Вона пішла в президенти

Тимошенко Копирайт изображения batkivshchyna.com.ua
Image caption У штабі Юлії Тимошенко розраховують, що її пряме спілкування з виборцями допоможе підняти рейтинг

Три місяці тому хвора Юлія Тимошенко лежала у харківській лікарні "Укрзалізниці" без особливих сподівань вийти на волю раніше ніж за кілька років.

Тепер вона на волі і є одним з фаворитів українських президентських виборів.

Чи вдасться Юлії Тимошенко з другої спроби перемогти у виборах голови держави і в’їхати на Банкову повноправною господинею?

ВВС Україна спробувала розібратися у нинішній диспозиції сил у таборі екс-прем’єра та окреслити головні проблеми, які нині стоять перед її командою.

Йти чи не йти

Про наміри балотуватися в президенти на травневих виборах Юлія Тимошенко заявила у Харкові, одразу після виходу з-за ґрат, 22 лютого цього року. Показово, що у промові, котру вона виголосила того самого дня на київському Майдані Незалежності вона не говорила про своє балотування. Зрештою, на траурному вічі така заява могла б вважатися недоречною.

Вже наступного дня рішення про похід Юлії Тимошенко у президенти почали активно обговорювати соцмережі.

Однозначності в оцінках не було. Одні раділи тому, що несправедливість чотирирічної давності буде виправлено, і лідерка "Батьківщини" зможе з другої спроби обратися на пост глави держави. Інші – закликали її відмовитися від балотування, давши дорогу новим лідерам, котрих народив Майдан.

Так само неоднозначно поставилися до намірів Тимошенко у її власній партії "Батьківщина".

Одразу кілька джерел ВВС Україна засвідчили, що низка партійців, зокрема, старих соратників пані Тимошенко, виступили проти її походу на вибори. Пікантності ситуації додавало те, що серед них нібито опинився "вічна права рука" лідерки "Батьківщини" Олександр Турчинов.

Противники балотування радили перечекати цю кампанію: країна, мовляв, за останні місяці змінилася, вона живе Майданом, і Тимошенко не зовсім відповідає запитам, котрі суспільство зараз висуває до нового президента.

Однак рішучість Тимошенко висуватися в президенти ці аргументи не переконали. Тим більше, що в оточенні Тимошенко не бракувало голосів за її висування.

"Ми не могли не брати участі у цих виборах. Інакше ми просто втратили б наші структури, котрі зараз розгорнуті мало не в кожному населеному пункті України – вони не можуть простоювати під час кампанії, і їх би просто перейняли інші кандидати в президенти", – каже один з керівників західноукраїнських обласних осередків "Батьківщини".

Зрештою, нагадує парламентар Віктор Швець, рішення про висування Юлії Тимошенко в президенти з’їзд "Батьківщини" ухвалив ще у червні минулого року.

Так, це рішення ухвалювали в іншій політичній реальності – президентом був Віктор Янукович, перспективи виходу Тимошенко з-за ґрат були примарними – однак з формальної точки зору його ніхто не відміняв, а тому виконувати його зобов’язаний кожен дисциплінований партієць, незалежно від його особистого ставлення до балотування лідера.

Керуватиме сама

Зрештою, минулого тижня Юлія Тимошенко офіційно заявила про наміри балотуватися та приступила до формування свого виборчого штабу.

Очевидно, призначення на посаду його керівника незмінного шефа кампаній "Батьківщини" Олександра Турчинова цього разу навіть не обговорювалося: виконувач обов’язків президента просто зобов’язаний не демонструвати своїх політичних симпатій.

Однак замість очікуваного призначення головою штабу когось з партійних орговиків, Тимошенко заявила, що очолить його сама.

"Це помилка. Кандидат не може очолювати свій штаб, бо він не матиме часу займатися агітацією!" – каже ВВС Україна політтехнолог, директор компанії Berta Communications Тарас Березовець.

За його даними, реальним керівником штабу Тимошенко буде голова аналітичного центру "Відкрита політика" Ігор Жданов.

"Призначать мене (керівником кампанії) – я вам скажу, не призначать – теж скажу", – коментує цю інформацію сам пан Жданов.

Втім, джерело ВВС Україна у штабі Тимошенко підтверджує інформацію про те, що пан Жданов разом з в.о. глави адміністрації президента Сергієм Пашинським і парламентарем Олександром Абдулліним входять до числа керівників кампанії.

"Багатьох це здивувало, але люди Турчинова, які займалися усіма останніми кампаніями Тимошенко і "Батьківщини", зараз усунуті від процесу", – каже співрозмовник ВВС Україна, і звертає увагу на відсутність "вічної правої руки" Юлії Тимошенко на передвиборчому з’їзді "Батьківщини" на Софійській площі.

Не дивіться на рейтинги

Копирайт изображения AP
Image caption Формальним керівником штабу Юлії Тимошенко буде сама Юлія Тимошенко

Більшість аналітиків прогнозують: доля президентських виборів вирішиться у другому турі, в котрому Юлія Тимошенко протистоятиме Петрові Порошенкові.

Останнє масштабне соцопитування, проведене Центром Разумкова, КМІС, агенцією "Рейтинг" та "Соцісом", показало, що у першому турі виборів вона посіла б лише третє місце. Однак це дослідження не враховувало зняття з виборів Віталія Кличка, якого соціологи назвали другим найпопулярнішим кандидатом у президенти.

На руку Тимошенко грає і те, що єдиного кандидата у президенти не спромоглася висунути Партія регіонів. Одночасна участь у виборах "офіційного" кандидата від "Регіонів" Михайла Добкіна та самовисуванця Сергія Тігіпка розпорошить голоси виборців півдня і сходу та полегшить завдання виходу Юлії Тимошенко до другого туру, прогнозують спостерігачі.

Зрештою, у штабі Тимошенко президентськими рейтингами, котрі публікуються зараз, не переймаються – принаймні на словах.

У розмові з ВВС Україна одразу кілька парламентарів від "Батьківщини" називають озвучені вище дані "необ’єктивними та нечесними".

"Я не говорив би про сьогоднішні рейтинги, бо у нас суспільна думка швидко змінюється. Сьогодні ти герой, а завтра зрадник і навпаки. Подивимось, як розвиватиметься ситуація", – пом’якшує ці оцінки Ігор Жданов.

Так чи інакше, впевнені, що ближче до виборів диспозиції кандидатів у президенти разюче зміняться.

"З моменту виходу Юлії Тимошенко з в’язниці вона набирає бали кожен день. І набиратиме далі", – запевняє ВВС Україна Віктор Швець.

У команді Юлії Тимошенко нагадують, що лідерка "Батьківщини" довгий час була поза інформаційним полем і навіть не сприймалася виборцем як потенційний кандидат. Однак з початком кампанії це зміниться, завіряють у її штабі.

Зрештою, у "Батьківщині" хваляться надзвичайно розгалуженою структурою, котра розбудовувалася роками. Щойно партійна машина почне працювати на всій території України – рейтинг Тимошенко почне рости, кажуть її симпатики.

Крім того, досвід попередніх кампаній показує, що Тимошенко є харизматичним спікером та сильним оратором, нагадують у її штабі. Тож локомотивом росту рейтингу Тимошенко може стати всеукраїнський тур лідерки "Батьківщини", котрий зараз планується, та її участь у дебатах з іншими кандидатами.

Втім, у партії Тимошенко вистачає і скептиків.

"Всі розраховують на харизму Тимошенко, на те, що вона вийде до людей і одразу їх заворожить. Однак ніхто не хоче визнати, що країна змінилася, виборці змінилися, а вона – наче зупинилася у часі два з половиною роки тому (перед ув’язненням)", – каже ВВС Україна один з парламентарів від "Батьківщини" та просить не називати його прізвища. Сумніватися у здатності Тимошенко зробити диво вважається у партії дуже поганим тоном.

Теми кампанії

Висока вірогідність того, що вибори закінчаться не черговим протистоянням між "східним" та "західним" кандидатами, а фіналом за участю двох прозахідних, демократичних політиків, умовно кажучи, "вихідців з Майдану", впливатиме на риторику Юлії Тимошенко, кажуть спостерігачі.

Зрештою, це будуть перші вибори, у яких обоє ймовірних учасників другого туру не будуть сперечатися про те, скільки державних мов має бути в Україні, і до якого союзу – Європейського чи Митного – рухатися Україні.

Спільним у двох найрейтинговіших кандидатів буде і ставлення до кримської проблеми та до стосунків з Росією, хіба що Тимошенко використовує у цій сфері радикальнішу риторику. Вона навіть встигла назвати Володимира Путіна "ворогом номер один".

"Діватися нікуди, – пояснює ВВС Україна парламентар з її фракції. – Ще до ув’язнення Тимошенко дала підстави сприймати себе як політика з найкращими зв’язками з президентом Росії. Зараз цей образ треба розвалити".

Тарас Березовець каже, що основною конфліктною лінією між Юлією Тимошенко та Петром Порошенком стане "війна з олігархією".

Першою цю тему підняла лідерка "Батьківщини". Минулого тижня на прес-конференції, на котрій вона офіційно оголосила про президентські амбіції, Юлія Тимошенко заявила, що "побудова сучасної, незалежної країни неможлива без усунення із життя олігархії, яка в корупційний метод фактично керує Україною, купуючи політиків".

Прізвища одного з найбагатших громадян України Порошенка при цьому названо не було, але присутні журналісти не сумнівалися, кому саме кинула рукавичку лідерка "Батьківщини".

Уже цього тижня пан Порошенко заочно відповів їй, пообіцявши продати свій найвідоміший бізнес, корпорацію Roshen, у разі перемоги на президентських виборах.

Підстав сподіватися, що на цьому "обмін люб’язностями" між двома найрейтинговішими кандидатами в президенти закінчився, немає – кампанія щойно почалася.

Однак до відвертого бруду вони теж не опускатимуться, каже Тарас Березовець: використовуватимуть для цього технічних кандидатів, котрих встигли зареєструвати у ЦВК обидві сторони.

Життя після виборів

Попри все, оглядачі та й члени команди Тимошенко уже сьогодні починають розмірковувати про життя після президентських виборів.

Перемога Юлії Тимошенко – при цілком лояльному парламенті і прем’єрові-однопартійцю – дасть лідерці "Батьківщини" усі можливості для того, аби реалізувати свою програму змін в країні. Для цього, обережно припускають у "Батьківщині", навіть не треба буде розпускати "цей гадюшник", як екс-прем’єрка назвала чинну Верховну Раду: мовляв, більшість у ній миттєво переформатується під нову главу держави.

Поразка, поставить Юлію Тимошенко і "Батьківщину" на роздоріжжі, припускають у її партії.

"Я переконана, якщо (вибори) виграє Петро Порошенко, я – як людина, яка хоче Україні добра, – буду зберігати єдність демократичних сил і буду підтримувати всі справжні реформи і перетворення в нашій країні", – говорить про свої дії у такому разі сама Юлія Тимошенко.

"Думаю, якщо виграє Порошенко, вона очолить антипрезидентську опозицію", – дає інший прогноз Тарас Березовець.

У будь-якому разі, експерт не поділяє думку скептиків, які передрікають Юлії Тимошенко у разі поразки кінець політичної кар’єри, а "Батьківщині" – маргіналізацію.

"Кінцем кар’єри Тимошенко вже називали ув’язнення, а зараз ми бачимо, що вона вийшла на волю і, не займаючи жодної офіційної посади, є найвпливовішим політиком в країні. Я більш ніж переконаний, що у Тимошенко таких піків і падінь у кар’єрі буде ще багато", – каже Тарас Березовець.