Махніцький: за сепаратизм арештували понад 100 людей

Олег Махніцький Копирайт изображения Reuters

В українській міліції, особливо на Сході, багато криміналітету і вчорашніх "тітушок", каже в.о. генерального прокурора Олег Махніцький.

"Ми стикнулися з проблемою, коли обов'язок охороняти людей поклали на тих, хто перед тим стріляв у людей на Майдані", - сказав він в інтерв’ю ВВС Україна.

Чиновник також розповів про 300 кримінальних проваджень пов’язаних з сепаратизмом і про затриманих російських спецагентів.

ВВС Україна: На якій стадії перебуває справа про масове вбивство людей під час Майдану?

Олег Махніцький: Справа вже на стадії закріплення доказів, але водночас у процесі дослідження цих доказів встановлюються нові факти, які вказують на причетність окремих осіб до цього злочину, оскільки епізодів дуже багато.

В цій справі вже об'єднано кілька окремих проваджень.

На сьогоднішній день ми говоримо, що під керівництвом колишнього президента вчинялися правопорушення, які посягали на свободу мирних зібрань, придушувались мирні зібрання, демонстрації і мітинги, а потім відбувалися масові вбивства людей з метою придушення мирних зібрань.

По справі вже оголошено підозру ряду колишніх високопосадовців – це і Віктору Януковичу, і колишньому главі президентської адміністрації Андрію Клюєву, і колишньому міністру внутрішніх справ Віталію Захарченку, і колишньому голові Служби безпеки Олександру Якименку та іншим.

Крім того вже є затримані безпосередні виконавці, які вчиняли вбивства. Я маю на увазі снайперів, про яких багато пишуть зараз – це працівники міліції, "Беркуту". Затриманий командир роти "Беркуту", двоє його підлеглих, які безпосередньо стріляли і вбивали людей.

Розслідуються також і обставини загибелі працівників правоохоронних органів. Поки що затриманих по цьому епізоду немає, оскільки досліджуються різні версії.

Одна з версій – ці правопорушення були вчинені з боку мітингарів. Інша версія – що це було скоєно з боку провокаційних сил, з боку тих же представників влади. І є ще третя версія, що відпрацьовується, щодо вчинення цього правопорушення з боку третьої сили.

ВВС Україна: Повідомляють, що Міжнародний кримінальний суд у Гаазі може зайнятися справою Віктора Януковича і його ймовірною причетністю до масових убивств. На якій стадії ця співпраця?

Олег Махніцький: Україна поки що не ратифікувала Римський статут, але на засіданні Кабміну прийнято рішення пришвидшити цей процес.

Коли Україна буде учасником цього міжнародного правового акта, тоді, звичайно, ми будемо співпрацювати в рамках тих правових норм.

"В'язниці забиті сепаратистами"

ВВС Україна: Як ви оцінюєте події на сході України? Чи можна сказати, що київська влада не виконує своїх службових обов'язків?

Олег Махніцький: Є проблема в тому, що фактично останні роки в Україні діяла мафіозна структура. І представники криміналітету врослися в різні гілки влади, в тому числі в уряд, у парламент, Генпрокуратуру, МВС, СБУ та інші.

І МВС фактично формувалося із людей, які є кримінальними елементами. Ці люди служили режиму. І на сьогоднішній день ми маємо проблему, тому що вони залишились в органах.

І якщо мені в Генпрокуратурі вдалося налагодити ситуацію, бо тут значно менший штат, то в МВС, у міліції, є дуже багато людей. І такі негативні прояви були особливо в східних і південних областях, а також у Криму.

Ми стикнулися з проблемою, коли обов'язок охороняти людей поклали на тих, хто перед тим стріляв у людей на Майдані, хто перевдягався в так званих "тітушок" і бив людей.

З іншого боку, якщо навіть і є порядні працівники міліції, які працюють у тому регіоні, то вони деморалізовані, і на них чиниться тиск з боку тих непорядних. Тому саботуються рішення, тому вчиняється фактично державна зрада.

Генеральна прокуратура миттєво реагує, заводячи справи.

Копирайт изображения Egor Voronov
Image caption Міліція на Донбасі не приховує своєї підтримки сепаратистам

ВВС Україна: Але ситуацію на Сході нині все одно не контролюють…

Олег Махніцький: На сьогоднішній день проводиться антитерористична операція.

На Схід дислоковані війська, а також спецпідрозділи Служби безпеки та МВС з інших регіонів України. Держава намагається якось виправити цю ситуацію.

ВВС Україна: Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков каже, що в'язниці буквально забиті росіянами, представниками ГРУ, які діяли на території України. Ви ведете ці справи? Коли ми знатимемо, хто ці люди? Коли їх покажуть?

Олег Махніцький: Скажімо так, в'язниці забиті сепаратистами, серед яких є і працівники російських спецслужб. На сьогоднішній день відкрито близько 300 кримінальних проваджень за фактами сепаратизму. По цих кримінальних провадженнях оголошено підозру вже близько 200 особам, і понад 100 осіб вже арештовані.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Серед них є також і представники російських спецслужб. Зараз важко сказати, скільки їх саме, оскільки ведеться розслідування, і ми не можемо розголошувати таких даних. Я можу сказати, що одне кримінальне провадження вже скероване до суду і по ньому буде винесене рішення.

Прибутки "сім'ї"

ВВС Україна: Зараз у Лондоні відбувається зустріч стосовно повернення вкрадених з України активів. Про які активи йдеться, які суми називають і хто вкрав ці гроші?

Олег Махніцький: Ці гроші вкрала колишня влада, адже в Україні діяла мафіозна структура.

Практично всі суспільні відносини в Україні будувались на корупції. Це злочинна організація на чолі із президентом Януковичем, до якої причетні і його сім'я, і його близьке оточення в особі вищого керівництва держави, і нижче по ланках керівництво – аж до органів місцевого самоврядування.

Це був своєрідний синдикат, який займався зароблянням грошей у протизаконний спосіб. Це було розкрадання держмайна, привласнення та розкрадання земельних ділянок. Ця система збагачувалась за рахунок злочинних фінансових операцій. Внаслідок такої діяльності ця структура здобула надвеликі прибутки.

На сьогоднішній день важко сказати суму коштів, якими вони володіли, але слідство вже встановило, що державі спричинено збитків на 35 млрд гривень і 350 млн доларів.

А в одному з епізодів зусиллями так званого "касира сім’ї" Курченка в офшорні зони було переведено 3 млрд гривень.

За неофіційними даними, тобто за інформацією, яка на сьогодні перевіряється слідчими органами, готівкою до Росії вивезли 32 млрд доларів. Але наголошую, це інформація, яка на сьогоднішній день не встановлена слідством.

Судді Тимошенко і справа Гонгадзе

Копирайт изображения AFP
Image caption Нинішня влада і Захід завжди вважали справу проти Тимошенко політичною

ВВС Україна: З'явилася інформація, що ведеться розслідування стосовно людей, які відправили на лаву підсудних, а потім до в'язниці Юлію Тимошенко...

Олег Махніцький: На сьогоднішній день відкрито кримінальне провадження, тому що дійсно вбачаються ознаки винесення неправосудного рішення, а також зловживання владою.

Це стосується і тих слідчих, які розслідували справу, і працівників прокуратури, і суддів, які виносили неправосудний вирок.

На сьогоднішній день ще рано говорити, чи по цьому питанню суд винесе вирок. Прокуратура подає докази, але рішення остаточне приймає суд.

У нас взагалі є проблема з правосуддям. Якщо до 2010 року воно було ще більш-менш подібним до правосуддя, то після 2010 року з приходом Януковича і його адміністраторів, які провели так звану судову реформу, вони повністю знівелювали роль Верховного суду. Була зруйнована судова вертикаль, процес судової практики. Наприкінці того режиму суд був схожий на клоунаду. І сьогодні ми досліджуємо всі ті обставини, і не лише по справі Тимошенко.

ВВС Україна: Чи вважаєте ви закритою справу Гонгадзе?

Олег Махніцький: Справа Гонгадзе не є закритою, вона також є предметом дослідження не просто органами прокуратури, а Головного слідчого управлінні Генеральної прокуратури України.

ВВС Україна: Ви вивчаєте причетність Леоніда Кучми до цієї справи?

Олег Махніцький: Так, справа щодо Кучми на стадії перевірки.

Відповідно, у випадку виявлення неправомірних рішень про її закриття, виявлення достатніх доказів, звичайно, їй буде надано логічне завершення.

З Олегом Махніцьким спілкувався Олег Антоненко з Російської служби Бі-Бі-Сі.