СБУ: під час Майдану в Києві діяли співробітники ФСБ

Вул. Інститутська

Співробітники російської Федеральної служби безпеки брали участь в плануванні й здійсненні операції з розгону Майдану в Києві, заявляє голова СБУ Валентин Наливайченко.

Крім того, у січні з Росії до України літаком доставили 5100 кг вибухівки, спецзасобів і зброї для розстрілів протестувальників, каже він.

Голови силових відомств, які дали прес-конференцією в Києві, звинувачують у безпосередньому керуванні розстрілами на Майдані вищих очільників держави: усуненого президента Віктора Януковича, колишнього голову СБУ Олександра Якименка і екс-міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка.

За словами міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, нині в злочинах проти мітингарів підозрюються десятки працівників внутрішніх органів.

За даними Генпрокуратури, за підозрою в розстрілах на Інститутській затримано вже 12 працівників "Беркуту".

У Генпрокуратурі кажуть, що наказ про розстріл людей під час акцій ішов від президента Віктора Януковича.

"Верхньою ланкою, яка надавала наказ на вбивство громадян, був Президент, потім Адміністрація Президента, далі МВС, СБУ і так донизу, до самих виконавців. Це здобуто в ході розслідування", - цитує прес-служба ГПУ виконувача обов’язків генерального прокурора Олега Махніцького.

"Чорна рота"

Принаймні деякі з затриманих є співробітниками київської спецроти "Беркута", так званої "Чорної роти", кажуть у ГПУ.

За даними Генпрокуратури, снайпери, які стріляли в людей з готелю "Україна", є представниками саме цієї київської роти "Беркута".

2 квітня правоохоронці проводили спецоперацію. Було відкрито кримінальне провадження, кажуть силовики.

Внаслідок цих дій затримано співробітників "Беркута", які безпосередньо обвинувачуються в убивствах. Зараз встановлено низку інших осіб, які підозрюються в причетності до подій 20 лютого.

Зокрема відпрацьовуються дев'ять осіб, трьох з яких уже затримано, а з шістьома проводяться слідчі дії, повідомляють у ГПУ.

За інформацією Генпрокуратури, це київська спецрота, наказ якій давав її ж керівник. Його також затримано.

Image caption Від рук снайперів у Києві загинули десятки людей

Згідно з даними Генпрокуратури, спецроті видавали автомати Калашникова, снайперські гвинтівки та іншу зброю.

Покарання для виконавців

Як повідомляє Інтерфакс-Україна, заступник генпрокурора Олексій Баганець пояснив: "Беркут" вогнепальної зброї не отримував, в тому числі київський. Отримувала (вогнепальну зброю – Ред.) тільки спеціальна рота. Їх завданням начебто було відстрілюватися від наступаючих мітингувальників і дати можливість основним силам "Беркута", які були беззбройні, мали тільки спецзасоби, відступити по вулиці Інститутській в район Банкової".

Затриманим інкримінується стаття, відповідно до якої їм загрожує довічне ув'язнення.

У прес-службі Генеральної прокуратури кажуть, що вночі тривали допити ще шістьох співробітників цього підрозділу, яким також вручать повідомлення про підозру.

У четвер вранці мали допитати ще чотирьох "беркутівців", які можуть бути причетні до вбивств людей на Майдані.

За інформацією Генпрокуратури, вказівки давалися так: "Президент - Адміністрація Президента - МВС - СБУ" і далі до виконавців.

Раніше Генпрокуратура заявляла про встановлення персон майже всіх снайперів, що 20 лютого розстрілювали активістів Євромайдану в Києві.