США, ЄС і Росія домовилися про кроки щодо врегулювання в Україні

Керрі і Лавров: нарешті домовленість Копирайт изображения AP
Image caption Керрі і Лавров: нарешті домовленість у питанні України

Учасники чотиристоронніх переговорів у Женеві щодо врегулювання кризи в Україні - голови зовнішньополітичних відомств США, ЄС, Росії та України - після багатогодинних дискусій узгодили найближчі кроки щодо врегулювання становища.

Згідно з попередніми домовленостями, країни Заходу призупиняють запровадження додаткових економічних санкцій проти Росії, ввести які вони готувалися в разі провалу женевських переговорів. За словами кореспондентів, це послабить міжнародний тиск на Москву і ті країни ЄС, які залежать від постачання російських енергоносіїв.

Держсекретар США Джон Керрі назвав досягнуту в Женеві угоду результатом "цілого дня тяжкої праці", але наголосив, що записане на папері має стати початком конкретних дій.

Підтримка Україні

Держсекретар США Джон Керрі на спільній з високим представником ЄС Кетрін Ештон прес-конференції в Женеві заявив, що лише українці мають право визначати своє майбутнє.

Він повідомив, що учасники чотиристоронніх переговорів щодо врегулювання української кризи домовилися про кроки, спрямовані на деескалацію становища в Україні.

За його словами, російський міністр закордонних справ пообіцяв підтримку в процесі роззброєння незаконних воєнізованих формувань.

"Важливо, щоби ці слова негайно були втілені в конкретні дії. Жоден із нас не їде звідси з відчуттям, що ми здійснили замислене лише через слова на папері", - сказав Керрі.

Джон Керрі заявив, що незважаючи на заперечення Росії, США надали російському міністру переконливі докази російської причетності до загострення становища в східних областях України.

Держсекретар США сказав, що Вашингтон вважає гідними поваги позиції українського уряду, який поводився з надзвичайною стриманістю і не застосував проти сепаратистів силу.

Прорив?

Російський міністр закордонних справ Сергій Лавров заявив у Женеві, що Росія зацікавлена у якнайшвидшому врегулюванні кризи на сході України.

На прес-конференції по завершенні чотиристоронніх переговорів щодо української кризи за участі держсекретаря США Джона Керрі, високого представника ЄС Кетріш Ештон і в.о. міністра закордонних справ Андрія Дещиці пан Лавров заявив, що всі сторони домовилися про дії, спрямовані на деескалацію кризи в східних областях України.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Прес-конференція Керрі й Ештон відбулася відразу після брифінгу Лаврова

Серед таких дій, за словами російського міністра, мають бути негайне складення зброї "всіма незаконними бандформуваннями" і звільнення адміністративних будівель з переданням їх законним власникам.

"Домовленості багато в чому компромісні, але найголовніше для нас - це визнання учасниками того неспростовного факту, що цю кризу мають врегулювати самі українці", - сказав Сергій Лавров за підсумками чотиристоронніх переговорів.

Сергій Лавров робив заяви, з яких випливає, що він досі вважає фактом дискримінацію росіян і російськомовного населення України.

Він закликав українську владу закріпити за російською мовою статус регіональної чи другої державної, додавши, що це право українців - визначатися з їхньою мовною політикою.

Лавров каже, що всі учасники женевських переговорів домовилися передати роль посередника місії ОБСЄ, яка вже діє в Україні.

"Братній народ"

Російський міністр закордонних справ заявив, що Москва не має жодного бажання вводити війська на територію України. Лавров, як і раніше президент Росії Путін, як і раніше заперечує присутність російських військових на території України.

"У нас немає ніякого бажання вводити наші війська в Україну, на територію дружньої нам держави, на територію, де живе братній народ. Це суперечить корінним інтересам Російської Федерації", - заявив Лавров.

За підсумками зустрічі в Женеві глав МЗС США, ЄС, Росії та України Лавров заявив, що конституційна реформа в Україні відбудеться в будь-якому випадку.

"У рамках цієї реформи права всіх регіонів, всіх етнічних груп, усіх мовних меншин будуть повною мірою забезпечені", - підкреслив російський міністр.

Учасники чотиристоронніх переговорів у Женеві, за словами Лаврова, також закликають владу України провести амністію учасникам протестів на сході України і "роззброїти незаконні формування".

"Захоплені будівлі повинні бути повернуті законним власникам, окуповані вулиці, площі, інші публічні місця у всіх містах України повинні бути звільнені. Повинна бути здійснена амністія всім протестувальникам, за винятком тих, хто скоїв тяжкі злочини", - заявив Лавров.

Російський міністр також наголосив, що учасники зустрічі в Женеві виступили за початок широкого національного діалогу в Україні, зазначивши при цьому, що представники південного сходу країни не змогли бути присутніми на зустрічі "з організаційних причин".