Турчинов дав захоплювачам на Сході час до ранку

Луганськ Копирайт изображения AFP

За словами в.о. президента України, РНБО ухвалила рішення почати широкомасштабну антитерористичну операцію на сході України із залученням армії.

В неділю заворушення та спроби захопити будівлі державних установ охопили значну частину східної України.

Україна звинувачує Росію у підбурюванні до протестів. Москва твердить, що в усьому винна нова влада в Києві.

Пізно ввечері в неділю пройшли екстрені консультації в Радбезі ООН щодо України, де більшість країн підтримали Київ, засудивши дії Росії.

В неділю ввечері вчергове із прес-конференцією у Ростові-на-Дону виступив усунений президент Віктор Янукович разом із екс-міністром внутрішніх справ Віталієм Захарченком та колишнім генпрокурором Віктором Пшонкою.

До ранку

В.о. президента Олександр Турчинов у своєму указі в неділю просить Кабінет Міністрів підготувати законопроекти про реформу місцевого самоврядування, "передбачивши децентралізацію влади і суттєве розширення повноважень територіальних громад".

Він також гарантує відсутність кримінального переслідування для тих озброєних сепаратистів на Сході, які добровільно здадуть зброю до 9:00 ранку понеділка. Документ набув чинності з дня опублікування.

"Ми не дамо Росії повторити кримський сценарій у східному регіоні України", - заявив пан Турчинов.

Натомість глава МВС Арсен Аваков вирішив створити спецпідрозділ міністерства на основі цивільних формувань чисельністю до 12 тисяч осіб - в першу чергу на півдні і сході.

Загроза війни

У Ростові-на-Дону Віктор Янукович заявив, що Україна перебуває на межі громадянської війни після того, як в результаті подій на південному сході країни пролилася кров.

Він також заявив, що силова операція в східних регіонах України почалася після зустрічі очільників держави з директором ЦРУ США.

Екс-президент вважає, що вберегти Україну від громадянської війни може тільки терміновий референдум.

Роль Москви

Українська влада, а також представники країн Заходу вбачають у подіях на сході України сприяння Росії.

Так, у заяві МЗС України сказано: "У східних областях України російські спецслужби та диверсанти розпочали перехід до широкомасштабної сепаратистської операції з метою захоплення влади, дестабілізації становища із загрозою для життя громадян України, а також відокремлення цих регіонів від нашої держави".

Постійний представник США в ООН Саманта Пауер сказала в інтерв'ю програмі "This Week" (ABC), що останні події в Україні мають ознаки "причетності Москви".

Вона також додала: "Президент чітко про це заявив: залежно від дій Росії, можуть розглядатися галузеві санкції щодо енергетики, банкової сфери та видобутку, а також багато всього між цими опціями".

Натомість Росія відкидає подібні припущення та звинувачує нову українську владу в ескалації ситуації.

"Самопроголошена в результаті держперевороту київська влада взяла курс на силове придушення народних протестів, що стали реакцією на повне ігнорування законних інтересів жителів південно-східних регіонів, прямі погрози і насильство щодо всіх, хто не згоден із засиллям націонал-радикалів, шовіністичними, русофобськими, антисемітськими діями коаліції, яка запанувала в Києві за прямої підтримки США і Євросоюзу", - сказано в заяві російського міністерства закордонних справ.

Москва закликає владу в Києві "припинити застосування збройних сил проти українського народу і негайно почати справжній національний діалог з рівноправною участю усіх регіонів в інтересах якнайшвидшого проведення радикальної конституційної реформи".

Недільне загострення

13 квітня в ситуація на сході України ще більше загострилася.

У неділю під час операції у Слов'янську загинув офіцер Служби безпеки України, ще 5 силовиків поранено.

Донецька влада повідомила про дев'ять поранених.

Захоплення адміністративних будівель відбулися і в інших містах: Маріуполі, Єнакієвому.

У Харкові побили учасників проукраїнського мітингу - 50 постраждалих.

Проросійські та проукраїнські акції відбулися у Запоріжжі й Одесі.

Під контролем сепаратистів залишаються захоплені раніше обласна державна адміністрація в Донецьку та будівля СБУ у Луганську.