Українську кризу намагаються владнати в Женеві

Керрі і Лавров знову спробують знайти компроміс щодо України Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Керрі і Лавров знову спробують знайти компроміс щодо України

Україна, Росія, Сполучені Штати та Європейський Союз зустрічаються сьогодні в Женеві. Головна мета - досягнення деескалації ситуації на сході України.

Напруженість у відносинах та розбіжності у вирішенні українського питання між Вашингтоном та Москвою призвели до великої кризи. Напередодні зустрічі американський президент Барак Обама сказав, що рішення Кремля щодо України шкідливі не тільки для Києва, але в тривалій перспективі вони критичні і для Росії.

"Кожного разу, коли Росія буде вдаватись до таких кроків, спрямованих на дестабілізацію України і порушення її суверенітету, це матиме наслідки", - сказав пан Обама в інтерв'ю телеканалу CBS.

Президент також зазначив, що війна нікому не потрібна.

США та ЄС наразі розглядають можливість нових санкцій проти Росії. Пан Обама каже, що "Росія вже відчула наслідки запроваджених раніше санкцій".

Докази від України

У зустрічі в Женеві візьмуть участь глава європейської дипломатії Кетрін Ештон, держсекретар США Джон Керрі, в. о. міністра закордонних справ України Андрій Дещиця та глава МЗС Росії Сергій Лавров.

Напередодні Кабінет міністрів України затвердив директиви для МЗС на чотиристоронню зустріч у Женеві, а Верховна Рада ухвалила заяву про те, що предметом цих переговорів не можуть бути питання щодо конституційного ладу й адміністративно-територіального устрою України.

Андрій Дещиця заявив, що українська делегація везе на переговори документальні докази того, що "терористичні угруповання", які діють на сході України, підтримуються Росією.

Ця зустріч важлива ще й тим, за одним столом переговорів будуть міністри закордонних справ України та Росії. Досі Росія відмовлялись від будь-яких переговоів із новим керівництвом у Києві, вважаючи легітимним президентом усуненого з посади рішенням Верховної Ради Віктора Януковича. Більшість аналітиків не очікує прориву від цієї зустрічі, оскільки розбіжності між сторонами є надто великими.

НАТО підсилює Схід

Копирайт изображения Reuters
Image caption Новий виток насильства в Україні - спроба захопити військову базу в Маріуполі

Новий виток насильства в Україні - спроба захопити військову базу в Маріуполі

У середу генсек НАТО оголосив, що альянс планує негайно посилити свої повітряні, морські та сухопутні сили у Східній Європі – у відповідь на загострення кризи в Україні.

При цьому альянс заявляє, що не вводитиме в Україну війська, незважаючи на анексію Криму Росією та нарощування російських військ на кордоні з Україною.

Натомість військовий блок посилює військову присутність на територіях східноєвропейських країн, в тому числі балтійських держав.

Під час прес-конференції пан Расмуссен закликав Росію не підтримувати екстремістів в Україні, про що заявляють і Київ, і Захід.

Москва заперечує участь своїх військових у озброєному сепаратистському русі на сході України.

Заворушення тривають

Український уряд проводить у Донецькій області антитерористичну операцію.

Міністерство оборони України підтвердило, що проросійські сили захопили в Краматорську шість українських БТРів.

Тим часом у середу ввечері був здійснений напад на українську військову частину в Маріуполі.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков сказав, що правоохоронці в Маріуполі "провели операцію з локалізації банди нападників, яка налічує 300 осіб".

"Серед службовців МВС втрат немає. За попередніми даними серед нападників бойовиків - 3 убитих, 13 поранених, 63 затриманих. Вилучено зброю. Засоби зв'язку та телефони російських операторів. Йде встановлення осіб затриманих нападників", - написав пан Аваков у Facebook.

Він каже, що наразі триває операція, і на вулицях Маріуполя працюють патрулі міліції.