Афганістан: Захід називає історичні президентські вибори успішними

Афганістан Копирайт изображения AP
Image caption Черга до виборчої дільниці

Чинний президент Афганістану Хамід Карзай і західні лідери назвали успішними президентські вибори, які відбулися в країні в суботу.

Ці вибори мають стати першим в історії Афганістану прикладом зміни влади шляхом всенародного голосування.

Робота виборчих дільниць була продовжена через несподівано високу явку: за даними виборчої комісії, вона склала понад 7 мільйонів осіб - із 12 мільйонів, які мали право голосу. Водночас протягом дня надходили повідомлення про брак бюлетенів і окремі епізоди насильства.

Напередодні голосування влада Афганістану розгорнула масштабну військову операцію, щоб не дозволити руху "Талібан" зірвати вибори.

"Історичний момент"

"Незважаючи на холодну дощову погоду і можливі теракти, наші сестри і брати по всій країні взяли участь у виборах, і це крок вперед і успіх для Афганістану" , - заявив президент Карзай після закриття виборчих дільниць.

"Ми захоплюємося афганським народом, силами безпеки та офіційними особами виборчкому через високу явку під час сьогоднішнього голосування, яка відповідала енергійній і позитивній дискусії серед кандидатів і їхніх прихильників напередодні виборів", - ідеться в заяві Обами, яку поширив Білий дім.

"Ці вибори вкрай важливі для забезпечення демократичного майбутнього Афганістану, а також для продовження міжнародної підтримки", - відзначив американський президент.

А Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Рассмуссен назвав це волевиявлення "історичним моментом".

Троє фаворитів

Image caption Тим, хто проголосував, фарбують палець у спеціальне чорнило, щоб уникнути "каруселей"
Копирайт изображения Reuters
Image caption Жінки також голосували
Копирайт изображения Reuters
Image caption Уряд вжив безпрецедентних заходів безпеки, залучивши до охорони виборів всіх поліцейських і військових країни

Хоча на пост президента претендують вісім кандидатів, фаворитами вважаються троє - колишні міністри закордонних справ Абдулла Абдулла і Залмай Расул, а також екс-міністр фінансів Ашраф Гані Ахмадзай.

Абдулла провів ідеальну виборчу кампанію, відзначає кореспондент BBC із Кабула, Гані користується серйозною підтримкою серед міської молоді, а Расул вважається фаворитом Карзая.

При цьому очікується, що жоден кандидат не зможе набрати більше 50% голосів, необхідних для перемоги в першому турі. Другий тур може пройти 28 травня.

За даними виборчої комісії, дві третини тих, хто проголосував, складають чоловіки, і одну третину - жінки.

Проблеми з безпекою

Напередодні виборів влада Афганістану розгорнули найбільшу військову операцію з моменту падіння влади талібів у 2001 році.

Від обіду п'ятниці на територію столиці Кабула не можуть в'їжджати автомобілі, а на кожному перехресті встановлені КПП.

До забезпечення безпеки на виборах залучили весь склад поліції та збройних сил Афганістану - тобто 400 тисяч осіб.

10% виборчих дільниць в країні визнали недостатньо безпечними і не відкрили.

За даними міністерства оборони Афганістану, за день голосування відбулися три серйозні інциденти.

У провінції Кундуз в результаті ракетного удару талібів по виборчій дільниці загинув один співробітник виборчкому і троє афганських військових.

Крім того, на північному заході країни, у провінції Бадгіс, 20 озброєних повстанців загинули і ще дев'ять постраждали в битві з армією Афганістану, і ще один військовий загинув на сході країні.