США звинуватили Москву в розпалюванні сепаратизму

Керрі і Лавров Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Керрі і Лавров не вперше намагаються дійти порозуміння в питанні України

Західні країни висловили стурбованість сепаратистськими інцидентами, що сталися минулими вихідними в східних містах України.

У неділю в Харкові, Луганську та Донецьку пройшли акції проросійських активістів, які завершились сутичками та захопленнями будівель облдержадміністрацій.

У понеділок сепаратисти в Донецьку оголосили "Декларацію про суверенітет Донецької народної республіки". У другій половині дня аналогічну "республіку" проголосили сепаратисти в Харкові.

Українська влада назвала події в східних областях "другим етапом спецоперації" Росії, спрямованої на подальшу дестабілізацію України.

США: слід Москви

Білий Дім застеріг російського президента Путіна від спроб "відкрито чи приховано" втрутитися на сході України.

"Ми стурбовані низкою кроків, що призвели до ескалації ситуації в Україні в минулі вихідні. Це результат посилення тиску Росії на Україну", - заявив представник Білого дому Джей Карні.

"Ми бачили групи проросійських демонстрантів, які захопили урядові будівлі в Харкові, Донецьку та Луганську. У нас є вагомі підстави вважати, що деяким демонстрантам заплатили, і вони не є місцевими жителями", - зазначив він.

"Якщо Росія просунеться на східну частину України, відкрито чи таємно, це буде дуже серйозною ескалацією, - заявив у Вашингтоні речник Білого Дому. - Ми закликаємо президента Путіна і його уряд припинити всі спроби дестабілізувати Україну, і ми застерігаємо від подальшої військової інтервенції".

Крім того, в Білому домі відзначили, що "в разі подальших протизаконних дій Москви [в Україні]" у Вашингтоні готові до запровадження додаткових санкцій проти окремих секторів російської економіки".

Європа: заклик до деескалації

Копирайт изображения AFP
Image caption Донецьку ОДА контролюють сепаратисти

Речник канцлера Німеччини Штеффен Зайберт сказав, що Берлін стурбований останніми подіями.

"Ми вкотре закликаємо всіх, хто обіймає керівні посади, допомогти стабілізувати ситуацію в регіоні та уникнути ескалації", - сказав Штеффен Зайберт.

Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт у Twitter відреагував на сепаратистські дії у неділю таким чином:

"Недільний сценарій - проросійські головорізи намагаються підбурювати до заворушень на сході України. Підтримувані кремлівською пропагандистською машиною".

В іншому своєму повідомленні в Twitter Більдт написав: "Травень буде вирішальним місяцем у російській стратегії з дестабілізації ситуації в Україні, основний наголос буде зроблено на півдні і сході країни. Візьміть на замітку дати 9 травня, 11 травня і 25 травня".

Тим часом, представник НАТО, якого цитує агентство Reuters, повідомив, що альянс не бачить істотних змін в чисельності російських військових біля кордону з Україною.

Згідно з підрахунками НАТО, там перебувають близько 40 тисяч російських військовослужбовців. Кремль зазначає, що проводить навчання, і всі військові повернуться на постійні місця дислокації після їх завершення.

Переговори у форматі 2+2

Держсекретар США Джон Керрі і міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров домовилися про проведення прямих переговорів між США, Росією, ЄС та Україною, заявила в понеділок представник держдепу США Джен Псакі.

"Міністри обговорили можливість у найближчі 10 днів організувати прямі переговори між Україною, Росією, США та ЄС для того, щоби спробувати знайти способи розрядки ситуації", - повідомила вона на брифінгу у Вашингтоні.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Проросійські активісти діяли за вказівками з Москви

Тим часом російський МЗС повідомив, що "керівники зовнішньополітичних відомств Росії та США домовилися продовжувати спільні зусилля з узгодження оптимальних форм міжнародного сприяння в просуванні справжнього національного діалогу в Україні - з тим, щоб самі українці могли визначити долю своєї країни".

Сергій Лавров відзначив "нагальну потребу, особливо в умовах наростання протестних виступів на південному сході України, глибокої і прозорої конституційної реформи з повноцінною участю всіх політичних сил і регіонів", сказано в повідомленні МЗС Росії.

Водночас у повідомленні Держдепу сказано, що Джон Керрі в розмові з російським міністром наголосив, що події в східній Україні не виглядали спонтанними, і звернув увагу на арешт в Україні російських розвідників.

Телефонна дипломатія

МЗС Росії застеріг українську владу проти застосування сили щодо проросійських активістів у східних і південно-східних областях країни.

Це випливає з повідомлення на сайті російського МЗС про результати телефонної розмови, що відбулася в понеділок ввечері між керівниками зовнішньополітичних відомств Росії та України Сергієм Лавровим і Андрієм Дещицею.

"Була підкреслена необхідність шанобливого ставлення до сподівань жителів південного сходу України, недопущення спроб силового реагування на законні вимоги щодо забезпечення їх мовних, культурних і соціально-економічних прав", - ідеться в повідомленні на сайті МЗС Росії.

Повідомляють, що розмова відбулася з ініціативи українського урядовця.