Сергій Тарута: події на Сході організовує Янукович і "сім'я"

Копирайт изображения AP
Image caption Сергій Тарута очолив Донецьку область у розпал україно-російської кризи

Голова Донецької обласної державної адміністрації Сергій Тарута в інтерв'ю ВВС заявив, що заворушення у східних регіонах вигідні насамперед усунутому президенту Віктору Януковичу та його оточенню. І що головна мета цих подій - це зрив президентських виборів.

Із Сергієм Тарутою у Донецьку розмовляв кореспондент ВВС Стівен Розенберг, який насамперед запитав, хто стоїть за захопленням будівель.

Сергій Тарута: Я вважаю, і на думку правоохоронних органів, за ними стоїть "сім'я", яка надає їм кошти, а наскільки "сім'я" тісно працює з Росією, мені невідомо.

ВВС: Тобто "сім'я" - це Янукович?

Сергій Тарута: Янукович і вся команда, яка поїхала разом з ним. Це називається велика "сім'я". Коли в нашій країні був величезний рівень корупції, особливо останні 2-3 роки, то до "сім'ї" відносили не лише синів, але й люди з оточення синів, які були одними із головних учасників в цих корупційних схемах.

ВВС: Що робити далі? На сході України продовжують захоплювати державні будівлі. І, як виглядає, дії стають все більш скоординованими у всіх великих містах Сходу.

Сергій Тарута: Великої координації немає. Напевно, є лише замовлення, щоб все відбувалося в ті самі дні. У даному випадку, якщо дивитися сценарій донецький, то ми не бачимо там якоїсь великої координації, навіть навпаки - є абсолютне непорозуміння між окремими групами, є постійні внутрішні протиріччя, але найголовніше - це те, що в них немає прихильників.

Є ті, хто вже отримав гроші за свої ролі, і одні й ті самі люди кидаються з міста до міста, з площі до площі. Ми не бачимо, щоб ці дії підтримував донецький чи донбаський електорат. Вони закликають, але до них ніхто не приходить. Тобто, це не думка народу, а лише заклики, риторика оцих, як ми їх називаємо, агресивних проросійських представників.

ВВС: Дуже часто запитують, хто ці люди. Це місцеві? Українці чи росіяни?

Сергій Тарута: Згідно з інформацією від керівників наших правоохоронних органів, там є і представники російської сторони, частина із них вже повернулася назад, але у переважній більшості це українські представники. Переважно, це - маргінальна частина, безробітні, деякі із напівкримінальних прошарків, тому їх легко купити, їм легко промити мізки, і вони, безумовно, виконують замовлення.

Ми пропонуємо мирний сценарій, тривають переговори. Зрозуміло, що це має бути рішення правоохоронних органів, безумовно, ми не можемо сидіти і чекати, коли вони звільнять будівлю, тому тривають переговори, в тому числі і психологічні. Вони повинні розуміти, що заходів для того, щоб їх звідти вибити, у правоохоронних органів достатньо.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Але я звертаюся до них, щоб вони максимально стримували якісь силові дії. І я сподіваюсь, що ми це питання впродовж найближчих днів вирішимо.

ВВС: Чи є небезпека, що президентські вибори в травні будуть зірвані? Чи можна говорити про те, що якісь сили намагаються їх зірвати?

Сергій Тарута: Безумовно, це все якраз і відбувається для того, щоб зірвати передвиборчу кампанію і вибори 25 травня. Якраз тій "сім'ї", про яку я вже говорив, більше за все не потрібні ці вибори, тому що буде всенародно обраний, легітимний президент.

А він (Віктор Янукович - ред.) поки що намагається там сидіти в Росії і говорити про те, що він у нас законний президент. Це, звичайно, на даний момент розхитує ситуацію. Я думаю, що такі спроби будуть: і те, що ми сьогодні бачимо, - частина цього загального сценарію.