ООН називає ситуацію на Сході "особливо напруженою"

Донецьк Копирайт изображения AP
Image caption Звіт охоплює події до 2 квітня, тобто не оцінює недавні захоплення адмінбудівель на сході України

Організація об’єднаних націй закликала вжити негайних заходів для вибудовування довіри між українським урядом та мешканцями Сходу України, аби уникнути ескалації "особливо напруженої" ситуації в регіоні.

Про це йдеться у оприлюдненому у вівторок звіті ООН з прав людини щодо ситуації в Україні. Документ аналізує події, що мали місце в Україні з листопада минулого року по 2 квітня цього року.

У звіті наголошується, що для деескалації владі України потрібно терміново протидіяти дезінформації, пропаганді та підбурюванню до ненависті, розслідувати усі випадки порушень прав людини протягом звітного періоду, а також активізувати боротьбу з корупцією.

Верховний комісар ООН з прав людини Наві Піллай закликала українську владу зробити пріоритетами своєї діяльності "повагу до різноманіття, інклюзивність та рівну участь усіх, в тому числі представників меншин, у політичному житті".

До звіту не увійшли захоплення адміністративних будівель у східноукраїнських містах, які мали місце в період після 2 квітня. Наступний звіт, в якому ситуація у східній частині держави розглядатиметься детальніше, опублікують у середині травня.

"Особливо напружена ситуація"

Звіт, опублікований на сайті офісу ООН в Женеві, що розглядає причини протестів, котрі вибухнули в Україні в листопаді минулого року, констатує непритягнення до відповідальності винних у порушенні прав людини, а також ситуацію з правами людини в Криму, в тому числі у контексті референдуму 16 березня.

У документі сказано, що протестний рух радикалізувався після застосування надмірної сили спецпідрозділом МВС "Беркут" та співробітниками інших сил безпеки.

"Порушення (прав людини - Ред.), пов’язані з протестами на Майдані, повинні бути розслідувані та розглянуті належним чином, аби забезпечити притягнення до відповідальності порушників", – йдеться у звіті.

Верховний комісар ООН з прав людини закликала встановити факти, пов’язані з порушеннями прав людини, щоби люди відрізняти дезінформацію, а також риторику, спрямовану на розпалювання ненависті.

"На сході України, де проживає велика етнічна російська меншина, ситуація залишається особливо напруженою", – констатують автори звіту.

"Важливим буде вжити заходів для встановлення довіри між урядом та людьми, а також між різними громадами, а також запевнити усіх людей в Україні у тому, що їхні головні побоювання не будуть залишені поза увагою", – йдеться у документі.

Попри окремі випадки нападів на етнічних росіян, у звіті сказано, що ці інциденти не мали систематичного характеру. Натомість сказано, що є дані про те, що окремі учасники протестів та зіткнень у східній Україні походили з інших областей або ж прибували з Росії.

Проблеми в Криму

Хоча політичні аспекти останніх подій в Криму залишилися поза увагою звіту, у ньому сказано, що референдум про приєднання півострова до Росії, проведений 16 березня і визнаний Генасамблеєю ООН нелегітимним, загострив низку проблем у галузі прав людини, зокрема щодо свободи слова, свободи зібрань та інших прав.

"Нинішня ситуація (в Криму - Ред.) також викликає побоювання щодо прав власності на землю та майно, зарплат та пенсій, медичного обслуговування, трудових прав, освіти та доступу до правосуддя", – наголошується у доповіді.

Автори документу закликають владу Криму публічно засудити усі випадки нападів та переслідувань правозахисників, журналістів та опозиціонерів, а також забезпечити ефективне неупереджене розслідування таких випадків.

Крім того, кримську владу закликають забезпечити захист прав усіх меншин та корінних народів півострова.