Кернес "поза грою": що далі з Харковом?

Кернес Копирайт изображения Getty

Експерти кажуть: ключова роль у тому, що в Харкові досі зберігався відносний спокій, належить мерові другого найбільшого в Україні міста.

Замах на Геннадія Кернеса може мати на меті як дестабілізацію обстановки у самому Харкові, так і залякування представників інших регіональних еліт, стверджують харків’яни-співрозмовники ВВС Україна.

Утім, конкретних прогнозів стосовно розвитку подій у регіоні та в "першій столиці" в нинішніх умовах не насмілюється дати ніхто.

Викрадення й сепаратизм

Ситуація у Харкові у вітчизняному інформаційному просторі останнім часом відійшла на другий план у порівнянні з подіями у Донецькій та Луганській областях.

Зрештою, це закономірно: ситуація у "першій столиці", попри спорадичні сутички між проросійськими демонстрантами та прихильниками Євромайдану, залишалася в цілому стабільною та підконтрольною київській владі.

А спроба проросійських активістів захопити будівлю облдержадміністрації та проголосити у місті Харківську народну республіку на початку квітня виявилася невдалою. ОДА очистили від демонстрантів менш як через дві доби після того, як вони увійшли до будинку, при цьому було затримано близько 70-и активістів.

Співрозмовники ВВС Україна стверджують: ключова роль у тому, що в Харкові панує відносний спокій, належить саме мерові Геннадію Кернесу, який має визначальний вплив на ситуацію в місті.

Втім, ще три місяці тому повірити в те, що Кернес виступатиме на одному боці барикад з командою, котру привів до влади Євромайдан, було важко. Мер Харкова різко критикував київських протестувальників та заохочував провладні акції у своєму місті.

ЗМІ повідомляли, що одразу після зміни влади у Києві Кернес опинився у полі зору правоохороонців, а в.о. генпрокурора Олег Махніцький заявив, що злочини, які інкримінують харківському мерові, "пов’язані з одним з бандитських угрупувань", які займалися побиттям та викраденням людей під час протестів.

Крім того, СБУ звинуватила Кернеса у сепаратизмі.

Різкий поворот

Поворотною точкою в політичній біографії Геннадія Кернеса співрозмовники ВВС Україна називають 22 лютого, коли у Харкові повинен був відбутися з’їзд депутатів півдня та сходу України.

Спостерігачі очікували, що на ньому південно-східні регіони держави оголосять про певну форму автономії або й взагалі озвучать наміри відокремитись.

Однак з’їзд обмежився багато в чому формальними заявами, а сам Кернес вже наступного дня оголосив, що не вважає главою держави Віктора Януковича та працюватиме з в.о.президента Олександром Турчиновим.

Експерти називають одразу кілька чинників, котрі могли змінити позицію Геннадія Кернеса з підтримки поваленого президента на милість до нині діючої влади.

По-перше, каже політолог Володимир Фесенко, у мера міг просто спрацювати інстинкт самозбереження, і він міг вирішити не входити у конфлікт з новою київською владою.

По-друге, додає політолог Вадим Карасьов, на позицію Кернеса могла вплинути думка одного з найбагатших людей України, нинішнього губернатора Дніпропетровщини Ігоря Коломойського, з яким харківського мера пов’язують давні відносини.

Нарешті, по-третє, не виключено, що Кернесові просто вдалося домовитися з новою владою, припускає пан Фесенко: відносний контроль над Харковом та гальмування його справ в обмін на в міру лояльну позицію стосовно Києва.

"Проблемна ланка"

Останнім часом Харків на тлі Луганська і Донецька виглядав просто оазою спокою.

Так, Кернес періодично виступав з заявами, котрі можна трактувати як лояльні до проросійських активістів: то він заявить, що докладе зусиль для звільнення демонстрантів, затриманих під час звільнення ОДА, то просить Київ відновити трансляцію у місті російських телеканалів.

Однак, з іншого боку, мер Харкова останнім часом неодноразово виступав за цілісність України та заявляв, що є противником проведення місцевого референдуму (а саме це є головною вимогою сепаратистів на Донеччині та Луганщині), оскільки для цього немає відповідного закону.

Зрештою, навіть те, що над харківською мерією та ОДА майоріє український стяг, а перед цими будівлями немає барикад, в нинішніх обставинах говорить саме за себе.

"Якби Кернес підігрував сепаратистам явно, ситуація у Харкові була б такою самою, як в Донецьку та Луганську", – каже ВВС Україна Володимир Фесенко.

"Харків залишався проблемною ланкою в проекті "Новоросії", – підсумовує Вадим Карасьов.

Навіть ідеологічний антипод Кернеса, депутат парламентів минулих скликань Володимир Філенко каже, що у нинішніх умовах він "став би на захист нашого міського голови".

Що далі?

Копирайт изображения AP
Image caption Наразі лікарі не дають прогнозів щодо стану Кернеса

Співрозмовники ВВС Україна – всі вони на певному етапі своєї біографії були пов’язані з Харковом – не змогли розповісти нічого про секретаря тамтешньої міськради Олександра Новака, котрий за законом виконуватиме обов’язки мера до повернення на робоче місце Кернеса чи обрання нового градоначальника.

Відповідно, гарантувати, що спокій у місті збережеться і за відсутності мера, не береться ніхто – в тому числі і через слабкість структур центральної влади у регіоні.

"Місцева еліта Харківщини заточена на Кернеса і Добкіна", – описує ситуацію в регіоні Вадим Карасьов.

Саме Кернеса особисто, за словами політолога, з певною долею умовності можна назвати гарантом відносного спокою у Харкові.

Тим не менше, подальший розвиток подій у місті та регіоні багато в чому залежатиме від того, як поводитимуть після замаху на Кернеса місцеві еліти Харківщини, каже Володимир Фесенко.

У ситуації, коли проросійський протест не має яскравих лідерів, а про проросійські настрої переважної більшості населення говорити не доводиться, саме поведінка місцевої еліти стає вирішальним чинником, котрий впливатиме на майбутнє регіону.

"Якщо місцеві еліти почнуть бодай частково допомагати сепаратистам, як це було в Луганську і Донецьку, тоді, звичайно, ситуація може хитнутися", – каже Володимир Фесенко.

І тут же припускає: замах на Кернеса може мати за мету залякування не лише харківської еліти, але й представників інших регіонів України, котрі "досі не визначилися" на користь підтримки проросійських рухів.

Як відреагують на інцидент з харківським мером представники українських регіональних еліт та соратники Геннадія Кернеса з Партії регіонів, – і в який бік вони "хитнуться", – наразі прогнозувати складно.

Утім, депутатка парламенту Ірина Бережна, котра обиралася до Ради в одному з округів Харкова, в коментарі, опублікованому вже за лічені години після замаху, нагадала про "не особливо дружні стосунки між Геннадієм Адольфовичем та нинішнім міністром внутрішніх справ Аваковим" та заявила: "Нападники повинні були знайдені протягом найближчих годин, інакше – міністра у відставку. Негайно!". Це також не додасть стабільності у і без того хистку ситуацію на Сході.