ПАРЄ позбавила Росію права голосу до кінця року

ПАРЄ Копирайт изображения Reuters
Image caption Делегацію РФ вже позбавляли права голосу в ПАРЄ у 2000 році через дії російських військ в Чечні

Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію про санкції щодо Російської Федерації через анексію Криму.

За документ, підготовлений австрійським представником Штефаном Шеннахом, проголосували 145 депутатів, проти – 21.

Резолюція передбачає, що Росія до кінця року позбавляється права голосу й можливості участі в обранні суддів і генерального секретаря Ради Європи.

Як повідомив член української делегації Андрій Шевченко, ПАРЄ також підтримала поправку, яка забороняє Росії брати участь у керівних органів ПАРЄ та спостережних місіях.

Автор резолюції заявив, що в січні наступного року може бути прийнято рішення про продовження санкцій відносно російської делегації у зв'язку з "українським питанням".

"У січні ми будемо повертатися до питання про право голосу", - сказав Шеннах на сесії ПАРЄ, повідомила агенція "Інтерфакс-Україна".

Даний проект більш м'який, адже альтернативний проект містив пропозиції припинити повноваження російської делегації.

В середу Асамблея ухвалила резолюція, в якій рішуче засудила "російську військову агресію і подальшу анексію Криму, що є очевидним порушенням норм міжнародного права, в тому числі положень Статуту ООН, Гельсінського акту ОБСЄ та Статуту й основних правил Ради Європи".

Демарш Росії

На обговоренні резолюції була відсутня делегація Російської Федерації, яка проігнорувала сьогоднішнє засідання ПАРЄ.

Як передає "Інтерфакс", глава російської делегації Олексій Пушков перед засіданням заявив про відмову своїх колег брати участь в обговоренні санкцій щодо Росії за порушення територіальної цілісності України.

"Ми вважаємо, що в цьому політичному фарсі брати участь безглуздо. Ми не бачимо жодних причин, по яких ми повинні брати участь у цій інквізиції", - сказав він.

Він пообіцяв, що якщо ПАРЄ позбавить російську делегацію права голосу, то Москва розгляне питання про вихід з цієї організації.

"Тоді ми вийдемо із цієї сесії й залишимо за собою право пізніше розглянути питання про те, чи повинні ми взагалі повертатися й працювати в ПАРЄ, або ми будемо розлучатися із цією організацією", - зазначив пан Пушков.

"Російська делегація влаштувала демарш і безславно втекла зі свого публічного побиття. Земля має горіти під ногами окупантів, ганьба має доганяти їх в усіх куточках світу, презирство всіх нормальних людей вони повинні відчувати щохвилини", - прокоментувала на своїй сторінці в Facebook делегат в ПАРЄ від України Ірина Геращенко.

Анексія Криму

Парламентська Асамблея Ради Європи у середу ухвалила резолюцію, яка засудила дії Росії в Криму.

Документ ухвалили 154 голосами "за", проти голосували 26 делегатів ПАРЄ, переважно - представники Росії, Вірменії і Сербії, а ще 14 утрималися.

Асамблея також зазначила, що прагнення Криму до відокремлення і приєднання до Російської Федерації було "ініційоване і спровоковане російською владою під прикриттям військового втручання".

ПАРЄ в своїй резолюції повністю визнає легітимність нової влади в Києві і Верховної Ради України, а також, як сказано у тексті документа, "легітимність їхніх рішень". Резолюція висловлює жаль з приводу спроб поставити під сумнів легітимність нової влади, "що може викликати лише дестабілізацію країни".

На думку Асамблеї, "жоден з аргументів, які використовує Росія для виправдання своїх дій (в Україні. - Ред.), не базується на правдивих фактах і доказах".

"Так званий референдум, який був організований у Криму 16 березня 2014 року, є неконституційним і не відповідає ані кримській, ані українській конституціям. Крім того, явка виборців, про яку повідомлялося, і результати (референдуму. - Ред.) є неправдоподібними", - зазначила в резолюції ПАРЄ.