Кримські татари в нових умовах: чекають на сигнали щодо автономії

Кримські татари говорять про параметри автономії Копирайт изображения Getty
Image caption Кримські татари виступали за територіальну цілісність України в Криму

У Криму активно обговорюють ініціативу кримських татар про створення національно-територіальної автономії.

Невизнана Києвом і міжнародною спільнотою влада півострова навіть чути про це не хоче й готова лише до надання корінному народу культурної автономії.

"Фантастика"

"Політичній верхівці Меджлісу треба кожен раз у топку своїм господарям щось підкидати, а ці люди просто не можуть нічного нового придумати. Фантастичні та дурні проекти я не коментую", - сказав ВВС Україна перший віце-спікер кримського парламенту Григорій Іоффе про ініціативу створення на півострові національно-територіальної автономії кримських татар.

29 березня у Бахчисараї Курултай (національний з’їзд) кримськотатарського народу на позачерговій сесії ухвалив постанову, якою проголосив про "початок політичних і правових процедур зі створення національно-територіальної автономії".

Курултай доручив своєму виконавчому органу – Меджлісу – налагодити відносини з міжнародними організаціями, такими як ООН, Рада Європи, ЄС, ОБСЄ та ін., та урядами держав для реалізації цієї мети.

Незабаром має відбутися наступна сесія Курултаю, на якій планують розглянути питання про проведення внутрішнього референдуму з питання самовизначення.

У Росії готові надати кримським татарам автономію, але тільки національно-культурну. Про це ще 11 березня в інтерв’ю каналу "Росія 24" заявила спікер Ради Федерації РФ Валентина Матвієнко.

"Кримськотатарський народ, який пережив тяжку і важку долю, налаштований на те, щоби зберегти свою культуру, свою мову, і все це буде їм гарантовано", - заявила тоді вона.

Це підтверджує й Григорій Іоффе: "Пані Матвієнко, говорячи про автономію, мала на увазі не територіальну, не адміністративну, не юридичну, а культурну, культурологічну автономію. А деякі "гарячі голови" раптом вирішили, що можуть створити всередині анклаву новий анклав".

Чітких сигналів нема

Копирайт изображения AP
Image caption Кримські татари моляться під час акції протесту в Сімферополі

В Меджлісі кажуть, що обговорюватимуть питання про самовизначення корінного народу не стільки на рівні Криму, скільки на високому рівні зацікавлених сторін. Однак розуміють, що на місцевому рівні буде велика протидія.

"Є складні відносини з тими, хто опонував нам зажди у цьому питанні і хто опонуватиме далі. Однак ми виходимо з того, що корінні народи мають право на самовизначення, і є багато прикладів таких республік в усьому світі", - сказав ВВС Україна заступник голови Меджлісу Наріман Джелял.

Однак, як зазначив 1 квітня голова Меджлісу Рефат Чубаров, поки кримські татари не отримали якихось чітких сигналів ні від Києва, ні від Москви, ані від Вашингтону з Брюсселем.

Виконувач обов’язків заступника голови адміністрації президента України Андрій Сенченко сказав ВВС Україна, що коли постанова Курултаю дійде до парламенту та кабміну, "реакція однозначно буде".