В Росії можуть заборонити Skype, Gmail та Facebook

Facebook Копирайт изображения Getty
Image caption Новий закон може змусити інтернет-компанії йти з Росії

Державна Дума Росії ухвалила поправки до закону про захист інформації, які можуть призвести до закриття в країні відомих соціальних мереж.

Скандальні новації стали частиною "антитерористичного пакету", який, зокрема, прирівняв блогерів до ЗМІ. Також впроваджується зобов’язання російських та іноземних інтернет-компаній зберігати інформацію про всі передані повідомлення упродовж півроку та передавати її правоохоронним органам.

Йдеться про компанії, які надають послуги електронної пошти, миттєвих повідомлень, а також соціальних мереж.

Експерти вважають, що такі вимоги можуть призвести до закриття в Росії популярних інтернет-сервісів та соціальних мереж, - вказує кореспондент Російської служби Бі-бі-сі Тетяна Оспеннікова.

В обхід суду

В документі вказано, що зміст інформації, правила зберігання та порядок надання правоохоронцям буде визначати уряд. В законі ці деталі не врегульовані.

Правовий аналітик Дамир Гайнутдинов в інтерв’ю Російській службі Бі-бі-сі розповів, що врегулювання цих питань підзаконними актами означає, що отримання інформації буде відбуватися у позасудовому порядку.

"Сенс цієї історії в тому, щоб максимально спростити отримання особистої інформації", - вважає експерт.

Законопроект ще повинні обговорити в Раді Федерації Росії, однак, як вважає експерт Дамир Гайнутдинов, останнім часом більшість подібних актів підтримуються у практично незмінному вигляді.

Сервіси заблокують

Інтернет-стартапер Антон Носик в розмові з bbcrussian.com припустив, що іноземні компанії навряд чи будуть виконувати нові правила. Тим більше, що це порушує конституції як Росії, так і США.

Він вважає, що російські спецслужби будуть цікавитися даними не тільки росіян, а й американців.

"Наприклад, ФСБ буде цікавитись американцем зі штату Огайо. Виходить, що Facebook має надавати інформацію про американців, аби співпрацювати з ФСБ. Це малоймовірний сценарій", - вважає пан Носик.

На його думку, скоріше за все ці сервіси в Росії просто заблокують, а їх користувачам доведеться обходити елементи блокування за допомогою сайтів-посередників.

Робиться це "в один клік" за допомогою проксі-сервісів, анонімайзерів та подібних програм.

"Зростання рейтингу таких заборонених в Росії ресурсів, як Грани.ру, Каспаров.ру та "Живий Журнал" Олексія Навального показують, що ці сервіси працюють успішно. Google також навряд чи втратить клієнтів", - вважає експерт.

Втеча на Захід

Виконати закон буде важко ще й тому, що зберігати всю інформацію мають на території Росії. Для цього треба розміщувати сервери саме в Росії.

"Тому реального регулювання не буде, скоріше держава отримає можливість визнавати всі інтернет-компанії порушниками. Це призведе до того, що більшість учасників ринку виведуть свій бізнес за межі Росії", - розповів bbcrussian.com адвокат Костянтин Гандеров.

За його словами, тенденція перенесення російськими компаніями хостингу на Захід, щоб менше залежати від забаганок російської влади, вже намітилась.

Поки що компанії, яких новий закон зачепить безпосередньо, ситуацію не коментують. Офіційний прес-реліз випустили тільки Mail.ru Group. Її засновник Дмитро Гришин побачив у поправках до закону загрозу для всієї галузі.

"Курс на жорстке регулювання інтернету, коли компанії мають узгоджувати з державою всі програмні рішення, призведе до того, що Росія втратить інтернет як унікальну галузь, яка могла б стати точкою зростання постіндустріальної економіки країни", - вважає пан Гришин.

У вівторок засновник соціальної мережі "ВКонтакте" Павло Дуров повідомив, що покинув Росію та повертатися не планує, оскільки тут "зараз неможливо вести інтернет-бізнес".

17 квітня пан Дуров написав на своїй сторінці, що відмовив ФСБ Росії та прокуратурі. В нього вимагали надати особисті дані організаторів груп Євромайдану, а також закрити антикорупційну групу Олексія Навального.