ПАРЄ засудила анексію Криму Росією

ПАРЄ Копирайт изображения AFP
Image caption ПАРЄ ухвалила резолюцію про легітимність нової влади в Києві

Парламентська Асамблея Ради Європи у середу ухвалила резолюцію, яка засуджує дії Росії в Криму.

Асамблея рішуче засудила "російську військову агресію і подальшу анексію Криму, що є очевидним порушенням норм міжнародного права, в тому числі положень Статуту ООН, Гельсінського акту ОБСЄ та Статуту й основних правил Ради Європи".

Резолюцію ухвалили 154 голосами за, проти голосували 26 делегатів ПАРЄ, переважно представники Росії, Вірменії і Сербії, а ще 14 утрималися.

На думку Асамблеї, "жоден з аргументів, які використовує Росія для виправдання своїх дій [в Україні], не базується на правдивих фактах і доказах".

"Так званий референдум, який був організований у Криму 16 березня 2014 року, є неконституційним і не відповідає ані кримській, ані українській конституціям. Крім того, явка виборців, про яку повідомлялося, і результати [референдуму] є неправдоподібними", - зазначила в резолюції ПАРЄ.

Асамблея також зазначила, що прагнення Криму до відокремлення і приєднання до Російської Федерації було "ініційоване і спровоковане російською владою під прикриттям військового втручання".

ПАРЄ в своїй резолюції повністю визнає легітимність нової влади в Києві і Верховної Ради України, а також, як сказано у тексті документа, "легітимність їхніх рішень". Резолюція висловлює жаль з приводу спроб поставити під сумнів легітимність нової влади, "що здатне викликати лише дестабілізацію країни".

Парламентарі вважають, що зміна влади в Україні відкрила "вікно можливості" для демократичного розвитку України, і закликали Верховну Раду ухвалити конституційні зміни для поліпшення балансу повноважень між президентом і законодавчою гілкою влади, а також для приведення Конституції України у відповідність до стандартів Ради Європи.

Росія погрожує вийти

Напередодні запланованого на 10 квітня голосування ПАРЄ про позбавлення частини повноважень делегації Росії російські представники заявили, що розглядають можливість виходу з організації.

Про це після голосування щодо України заявив голова делегації Росії в ПАРЄ Олексій Пушков.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Захоплення Криму російськими військами в березні

"Ми готові співпрацювати і вести діалог у рамках Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), якщо наші колеги налаштовані на співпрацю і діалог, навіть нехай це буде критична співпраця, - сказав пан Пушков журналістам у Страсбурзі. - Та якщо наші колеги підуть шляхом виключення нас, тоді ми покинемо цю організацію, не чекаючи голосування. Ми самі вийдемо, а пізніше будемо вирішувати, повертатися до неї чи ні".

"Ми не будемо чіплятися за організацію, яка хоче нас виключити", - додав Олексій Пушков, якого цитує агентство Інтерфакс.

10 квітня на засіданні ПАРЄ обговорюватимуться подальші повноваження російської делегації, а також можливі санкції відносно Росії у зв'язку з ситуацією навколо України.

На голосування може бути поставлений один із двох варіантів: позбавлення російської делегації права голосу або призупинення її повноважень до кінця року.

У понеділок заступник голови делегації Росії в асамблеї Леонід Слуцький заявив, що навіть якщо ПАРЄ проголосує за найбільш м'який варіант санкцій щодо Москви, російське представництво покине Страсбург на знак протесту.

"Це буде демарш більше для того, щоб показати нашу незгоду з позицією асамблеї щодо застосування будь-якого роду санкцій", - пояснив Слуцький, додавши, що це рішення російської делегації стосуватиметься тільки нинішньої сесії ПАРЄ.

Проте вже у вівторок голова комітету Держдуми з міжнародних справ Олексій Пушков повідомив, що ймовірність виключення Росії з ПАРЄ та інших санкцій не надто велика, оскільки депутати від лівих партій, що підтримують політику Володимира Путіна, будуть, як він вважає, голосувати проти санкцій.

Комітет ПАРЄ вирішив винести на голосування пропозицію позбавити Росію права голосу, але відхилив жорсткішу пропозицію про припинення повноважень російської делегації в ПАРЄ.