Керрі: до заворушень на сході України причетні спецслужби Росії

Джон Керрі Копирайт изображения Reuters
Image caption Джон Керрі вважає винними в дестабілізації східних областей України російських провокаторів

Державний секретар США Джон Керрі заявив, що до заворушень у східних областях України причетні агенти російських спецслужб.

Натомість Росія категорично відкидає припущення про свою роль у підбурюванні до протестів.

Чергове загострення на сході України розпочалося цими вихідними.

У Харкові міліції вдалося звільнити обласну державну адміністрацію від проросійських протестувальників, натомість навколо будівлі СБУ у Луганську та ОДА у Донецьку зростають барикади.

Каталізатор хаосу

"Зрозуміло, що російські спецслужби і агенти стали каталізатором хаосу, який відбувався останні 24 години. Деякі з них навіть були заарештовані і представлені", - сказав Держсекретар США Джон Керрі в сенатському комітеті США із закордонних справ.

"Так само зрозумілим має бути те, що США і наші союзники без вагань застосують засоби ХХІ століття, аби притягнути Росію до відповідальності за поведінку в стилі ХІХ століття", - наголосив держсекретар.

За його словами, тепер США можуть запровадити жорсткіші санкції, які зачеплять енергетику, видобуток корисних копалин і банківську сферу.

Пан Керрі зазначив, що дії Росії на території східної України можуть стати "штучним приводом" для вторгнення російських військ, як це було в Криму.

Пан Керрі також повідомив, що наступного тижня зустрінеться у Європі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим і представниками України.

Ідею чотиристоронніх переговорів попередньо схвалили у Києві та Москві, але і Росія, і Україна висунули свої вимоги щодо таких перемовин.

Раніше Державний департамент США закликав Росію публічно відмежуватися від діяльності сепаратистів на південному сході України. Про це сказала представник Державного департаменту США Дженніфер Псакі під час брифінгу у Вашингтоні, стенограма якого розміщена на сайті Держдепу.

Вона розповіла, що Джон Керрі телефоном сказав російському міністру Сергію Лаврову, що США з великим занепокоєнням стежать за подіями, які відбуваються в Харкові, Донецьку, Луганську й Маріуполі.

Пан Керрі зазначив, що ці події не виглядають спонтанними і звернув увагу на арешти російських розвідників, які працювали в Україні.

Міністр закордонних справ Росії відреагував на заяви Джона Керрі.

"Наші американські партнери намагаються аналізувати ситуацію, приміряючи свої звички на інших", - заявив Сергій Лавров.

"Звучало так, наче він повернувся на п'ять місяців назад і описує те, що відбувалося на Майдані в центрі Києва", - заявив пан Лавров.

Росія не раз звинувачувала Захід, зокрема США, в організації Євромайдану та втручанні у справи України.

Новини на цю ж тему