приводу не дають.

Суми: хто замість Мінаєва

Після подій на Євромайдані Геннадій Мінаєв добровільно пішов з поста мера Сум. Пан Мінаєв був надзвичайно популярним у місті, керував протягом двох термінів поспіль й на останніх виборах набрав понад 60% голосів.

Попри те, що сам він підтримував курс на євроінтеграцію, а його син був активним учасником Євромайдану, частина громадськості звинуватила його в лояльному ставленні до колишньої влади.

Після заяви про відставку Геннадій Мінаєв відмовився боротися за пост мера міста й ще раз підтвердив цей намір в коментарі BBC Україна.

На прес-конференції після відставки пан Мінаєв повідомив, що хотів би бачити на посаді мера громадського активіста, кандидата технічних наук з Інституту прикладної фізики НАН України Андрія Крамченкова.

Проте сам пан Крамченков ще не погодився балотуватись, а губернатор області Володимир Шульга повідомив, що призначить його своїм заступником.

Після відставки Геннадія Мінаєва в.о. мера став представник "Батьківщини" Олександр Лисенко, якого партія висуватиме на голову міста.

Про це в коментарі BBC Україна заявив депутат від "Батьківщини", який пройшов у окрузі міста Суми, Олег Медуниця.

Місцевий експерт Владислав Івченко каже, що пан Лисенко не має значного рейтингу, а тому за посаду можуть поборотися інші кандидати, проте поки що такого бажання ніхто не виявив.