Без ультиматимів і без кінця: Донецьк після Яценюка

За столом - керівники трьох східних областей
Image caption Арсеній Яценюк радився з керівниками регіонів, бізнесменами та силовиками

Зустріч Арсенія Яценюка з керівниками Донецької, Луганської та Харківської областей, бізнесменами і депутатами східного регіону проходила в будівлі Донецької торгово-промислової палати - це околиця міста неподалік аеропорту.

Двоповерхова будівля - колишній будинок культури за високим металевим парканом. Поруч – капличка на честь святої княгині Ольги, споруджена за тих часів, коли президентом палати була дружина екс-генерального прокурора Ольга Пшонка.

Тепер нова київська влада приїхала налагоджувати стосунки зі сходом, де багато місцевих керівників були орієнтовані на попередніх господарів кабінетів на Печерських пагорбах.

Проросійські протести, які тривають уже півтора місяці і супроводжуються захопленням адмінбудівель та перекриттям шляхів, підтримує частина місцевої політичної еліти.

"Вимога про проведення референдуму – це вже не просто риторика проросійських мітингувальників. Це критерій перемоги чи поразки для поміркованих мешканців регіону, - сказав на нараді Донецький міський голова Олександр Лук’янченко. - Тому, вважаю, необхідно запропонувати людям всеукраїнський референдум чи опитування для затвердження нової Конституції. Щоб люди побачили, що законні вимоги реалізовані і вся країна погоджується жити за новими правилами".

Міський голова Харкова Геннадій Кернес атакував присутнього на зустрічі міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Харківський градоначальник був незадоволений, що його звинувачують у сепаратизмі, і ці звинувачення очільник МВС оприлюднює через мережу Facebook. "Я вам і в лоб це кажу", - парирував головний міліціонер.

Яценюк у ролі миротворця

"Нам потрібно зберегти мир і спокій у країні. Нам потрібно зберегти цілісність української держави. І нам потрібно сказати людям, що сьогодні – так, складно. Але завтра ми знаємо, як забезпечити робочі місця, заробітну платню, як залучити інвесторів, як дати більше повноважень, як зробити так, щоб люди були задоволені", - закликав пан Яценюк.

Серед політичних кроків для розв’язання кризи голова уряду запропонував децентралізацію влади, передачу повноважень та грошей на місця, ліквідацію обласних державних адміністрацій та формування виконкомів обласних рад. "Наше спільне завдання – збалансувати владу між центром і регіонами і провести такий самий баланс на найвищих рівнях".

Арсеній Яценюк вважає за потрібне прийняти закон про місцевий референдум і виносити на такий референдум питання, які стосуються компетенції місцевих громад. Попри те, що всі промовці підтримали ідею проведення загальноукраїнського референдуму як методу для припинення силових акцій протесту, незрозуміло, коли саме збираються його провести і які питання винести на голосування.

Image caption За парканом прем’єра виглядали учасники проросійських протестів та громадяни з українським прапором. Однак крім журналістів, спілкуватися не було з ким

Коментуючи вимоги протестувальників з мовного питання, керівник Кабміну зазначив: "Закон Колесніченка і Ківалова є сьогодні чинний. І він не буде скасований. Він фактично надав російській мові статусу офіційної. І український уряд незмінний у своїй політиці із мовного питання. Ніхто нікому ніколи ні за яких обставин не обмежуватиме використання мови, якою людина звикла спілкуватися".

Учасником обговорення був бізнесмен Рінат Ахметов. Кілька днів тому вночі він приїздив до будівлі Донецької обласної державної адміністрації і пропонував виступити посередником у переговорах із владою. Власник компанії СКМ навіть заявив мітингувальникам, що буде з ними під час імовірного штурму. Тепер бізнесмен знову закликав до переговорів.

"Я є противником захоплення будівель. Я є противником захоплення зброї. Я категорично проти насильства. Я категорично проти того, щоб пролилася кров. Я глибоко переконаний, що потрібно сідати за стіл переговорів і домовлятися", - сказав пан Ахметов.

За мирний вихід із ситуації виступив і Арсеній Яценюк. "Я проти будь-яких силових сценаріїв і тому закликаю людей здати зброю і вийти з незаконно захоплених приміщень".

Журналісти поцікавилися, до якого часу триватимуть переговори із протестувальниками. "Всьому завжди є межа. Тому потрібно зробити все, щоб ті особи, які захопили приміщення і перебувають зі зброєю, вийшли з цих приміщень без силових операцій. І такі можливості у них сьогодні є", - відповів голова уряду.

За замком

Друга та третя частина наради, де обговорювалися ситуація в економіці та дії силовиків, були закритими для журналістів. Зі слів учасників, бізнесменів хвилювало питання підвищення цін чи обмеження постачання російського природного газу, проблеми з реалізацією палива і доступ до кредитних ресурсів.

Image caption Прихильники державної єдності в Донецьку є, але не такі помітні

Попри те, що місце наради було засекречене для сторонніх, під парканом на прем’єра по закінченні зустрічі чекали два міні-пікети: троє осіб із державним прапором та близько десятка проросійських активістів. Ворота були зачинені, тому перехопити голову уряду протестувальникам не вдалося.

Оцінку пропозиціям прем’єра лідери активістів, які захопили обласну державну адміністрацію, ще не сформулювали.

Один із представників так званої "Донецької народної республіки" Семен Кузьменко заявив ВВС Україна, що умови припинення акції обговорюватимуться під час вечірньої наради.

Активісти хочуть, аби перші кроки назустріч зробила влада. Серед незмінних вимог – проведення референдуму та амністія учасників масових заворушень.