Як заробити на "сепаратистах"?

Донецьк Копирайт изображения Reuters
Image caption На Донеччині захоплені кілька адмінбудівель

"Мій тато здав двох сепаратистів, і тепер у мене буде новий планшет", - рядок з рекламного ролика швидко набирає перегляди в українському сегменті інтернету.

Мережева аудиторія на "ура" сприйняла ініціативу дніпропетровської влади видавати грошові премії за захоплених проросійських активістів і відібрану у них зброю.

Моральний бік пропозиції дніпропетровська влада "відкидає", твердячи, що на війні моралі та етиці немає місця.

А соціальний психолог Олег Покальчук каже, що така ініціатива дніпропетровської влади вкладається у психологію пострадянського простору.

Від 1000 до 200 тисяч

Те, що спочатку сприймалося як жарт, виявилося цілком серйозною заявою. Вірні й розцінки - за кожного захопленого "сепаратиста" в Дніпропетровську пропонують 10 тисяч доларів, за відібраний у проросійського активіста автомат дають 1000 доларів і додають за гранатомети і кулемети.

Найбільше грошей може отримати той, кому вдасться звільнити будь-яку з захоплених на сході України адміністративних будівель - аж 200 тисяч доларів.

"Ми платимо за мир", - говорить заступник губернатора Дніпропетровської області Борис Філатов в розмові з Російською службою Бі-бі-сі. Саме Філатов озвучив цю ініціативу місцевої влади. За його заявою це лише протидія особам, які вкладають гроші в дестабілізацію ситуації на сході країни.

"Це не піар-хід, не жарт. Ми люди серйозні і розуміємо всю міру відповідальності",- каже пан Філатов, додаючи, що місцеві силовики будуть перевіряти кожен сигнал і повідомлення охочих отримати нагороду, щоб відмести провокаторів і хуліганів.

"Ніхто не хоче, щоб, грубо кажучи, до нас привели бомжа, невинну людину і здали її. Ця схема зараз відпрацьовується", - пояснює він.

Моральний бік

На питання про моральну сторону, заступник губернатора наводить відомий афоризм: "На війні, як на війні".

"Це війна, а війну потрібно вести будь-якими доступними способами. Мораль і етику тут потрібно відкинути", - зазначає пан Філатов. При цьому заступник губернатора відзначає, що з усіма затриманими будуть поводитися строго в рамках закону, а ініціатори призначення нагороди ні в якому разі не закликали "здавати скальпи".

Українська преса відразу пов'язала цю щедру пропозицію з ім'ям Ігоря Коломойського, губернатора Дніпропетровської області та успішного бізнесмена.

У мережі гуляють жарти, що захоплених "зелених чоловічків" треба буде "здавати" у філії Приватбанку, що належить пану Коломойському.

У самому банку від цього швидко відхрестилися, а дніпропетровська обласна адміністрація цілком серйозно вивісила список пунктів, де проводиться приймання полонених та обмін на тверду валюту.

Приймати затриманих будуть на блокпостах, розставлених у Дніпропетровській області. Таких точок вже 26, говорить прес-секретар Штабу національної оборони області, Катерина Чижик.

Вона наголосила, що поки не зареєстровані випадки конкретної здачі людей або зброї, проте співробітники штабу "збиваються з ніг", відповідаючи на дзвінки від населення, охочого допомогти місцевій владі.

Вона зазначила, що інформація обробляється в цілодобовому режимі. "Ви не уявляєте, нам навіть дзвонили і говорили - закривайте кордон на виїзд, дайте людям заробити", - сміючись зазначила прес-секретар.

В обласній адміністрації Дніпропетровська підтвердили, що губернатор, дійсно, бере участь в цій програмі на фінансовому рівні, проте, крім нього, на нагороду скинулися і інші бізнесмени і заможні люди Донбасу.

Як у бойовиках та вестернах

Соціальний психолог Олег Покальчук вважає, що пропозиція дніпропетровської влади цілком "сідає" в психологію населення пострадянських країн. Нагорода за захоплення - один з найвідоміших методів західних бойовиків, вестернів, що робить його зрозумілим і прийнятним для населення, каже пан Покальчук.

"Якщо ми говоримо про етичні рамки, то за останні кілька місяців, на тлі всіх подій, вони значно розширилися. Так що ця пропозиція виглядає гуманно - Коломойський ж не пропонує приносити йому вуха сепаратистів", - зазначає психолог.

Покальчук пояснює, що хід виявився дієвим і для проросійських активістів. Цю нову загрозу сприйняли хай і з іронією, але вона змусила людей замислитися, каже експерт.

"Вони (Проросійські активісти - Ред.) живуть у власному маленькому світі, вважають себе його центром. Призначення нагороди показало їм, що є й інший світ за вигаданими кордонами, причому зовсім поруч - у тому ж Дніпропетровську", - говорить психолог, відзначаючи, що згадки про нагороду часто проскакують у радіопереговорах захоплювачів будівель.

У тому, про що говорить влада Дніпропетровська, незвичайного нема нічого, вважає психолог. Людям пропонують виконати свій громадянський обов'язок і при цьому ще й непогано заробити.

Щоправда, пан Покальчук зазначає, що нагороди занадто великі.

"Люди просто не вірять, що це реально, для сходу це непомірні гроші. Якби нагороди знизили, то вони могли б стати більш дієвими", - підсумовує він.