Держдеп США викриває фальшиві звинувачення Росії

Life News
Image caption Погляд російських ЗМІ на українські події не подобається ані Києву, ані Заходу

На сайті Державного департаменту США з’явився матеріал, який розвінчує десять "фальшивих звинувачень", що їх поширює Росія з приводу ситуації в Україні.

Епіграфом до цього тексту є слова, сказані президентом США Бараком Обамою 26 березня: "Жодні обсяги пропаганди не зроблять правдою те, що є брехнею в очах усього світу".

Факти, викладені у матеріалі, стосуються подій, які протягом останніх днів відбувалися у східних областях України.

"Росія продовжує використовувати фальшиву та небезпечну риторику, аби виправдати свої незаконні дії в Україні. Російська машина пропаганди продовжує заохочувати мову ненависті та підбурювати до насильства, аби створити в Україні враження про неіснуючу загрозу", – йдеться у тексті.

ВВС України публікує скорочений переклад цього матеріалу.

  • Звинувачення №1. В Україні не діють російські агенти

Факти: Протягом останніх тижнів українська влада заарештувала понад десяток людей, котрих підозрюють у тому, що вони є агентами російської розвідки. Багато з них під час арешту були озброєні.

У перший тиждень квітня український уряд розповсюдив інформацію про те, що офіцери російського Головного розвідувального управління консультували та інструктували людей на предмет, зокрема, проведення акцій протесту, захоплення та утримання урядових будівель.

"Скоординовані та професійні операції", проведені 12 квітня у шести східноукраїнських містах, разюче подібні до незаконного російського вторгнення до Криму в лютому цього року та подальшої окупації півострова.

  • Звинувачення №2. У проросійських демонстраціях, як і в київському Майдані, з власної волі беруть участь виключно громадяни України

Факти: Йдеться не про масовий активістський рух, який виріс зі студентського протесту до масштабів багатотисячних демонстрацій українців з усіх частин країни та з усіх суспільних прошарків, яким був Євромайдан. Російські інтернет-сайти відкрито набирають добровольців для поїздок до України та підбурювання тамтешніх мешканців до насильства. Існують докази, що так званим "протестувальникам" платять за їхню участь у провокаціях. Зрозуміло, що ці інциденти є не спонтанними подіями, а частиною добре спланованої Росією кампанії. Українська влада продовжує арештовувати добре навчених та устаткованих російських провокаторів, які здійснюють свою діяльність у регіоні.

  • Звинувачення №3. Лідери сепаратистів у східній Україні користуються широкою популярністю населення

Факти: Останні демонстрації на сході України не мають широкої підтримки у регіоні. Недавні соцопитування показують, що більшість мешканців Донецька (65,7%) хочуть жити у єдиній Україні та відкидають об’єднання з Росією. Проросійські демонстрації у східній Україні були нечисленними порівняно з грудневими мітингами прихильників Майдану у цих самих містах, а кількість учасників цих заходів з часом зменшувалась.

  • Звинувачення №4. Ситуація на сході України може перерости у громадянську війну

Факти: Події на сході України просто не мало б місця, якби не російська дезінформація та діяльність провокаторів. Нічого не було б, якби не масове скупчення російських військ на кордоні, які самою своєю присутністю дестабілізують ситуацію в регіоні.

Невеликі групи сепаратистів захопили кілька урядових будівель у східноукраїнських містах – наприклад у Донецьку, Луганську та Слов’янську – однак вони не змогли завоювати істотної підтримки з боку місцевого населення.

Українська влада показала неабияку витримку у своїх зусиллях вирішити ситуацію. Вона вдалася до дій лише після провокацій з боку озброєних бойовиків та після того, як під загрозу було поставлено громадську безпеку. Спостерігачі ОБСЄ повідомляють, що такі інциденти є дуже локальними.

Копирайт изображения AFP Getty
Image caption Проросійський бойовик чергує на в'їзді до Слов'янська, 12 квітня
  • Звинувачення №5. Українці в Донецьку не визнають нелегітимну київську владу та проголосили незалежну "Донецьку народну республіку"

Факти: Низка громадських та неурядових організацій в Донецьку категорично відкинула проголошення "Донецької народної республіки" невеликою кількістю сепаратистів, які зайняли будівлю місцевої адміністрації. Ці самі організації підтвердили свою підтримку діючого уряду, а також суверенітету та територіальної цілісності України.

  • Звинувачення №6. Росія наказала своїм військам "частково відійти" від українського кордону

Факти: Немає доказів значних переміщень російських сил від українського кордону. Одного батальйону замало. Кількість російських військовослужбовців, скупчених біля російського кордону, оцінюється у 35-40 тисяч людей. Крім того, приблизно 25 тисяч солдатів зараз перебувають у Криму.

  • Звинувачення №7. Росіянам в Україні загрожує небезпека

Факти: Немає жодних достовірних повідомлень про те, що етнічним росіянам в Україні щось загрожує. Згідно з оприлюдненими 5 квітня результатами соцопитування, проведеного Міжнародним республіканським інститутом, 74% російськомовних громадян України сказали, що вони не стикалися з утисками на мовному ґрунті.

У той же час ОБСЄ висловило занепокоєння з приводу безпеки меншин у Криму – зокрема йдеться про українців та кримських татар

На жаль, найбільша небезпека сьогодні загрожує тим етнічним росіянам, які проживають у Росії та виступають проти авторитарного режиму президента Путіна.

  • Звинувачення №8. Новим урядом України керують націоналісти та фашисти

Факти: Склад українського парламенту у лютому цього року не змінювався. У ньому представлені партії, котрі існували до лютневих подій, в тому числі Партія регіонів колишнього президента Віктора Януковича. Новий уряд, котрий затвердила переважна більшість членів парламенту, в тому числі й членів колишньої партії Януковича, вважає своїм обов’язком захист прав всіх українців, у тому числі й мешканців Криму.

  • Звинувачення №9. "Фашистський" уряд у Києві переслідує етнічні меншини

Факти: Лідери єврейської, німецької, чеської та угорської громад публічно заявили, що почуваються у безпеці під егідою нової київської влади. Більше того, багато меншин висловили побоювання з приводу можливих переслідувань в окупованому Росією Криму, а занепокоєння спостерігачів ОБСЄ в Україні є обґрунтованим.

  • Звинувачення №10. Росія не використовує енергію та торгівлю як знаряддя тиску на Україну

Факти: Після незаконної окупації Криму Росія протягом останніх двох тижнів підняла ціну на газ для України на 80%. Крім того, вона заявила про намір стягнути з України понад 11 млрд доларів платежів, які стали наслідком скасування "харківських угод". Дії Росії загрожують посилити економічні проблеми, з якими зіткнувся український бізнес та громадяни цієї країни. Більше того, Росія продовжує обмежувати експорт з України до Росії, котрий займає вагоме місце у структурі українського експорту.